Informacja o wynikach naboru na stanowisko „ psycholog”

 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce.

 

W wyniku ogłoszonego naboru w szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce zatrudniona została na stanowisku „ psycholog” pani Maja Kotlińska- z dopełnieniem etatu w szkole Podstawowej im. F. Becińskiego  w Paniewie.

 

Grzegorz Pierucki

Dyrektor szkoły


 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

1 września 2022 r. - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023:

 

- o godz. 8.00 dla dzieci z oddziałów przedszkolnych 0ab w szkole i uczniów klas 1-3. Planowane miejsce – przed szkołą, następnie spotkania z wychowawcami w klasach. Odjazdy autobusami szkolnymi – ok. godz. 9.00;

- dzieci zapisane do Punktu Przedszkolnego rozpoczynają zajęcia również o godz. 8.00. Miejsce spotkania – Punkt Przedszkolny (Przedszkole w Topólce);

- o godz. 9.00 dla uczniów klas 4 - 8. Planowane miejsce – przed szkołą, następnie spotkania z wychowawcami w klasach. Odjazdy autobusami szkolnymi kl. 4-8 ok. godz. 10.00.

Przyjazdy autobusami szkolnymi na godz. 8.00 i 9.00 – zgodnie z ubiegłorocznym harmonogramem dowozów w dniu 1.09.2021 r. (trasa nr 1, 2 i 3)

Harmonogram znajduje się na stronie szkoły w zakładce ,,kursy autobusów”.

Na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego zapraszamy również rodziców.

Grzegorz Pierucki

Dyrektor Szkoły

 


 

OGŁOSZENIE O NABORZE

 

W związku ze zmianami w przepisach prawa oświatowego Gmina Topólka poszukuje kandydatów na stanowisko psychologa w szkołach podstawowych na terenie gminy.
 

SZCZEGÓŁY OGŁOSZENIA

Wójt Gminy Topólka

 


 

INFORMACJA


24 czerwca uroczystość zakończenia zajęć roku szkolnego 2021/2022:

- o godz. 8.00 dla dzieci z 0ab, klas 1-3 i 4-6. Planowane miejsce – wewnętrzny dziedziniec w Szkole Podstawowej, następnie spotkania z wychowawcami w klasach. Odjazdy autobusami szkolnymi – po rozdaniu świadectw – ok. godz. 9.30;
- dzieci z Punktu Przedszkolnego mają zajęcia w tym dniu w Punkcie Przedszkolnym i mogą skorzystać z zajęć popołudniowych do godz. 15.30;
- również w szkole, po rozdaniu świadectw, można uczestniczyć w zajęciach świetlicowych do godz. 15.30;
- o godz. 9.00 – uroczystość dla uczniów klas VIII i VII. Planowane miejsce – hala sportowa przy Szkole Podstawowej. Przyjazdy autobusami szkolnymi – zgodnie z rozkładem jazdy – na godz. 8.55. Odjazdy szkolnych autobusów - po uroczystości zakończenia nauki w szkole. Na uroczystość zaproszeni są wszyscy rodzice uczniów klas VIII;
- uczniowie klas IV – VIII, którzy otrzymają stypendium za wyniki w nauce, odbierają je w sekretariacie szkoły 24 czerwca 2022 r.



Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły


Drodzy Rodzice

W związku z wystąpieniem na terenie szkoły wszawicy proszę Państwa o sprawdzenie głów swoich dzieci. W przypadku stwierdzenia zainfekowania – o natychmiastowe podjęcie działań w celu likwidacji.

         Tylko dzięki szybkiej reakcji i odpowiedzialnej postawie wszystkich rodziców uda się powstrzymać rozprzestrzenianie się wszawicy wśród dzieci, a w konsekwencji również domowników.

         Regularne, profilaktyczne kontrolowanie przez rodziców czystości głów swoich dzieci pomoże zapobiegać zjawisku wszawicy.

Co zrobić, gdy zauważymy gnidy lub wszy we włosach?

         W celu ich likwidacji stosujemy dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i jaja. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest trudne, stąd poleca się ich ściąganie lub obcięcie włosów. Grzebienie i szczotki używane w trakcie przeprowadzania kuracji należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciwko wszom i moczyć w wodzie około godziny. 

Pościel i ręczniki także należy wyprać w pralce, najlepiej w temperaturze 600C  i wyprasować gorącym żelazkiem (temperatura powyżej 53.50C zabija wszy i jajka).

W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni poddać się wszyscy domownicy.

Podstawowe zasady profilaktyki wszawicy to stała, systematyczna kontrola czystości skóry i włosów, którą wykonują rodzice lub opiekunowie i natychmiastowa likwidacja ognisk. W tej sytuacji rodzice powinni też poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi ich dziecko miało kontakt.

Pedagog Szkolny
Elżbieta Wojtysiak


 

 Propozycja wakacyjna Gminnego Ośrodka Kultury w Topólce

 

WAKACJE Z GOK GMINNY OŚRODEK KULTURY W TOPÓLCE ZAPRASZA NA

 


Schowek01


 

UWAGA


Przypominamy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego w najbliższym czasie przypada egzamin ósmoklasisty oraz dzień wolny od zajęć w szkole:

1) EGZAMIN ÓSMOKLASISTY (dni wolne dla uczniów  klas I-VII i dzieci z oddziału przedszkolnego): od 24 do 26 maja 2022 r.

W Punkcie Przedszkolnym zajęcia odbywają się zgodnie z planem. Zgodnie z planem będą także przyjazdy i odjazdy dzieci, które są dowożone autobusem szkolnym.

Uczniowie klas 8 przyjeżdżają w dniach egzaminu na godz. 8.00.
Przyjazdy autobusem szkolnym zgodnie z planem na godz. 8.00, odjazdy – po egzaminie.

Przypominam, że warunkiem ukończenia szkoły jest przystąpienie do egzaminu.

Natomiast warunkiem przyjęcia do wybranej szkoły jest uzyskanie z egzaminu jak najlepszych wyników, które otrzymają uczniowie w zaświadczeniu.

2) Dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktyczno – wychowawczych: 27 maja 2022 r. (piątek - po egzaminie ósmoklasisty). Jest to dzień wolny dla wszystkich uczniów i dzieci przedszkolnych.

27 maja można skorzystać z organizowanych dla uczniów i dzieci zajęć opiekuńczych - zgłoszenia należy przekazać wychowawcom lub telefonicznie do sekretariatu szkoły do 23 maja (do poniedziałku).


Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły


 
received 1498276997253995

 


 

Szanowni Rodzice!

Przypominam, że w dzienniku elektronicznym na tablicy ogłoszeń znajduje się informacja dotycząca zebrania dla rodziców uczniów klas I-VIII, w dniu 26 kwietnia 2022 r.

Dyrektor Szkoły
Grzegorz Pierucki


 

FOTOGRAF W SZKOLE

 

Rada Rodziców informuje, iż 18 i 19 maja spodziewamy się w szkole wizyty fotografa. W środę, 18 maja, od godz. 8:00 będzie wykonywał zdjęcia dzieciom z Oddziału Przedszkolnego, Punktu Przedszkolnego i uczniom klas I-III, a w czwartek 19 maja, również od godz. 8:00, uczniom klas IV-VIII.

Poniżej oferta fotograficzna i cennik zdjęć.

 

1 2 Schowe1101


OBIADY


 

Informacja Dyrektora Szkoły o rekolekcjach wielkopostnych

strona1 strona2

 


 

INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI PRZYBYWAJĄCYCH Z UKRAINY

“Szacuje się, że z objętej wojną Ukrainy do Polski uciekło już ponad 400 tysięcy dzieci i młodzieży. Aby umożliwić im kontynuowanie nauki i wesprzeć w poznawaniu regionu, uruchomiliśmy prowadzone w języku ukraińskim zajęcia w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. W dzisiejszej (8 marca) inauguracji wziął udział marszałek Piotr Całbecki. Zajęcia dostępne na platformie Youtube. Zdjęcia i audio dostępne w podpisanym folderze:

- Cieszę się, że w tak krótkim czasie udało się wcielić nasz plan w czyn. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt, którzy z entuzjazmem włączyli się w jego realizację. Naszą e-Szkołę będziemy rozwijać w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadała potrzebom młodych obywateli Ukrainy. To także wsparcie dla ośrodków organizujących czas dzieciom i młodzieży. Bądźcie z nami i korzystajcie z lekcji prowadzonych przez naszych wspaniałych pedagogów - mówił marszałek Piotr Całbecki.

Otwierającą ukraińską część e-Szkoły lekcję matematyki poprowadziła Tatiana Kovalska, wykładowczyni uniwersytecka z 10-letnim stażem pracy i 6-letnim stażem zawodowym w kształceniu dzieci klas 1-6. Nauczycielka języków obcych i toruńska przewodniczka turystyczna Nadzieja Hajduczenia zaprasza na zajęcia języka polskiego i historii regionu kujawsko-pomorskiego. Psycholog kliniczny, nauczycielka w szkole podstawowej Oksana Koriahina zaoferuje wsparcie psychologiczne.

W planie naszej e-Szkoły znajdą się zajęcia języka polskiego i angielskiego, matematyki, informatyki oraz plastyki, a także edukacja regionalna, kultura polska i ukraińska, dla najmłodszych - nauczanie wczesnoszkolne. Uczniowie będą mogli skorzystać także ze wsparcia psychologicznego. Lekcje prowadzone są m.in. przez nauczycieli z Ukrainy, którzy dotarli do Polski w ostatnich tygodniach. Plan zajęć dostępny będzie na stronie edupolis.pl.

Początkowo prowadzonych będzie 10 zajęć tygodniowo – po 2 godziny od poniedziałku do piątku.

Wszystkie lekcje będą rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła, można do nich wracać także poza godzinami emisji. Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiada marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa była odpowiedzią samorządu województwa na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych w 2020 roku. Zainteresowanie, z jakim się spotkała sprawiło, że projekt kontynuowaliśmy w wakacje - transmitowaliśmy ciekawe zajęcia o różnorodnej tematyce, rozwijające zainteresowania i poszerzające wiedzę o naszym regionie. Proponowaliśmy także lekcje popołudniowe. Wszystkie zostały zarchiwizowane i służą uczniom m.in. do powtórek bieżących materiałów. Uruchomienie e-Szkoły dla uczniów z Ukrainy zapowiedział gospodarz województwa podczas czwartkowej (4 marca) konferencji.”

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

8 marca 2022 r.

  Schowek001Schowek02

 


  

Podziękowanie

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce składa serdeczne podziękowania sponsorom pączków zakupionych dla szkoły z okazji Tłustego Czwartku:

– Firmie HENKOR J. M. Kordylak Sp. J. Dębianki,
– Firmie TRANS-KOL Paliwa Sp. z o.o. Hurtownia Paliw,
– Dyrektorowi SP w Topólce – Panu Grzegorzowi Pieruckiemu.

podziekowanie

 


 

Komunikat Dyrektora Szkoły z 18.02.2022 r.

Powrót do nauki stacjonarnej w szkole uczniów klas 5 – 8.



Od poniedziałku 21 lutego 2022 r. uczniowie klas 5 - 8 wracają do nauki stacjonarnej w szkole, zgodnie z planem zajęć, który jest dostępny po zmianach w e- dzienniku.

Uczniowie klas młodszych i dzieci przedszkolne kontynuują zajęcia stacjonarne, jak dotychczas.

Przyjazdy autobusem szkolnym, zgodnie z planem zajęć.

Odjazdy autobusem szkolnym – po zakończonych zajęciach w szkole lub w przedszkolu.

Świetlica i stołówka szkolna funkcjonuje na zasadach, jak przed nauką zdalną.

Dla wszystkich dzieci i uczniów są przygotowane szatnie.

Zachęcam rodziców do wyposażenia dziecka w obuwie na zmianę, po przyjściu do szkoły. Przypominam także, że na halę sportową lub na małą salę gimnastyczną uczniowie wchodzą w obuwiu sportowym.



Grzegorz Pierucki

Dyrektor Szkoły

 



Informacja!


Odpłatność za obiady za miesiąc luty dla klas V – VIII wynosi:

6 dni  x 4zł = 24 zł

Termin płatności do 24 lutego w sekretariacie szkoły.

Bardzo prosimy o przestrzeganie terminu wpłaty.


 

Komunikat Dyrektora Szkoły

Terminy zebrań z rodzicami

Z uwagi na epidemię zebrania rodziców z wychowawcami zostaną przeprowadzone w sposób zdalny poprzez komunikator Microsoft Teams. W tym celu w zespole klasowym, do którego należy dziecko, jest  ustalone  jednorazowe spotkanie  ,,Zebranie  rodziców uczniów klasy …. z wychowawcą klasy”.  Rodzice będą mogli uczestniczyć w spotkaniach, logując się poprzez konta swoich dzieci.

Terminy zebrań dla poszczególnych klas:

- klasa Ia, IIa, IIb, IIIa, IIIb  – 16.02,;

- klasa IVa, IVb, Va, Vb i VI – 16.02.;

- klasa VIIa, VIIb,  VIIc, VIIIa, VIIIb – 17.02.

Zebranie dla rodziców uczniów klasy Ia będzie od godziny 18:00.

Pozostałe zebrania rozpoczną się o godz. 17:30.

Tematem zebrań będzie: Podsumowanie I półrocza roku szkolnego 2021/22.

Terminy zebrań zostały  również zamieszczone  08.02.2022 r w naszym e – dzienniku w dziale ,,Ogłoszenia”.

W przypadku potrzeby indywidualnego kontaktu rodzica z nauczycielem przedmiotu, z wychowawcą, pedagogiem lub z dyrektorem szkoły rodzice powinni najpierw skontaktować się telefonicznie lub poprzez e – dziennik i jeżeli zachodzi dalej konieczność spotkania w szkole - należy ustalić termin.

Przypominam, że codziennie należy sprawdzać wiadomości i ogłoszenia w e - dzienniku.

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły


 

UWAGA !

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ziemi Kujawskiej w Dobrem - pan Wiesław Bogdański - zwraca się do społeczności naszej szkoły i wszystkich ludzi dobrej woli z uprzejmą prośbą o wzięcie udziału w internetowej zbiórce na kosztowne leczenie dla pani Laury Bączkowskiej, pracującej jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Dobrem.

Poniżej link do internetowej zbiórki zrzutka. pl i do aukcji:

 

https://zrzutka.pl/wardr2

https://www.facebook.com/groups/534301440675811/posts/1144406392998643/

 



UWAGA !

 

Odpłatność za obiady  za miesiąc:

LUTY 2022 r.

Dni żywieniowe : 20 x 4,00zł = 80,00 zł

Wpłaty za obiady dokonujemy do 10-go dnia każdego miesiąca

w sekretariacie szkoły.

Bardzo prosimy o przestrzeganie terminu wpłaty.

STAWKA MOŻE ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU
NA WZROST CEN ŻYWNOŚCI.

 

                                                     


 

Komunikat Dyrektora Szkoły z 28.01.2022 r.

Organizacja nauki dla szkoły i wychowania przedszkolnego w okresie od 31.01.  do 27.02.2022 r.

Na podstawie rozporządzenia MEiN przedstawiam organizację pracy szkoły, oddziału przedszkolnego oraz Punktu Przedszkolnego.

1. Od 31 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022 r. uczniowie klas V-VIII przechodzą  na naukę zdalną z wykorzystaniem komunikatora Microsoft Teams.

2. Uczniowie z klas I-IV, dzieci z oddziału przedszkolnego (0ab) oraz dzieci z Punktu Przedszkolnego kontynuują naukę w trybie stacjonarnym.  Dla tych dzieci i uczniów zajęcia pozalekcyjne (dla przedszkolaków w Punkcie Przedszkolnym – zajęcia popołudniowe) prowadzone będą,  jak dotychczas stacjonarnie.

3. Uczniowie klas IVab mają zmienioną salę lekcyjną. Klasa IVa – sala nr 7 , klasa IVb –  sala nr 8.

4. Czas trwania jednostki lekcyjnej dla uczniów  pozostaje bez zmian  i wynosi 45 minut – w systemie stacjonarnym i zdalnym.

5. Lekcje zaczynają się i kończą zgodnie z planem, który jest przedstawiony w e-dzienniku. Bez zmian pozostają  również przerwy międzylekcyjne.

6. Nauczyciele pracujący z klasami 4ab oraz młodszymi, którzy mają następne  zajęcia w klasach starszych objętych nauką zdalną, po dyżurze muszą przejść  do innej  sali i połączyć się z kolejną klasą. Dlatego uczniowie w domu cierpliwie czekają na nauczyciela przy swoim sprzęcie . 

7. Nauka zdalna  z klasami objętymi nauczaniem na odległość będzie  prowadzona przez nauczycieli przebywających w szkole z następujących sal:

Ø  klasa 5a – sala nr 11,
Ø  klasa 5b – sala nr 15,
Ø  klasa 6 – sala nr 16,
Ø  klasa 7a – sala nr 17,
Ø  klasa 7b – sala nr 20 (nad halą) – tu jest zmiana,
Ø  klasa 7c – sala nr 19 – tu jest również zmiana,
Ø  klasa 8a – sala nr 18,
Ø  klasa 8b – sala nr 9 – tu także jest zmiana.

8. Z uwagi na epidemię  wskazane jest,  aby nauczyciele,  którzy nie mają zajęć stacjonarnych  w szkole, pracowali zdalnie w domu.

9. W sytuacji problemów z połączeniem się  ucznia z nauczycielem oraz nieobecności dziecka na zajęciach proszę rodziców o przesyłanie usprawiedliwień poprzez e-dziennik w wiadomości do wychowawcy klasowego. W przeciwnym wypadku wychowawca będzie wyjaśniał przyczynę nieobecności.

10. Rodzice dzieci klas 5-8, objętych kształceniem specjalnym, mogą zgłosić do sekretariatu szkoły potrzebę zorganizowania zajęć  zdalnych w szkole. Zgłoszeni uczniowie będą uczyć się zdalnie w budynku szkoły – zgodnie z planem lekcji. Planowana w tym celu jest biblioteka szkolna, jako miejsce pracy uczniów.

11. W bezpośrednim kontakcie z dzieckiem i uczniem  prowadzone będą również zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze organizowane przez szkołę.

12. Dowóz i odwóz dzieci autobusami będzie zorganizowany w następujący sposób:

1) przyjazd do szkoły na godz. 8.00 i 8.55. W piątek przyjazd tylko na godz. 8.00;

2) odwóz po zakończonych zajęciach.

13.  Nastąpiła zmiana planu lekcji dla uczniów klas IV – VIII. Klasy, które miały w I półroczu wdż (wychowanie do życia w rodzinie), zakończyły te zajęcia. Natomiast klasy, które dotychczas nie miały wdż, mają wprowadzone wychowanie do życia w rodzinie na cały II semestr  od poniedziałku 31 stycznia.

14.  Zajęcia dodatkowe dla klas 5-8 (rozwijające, koła zainteresowań),  zespoły dydaktyczno – wyrównawcze,  zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, zajęcia rewalidacyjne prowadzone będą, podobnie jak lekcje, poprzez Microsoft Teams w utworzonych zespołach.

15.  Zajęcia rewalidacyjne uczniów klas V-VIII, którzy mają zorganizowane zajęcia na terenie szkoły, będą prowadzone, w miarę możliwości, w bezpośrednim kontakcie z uczniem w budynku szkoły.

16.  Bez zmian będzie funkcjonować świetlica i stołówka szkolna oraz przedszkolna w Punkcie Przedszkolnym.

17. Przypominam, że do szkoły mogą przychodzić dzieci i uczniowie zdrowi. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń o pogorszenie stanu zdrowia dziecka należy pozostawić dziecko w domu i skontaktować się z lekarzem.

18. W sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia dziecka podczas zajęć szkoła  będzie kontaktować się z rodzicem. Rodzice zobowiązani są do jak najszybszego odbioru dziecka ze szkoły/przedszkola.

19.  Dzieci klas 1-3 korzystać będą  z 2 szatni dla klas 1a, 1b i 2a oraz dla klas 2b, 3a i 3b. Dla uczniów  klas 4ab została przygotowana również osobna szatnia. Zachęcam rodziców do wyposażenia dziecka w obuwie na zmianę po przyjściu do szkoły.

20. Przypominam także, że na halę sportową lub na małą salę gimnastyczną uczniowie wchodzą w obuwiu sportowym.

21. Dopuszczone zostaje organizowanie konsultacji na terenie szkoły dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty. W przypadku potrzeby nauczyciel może ustalić z chętnymi uczniami terminy takich spotkań. Udział w konsultacjach jest dobrowolny. Organizacja konsultacji jest uzależniona od potrzeb uczniów oraz warunków pracy szkoły. Dlatego terminy muszą być zawsze uzgodnione z Dyrektorem Szkoły.

22. Uczeń przygotowujący się do egzaminu uzyska  możliwość wyjaśnienia trudnych kwestii, usystematyzowania materiału czy rozmowy z nauczycielem.

23. Uczniowie zostaną poinformowani o kolejnym egzaminie próbnym, który planowany jest po powrocie do nauki stacjonarnej w szkole.

24. Za zgodą Dyrektora Szkoły uczniowie mogą brać udział w trybie stacjonarnym w konkursach, olimpiadach i turniejach przeprowadzanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 oraz art. 22 ust 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

25. Proszę o częste sprawdzanie informacji o ewentualnych zastępstwach, wiadomości i ogłoszeń w e-dzienniku oraz komunikatów na stronie  lub  fb szkoły.  W kolejnym komunikacie podany zostanie plan zebrań wychowawców z rodzicami, na których zostaną przedstawione osiągnięcia uczniów za I półrocze roku szkolnego 2021/2022. Z uwagi na epidemię zebrania zostaną zorganizowane poprzez Microsoft Teams.

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Inne źródła  informacji:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/nauka-zdalna-do-konca-ferii-zimowych--gotowe-przepisy.


ferie2022


 Schowek01


 

 Jasełka szkolne 2021

 


 

Przekazuję kolejne informacje na temat szczepień dzieci w wieku 5- 11 lat:

 

Ruszają szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat

Rozpoczynają się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Proces szczepień został uruchomiony po pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA). Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które świadczą o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.

Szczepienia dzieci w grupie 5-11 lat

Rozpoczynają się szczepienia dzieci w grupie 5-11 lat. Skierowania są wystawiane automatycznie przez system od 12 grudnia 2021 r. z chwilą ukończenia przez dziecko 5. roku życia. 

Szczepienie będzie wykonywane przy użyciu szczepionki Comirnaty w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej – 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml z ampułki 10 dawkowej). Schemat szczepienia jest dwudawkowy przy zachowaniu rekomendowanego odstępu co najmniej 21 dni między dawkami.

O kwalifikacji do szczepienia dzieci 5-11 lat i 12-15 lat każdorazowo decyduje lekarz

Szczegółowe informacje dotyczące schematu szczepienia wraz z kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia     

- https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-15-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-przeciw-covid-19-dzieci-5-11-lat.

Materiały informacyjne dotyczące szczepień 

Szkoła i przedszkole mają obowiązek kształtować świadomość prozdrowotną dzieci i uczniów także w zakresie wpływu szczepień na ich zdrowie oraz odporność zbiorową. Włączając się w działania informacyjne, nauczyciele podczas lekcji przedmiotowych lub zajęć wychowawczych mogą korzystać m.in. z materiałów informacyjnych dotyczących szczepień uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Są wśród nich także scenariusze zajęć dla klas I-III szkół podstawowych. Wszystkie materiały można znaleźć na stronie.

- Szczepienia uczniów od 12. roku życia – materiały informacyjne - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

W przygotowywaniu są także materiały dla nauczycieli w przedszkolach, które wkrótce zostaną im przekazane. W przedszkolach działania profilaktyczne powinny być podejmowane wspólnie z rodzicami dzieci.

Informacje świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych można znaleźć również we wspólnym liście Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej.

- List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej z informacjami na temat szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.

- Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat - Szczepienie przeciwko COVID-19 - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można uzyskać także:

Grzegorz Pierucki

Dyrektor Szkoły

Źródło: Strona Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy:
http://www.kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/main.php?page=10583


 

INFORMACJA DOTYCZĄCA SZCZEPIEŃ DZIECI W WIEKU 5 - 11 LAT

List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

 


 

 KOMUNIKAT  DYREKTORA  SZKOŁY

 

Od 20 grudnia do 9 stycznia zajęcia w szkole  w systemie zdalnym

 

Na podstawie informacji MEiN z 14. 12. 2021 r. informuję , że zajęcia stacjonarne dla klas I- VIII będą ograniczone od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r.  W tym czasie oddział przedszkolny w Szkole i grupy przedszkolne w Punkcie Przedszkolnym mają zajęcia bez zmian w systemie stacjonarnym, z wyjątkiem dzieci, które przebywają na kwarantannie.

Dowóz i odwóz dzieci autobusami szkolnymi– bez zmian.

Podane przez MEiN przepisy o nauczaniu zdalnym zawierają pewne wyjątki:

1. Uczniowie, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie będą mogli realizować zajęć  zdalnych w miejscu zamieszkania, mogą w szkole łączyć się z nauczycielami  poprzez Microsoft Teams. To rozwiązanie zapewni uczniom niepełnosprawnym objętym kształceniem specjalnym wsparcie w procesie edukacji oraz ciągłość oddziaływań rewalidacyjnych i terapeutycznych.  

Rodzice dzieci objętych kształceniem specjalnym zainteresowani przyjściem tych uczniów do szkoły zobowiązani są zgłosić taką potrzebę do sekretariatu szkoły do 17.12. 2021 r.

Ponadto  w powyższej sprawie będzie kontaktował się z rodzicami wychowawcy klasy.

2. Uczniom klas I-III, których rodzice nie są w stanie zapewnić opieki, dyrektor szkoły – na wniosek rodzica – umożliwia opiekę świetlicową. Rodzice zgłaszają to do sekretariatu szkoły do piątku 17. 12.

Dzieciom przebywającym w świetlicy w trakcie nauki zdalnej zostanie umożliwiona realizacja zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (poprzez Microsoft Teams) na terenie szkoły.

3. Bez zmian, w  reżimie sanitarnym, pracują oddziały przedszkolne w szkole i grupy przedszkolne w Punkcie Przedszkolnym.  

4. Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze będą prowadzone stacjonarnie.  

Wynika to z konieczności zapewnienia ciągłości wsparcia udzielanego w bezpośrednim kontakcie przez nauczycieli i specjalistów w procesie terapeutycznym dzieciom objętym odpowiednio wczesnym wspomaganiem rozwoju oraz dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, uczestniczącym w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych.

5. Na terenie szkoły można organizować konsultacje indywidualne, grupowe dla uczniów przygotowujących się do egzaminu  ósmoklasisty.

Korzystanie z konsultacji jest dobrowolne.  Ustalają to nauczyciele przedmiotów egzaminacyjnych z zainteresowanymi uczniami i za zgodą rodziców. Organizacja konsultacji jest uzależniona od potrzeb uczniów, a także warunków pracy szkoły. Informacje w sprawie planowanych zajęć nauczyciele przekazują do sekretariatu szkoły w terminie do 17. 12. 2021 r.

6. Ponadto za zgodą dyrektora szkoły, uczniowie, którzy biorą udział w konkursach, olimpiadach i turniejach, mogą uczestniczyć w tych zawodach wiedzy po spełnieniu warunków regulaminowych określonych przez organizatorów konkursów, olimpiad i turniejów. Takie rozwiązanie umożliwi wsparcie uczniów szczególnie uzdolnionych.

Dotyczy to także przygotowania do konkursów Kuratora Oświaty. Informacje w sprawie planowanych zajęć nauczyciele przekazują do sekretariatu szkoły  w terminie do 17. 12. 2021 r.

Zimowa przerwa świąteczna bez zmian. Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego:

- od 23 do 31. grudnia 2021 r.;

- 6 stycznia – dzień wolny.

Zajęcia zdalne i stacjonarne dla oddziałów przedszkolnych:

- od 20. 12. do 22. 12.  (3 dni);

- od 3. do 5. 01. 2022r. (3 dni);

- 7. 01. 2022 r.

W dni wolne (poza świętami) rodzice przedszkolaków mogą przyprowadzić dziecko na zajęcia przedszkolne, po zgłoszeniu tego wychowawcy.

Powrót do stacjonarnego nauczania planowany jest po 9 stycznia – 10. 01. 2022 r.  w poniedziałek.

Ferie zimowe od 17. do 30. 01. 2022 r.

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły

Źródło:

Informacja MEiN z 14. 12. 2021 r.:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/od-20-grudnia-do-9-stycznia-zajecia-w-szkolach-w-systemie-zdalnym

 


 

KOMUNIKAT  DYREKTORA  SZKOŁY
ZE ŚRODY 24 LISTOPADA

 

W związku z kolejnymi pozytywnymi wynikami na obecność Covid 19 i zapewnieniem bezpieczeństwa nauczanie zdalne dla wszystkich klas 4 - 8 zostaje wydłużone do piątku 3 grudnia. Powrót do szkoły planowany jest na poniedziałek 6 grudnia.

Klasa IIa objęta jest nauczaniem zdalnym do poniedziałku 29 listopada. Powrót do szkoły planowany jest na wtorek 30 listopada.

Obecnie zajęcia stacjonarne w szkole prowadzone są zgodnie z planem z uczniami klas Ia, Ib i IIIa, a w punkcie przedszkolnym z dziećmi grupy 3 (wych. p. A. Głowacka).

Od poniedziałku 27 listopada zaplanowany jest powrót do nauki stacjonarnej następujących grup przedszkolnych i klas:

- grupa 1 w Punkcie Przedszkolnym (wych. p. K. Wujkiewicz);
- grupa 2 w punkcie przedszkolnym (wych. p. A. Dykon);
- Oab - oddziały przedszkolne w szkole;
- edukacja wczesnoszkolna - klasy 2b i 3b.

W przypadku dalszego rozszerzania się zakażeń terminy powrotu do szkoły i kwarantanny mogą ulec zmianie.

Przypominam, że do szkoły mogą wrócić i uczęszczać do niej jedynie uczniowie zdrowi, bez objawów chorobowych. Dzieci objęte kwarantanną są zobowiązane przebywać w domu do zakończenia okresu kwarantanny.

Życzę wszystkim zdrowia i samych znakomitych wyników w nauce!

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły


 

  

KOMUNIKAT  DYREKTORA  SZKOŁY - aktualizacja

Od jutra (środa  24 listopada) do piątku 26 listopada wszystkie klasy IV-VIII zostają w domu i mają nauczanie zdalne poprzez komunikator Microsoft Teams.


W przypadku potrzeby wypożyczenia laptopa lub innego sprzętu do nauki zdalnej rodzice powinni skontaktować się z sekretariatem szkoły
(tel. 542869099)
i ustalić indywidualnie termin podpisania umowy i wypożyczenia laptopa.

Do piątku 26 listopada zostają w domu i uczą się zdalnie również klasy:
-  2b i 3b,
-  dzieci z oddziału przedszkolnego - Oa i Ob,
-  dzieci z Punktu Przedszkolnego - grupa 1 i 2.


Uczniowie z pozostałych klas uczą się w szkole.

W przypadku  przedłużenia nauki zdalnej będzie przekazana informacja  poprzez e-dziennik, stronę i fb szkoły.

W sprawie ewentualnej kwarantanny będą kontaktować się z rodzicami  pracownicy  Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Radziejowie.


                                                                                      Grzegorz Pierucki
                                                                                      Dyrektor Szkoły


 

Komunikat Dyrektora Szkoły

 Informacja o nauczaniu zdalnym z dnia 23.11.2021 r.

Z uwagi na uzyskaną informację o pozytywnym wyniku na obecność Covid 19 u dwóch osób wprowadzone zostaje nauczanie zdalne w następujących klasach i grupach przedszkolnych:

- klasa 2b - od wtorku 23.11 do piątku 26.11.;
- klasa 3b- od wtorku 23.11 do piątku 26.11.;
- klasa 5b- od wtorku 23.11 do piątku 26.11.;
- klasa 8b- od wtorku 23.11 do czwartku 25.11.;
- klasa 8a od 22.11 do piątku 26. 11.;
- klasa 7c od 22.11. do piątku 26.11.

Grupy przedszkolne:
1. Oddziały przedszkolne w Szkole- Oa i Ob - od wtorku 23.11 do piątku 26.11.;
2. Dzieci w Punkcie Przedszkolnym:
- grupa 1( wych. p. K. Wujkiewicz);
- grupa 2 ( wych. p. A. Dykon).

Obydwie grupy - wtorku od 23. 11. do piątku 26.11.


Uczniowie z wymienionych klas i dzieci z przedszkola pozostają w domu we wskazanych dniach.


Uczniowie szkoły łączą się z nauczycielami poprzez komunikator Microsoft Teams. Przypominam, że nauczyciele pracują z klasami również w szkole, dlatego uczniowie w domu czekają cierpliwie na nauczyciela, który po dyżurze musi przejść do innej sali i połączyć się z kolejną klasą.

W przypadku potrzeby wypożyczenia laptopa lub innego urządzenia do nauki zdalnej ze Szkoły Podstawowej należy skontaktować się z pracownikiem sekretariatu szkoły - tel. 542869099 i indywidualnie ustalić termin wypożyczenia sprzętu.


Dzieci przedszkolne będą otrzymywać materiał od nauczycieli w uzgodniony z rodzicami sposób.


W sprawie ewentualnej kwarantanny będą kontaktować się z rodzicami pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Radziejowie.

Przypominam - dzieci z wymienionych klas i grup przedszkolnych zostają od wtorku 23. 11.  do wskazanego powyżej  terminu w domu.



Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły

 



UWAGA ! 

 

11 listopada, bezpośrednio przed Mszą św. w intencji Ojczyzny, która odbędzie się o godz. 12:00 w kościele parafialnym w Topólce, harcerze ze Szkoły Podstawowej w Topólce będą kwestować, w ramach Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”,  na rzecz poszukiwań, ekshumacji i identyfikacji zamordowanych żołnierzy niezłomnych - wyklętych. 

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły



Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego po dniach wolnych od czwartku 11.11. do niedzieli 14.11. uczniowie wracają do szkoły w poniedziałek 15 listopada.  Zajęcia opiekuńcze będą zorganizowane w Punkcie Przedszkolnym. Rodzice w tym dniu sami przywożą i odbierają dzieci z przedszkola.

Przypominam o regularnym śledzeniu ogłoszeń  zamieszczanych w naszym e- dzienniku oraz wiadomości wysyłanych poprzez e- dziennik. 

Wszystkim uczniom, rodzicom, pracownikom i przyjaciołom szkoły składam najserdeczniejsze życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły


 

Informacja dotycząca możliwości ubiegania się o dofinansowanie w ramach Konkursu Grantowego Cyfrowa Gmina – Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym –„Granty PPGR”

Gmina Topólka planuje złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach Konkursu Grantowego Cyfrowa Gmina – Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym –„Granty PPGR”, dlatego też zwracamy się z prośbą do rodziców (opiekunów prawnych) dziecka, które jest członkiem rodziny (krewnym w linii prostej, tj. rodzicie, dziadkowie, pradziadkowie/opiekunowie prawni którzy pracowali niegdyś w zlikwidowanym państwowym przedsiębiorstwie gospodarki rolnej i zamieszkiwali w miejscowości/gminie gdzie wówczas znajdował się PGR ), do pobrania i złożenia odpowiedniego oświadczenia wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych

w Urzędzie Gminy Topólka, do dnia 3 listopada 2021 r. do godziny 15:00.

W ramach dofinansowania będzie można otrzymać:

1) Nowy sprzęt komputerowy (stacjonarny, laptop lub tablet) z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami oraz niezbędnym oprogramowaniem, umożliwiających pracę zdalną, w tym niezbędne akcesoria i oprogramowanie dla osób z niepełnosprawnościami;

2) Ubezpieczenie zakupionego sprzętu komputerowego;

3) Usługę zapewniającą dostęp do Internetu na sprzęcie komputerowym zakupionym w ramach projektu, w przypadku gdy opiekun prawny w oświadczeniu wskaże na brak możliwości zapewnienia usługi dostępu do Internetu.

Warunkiem wstępnego zakwalifikowania do udziału w projekcie jest złożenie oświadczenia przez rodzica/opiekuna prawnego dziecka lub ucznia szkoły średniej, który osiągnął pełnoletność, stanowiącego załączniki nr 8 lub 9 do dokumentacji konkursowej wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu można uzyskać na stronie: https://gov.pl/cppc/wsparcie-ppgr 
oraz pod nr telefonu 542869003 od dnia 28.10.2021 r od godziny 8:00 u Pana Marcina Woźniaka 

Załączniki:

INFORMACJA O WYBORZE SPRZĘTU
OŚWIADCZENIE DLA RODZICA/OPIEKUNA PRAWNEGO
OŚWIADCZENIE UCZNIA SZKOŁY ŚREDNIEJ KTÓRY OSIĄGNĄŁ PEŁNOLETNOŚĆ
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych


 

Regulamin funkcjonowania szkoły w czasie epidemii w roku szkolnym 2021/2022

 

Regulamin funkcjonowania Punktu Przedszkolnego przy SP w czasie epidemii w roku szkolnym 2021/2022

 


 

Informacja Dyrektora Szkoły


14 października w czwartek uczniowie rozpoczynają i kończą zajęcia wg planu. W tym dniu obowiązuje strój galowy. O godz. 9:15 uczniowie wraz z nauczycielami wezmą udział we Mszy św. z okazji Dnia Edukacji Narodowej w kościele parafialnym w Topólce. Jeżeli któreś z dzieci nie będzie mogło udać się do kościoła, zostanie pod opieką w świetlicy szkolnej. Prosimy o przekazanie tego wychowawcy lub do sekretariatu szkoły. Po przyjściu z kościoła zajęcia odbędą się zgodnie z planem. Dzieci z Punktu Przedszkolnego i Oddziału Przedszkolnego oraz klas I zostają w przedszkolu/ szkole.

15 października, zgodnie z Kalendarzem Roku Szkolnego, jest dniem wolnym z okazji  Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu, w przypadku zainteresowania rodziców, szkoła zorganizuje zajęcia opiekuńczo - wychowawcze. Rodzice sami przywożą dziecko do szkoły/ przedszkola.
Jeżeli rodzice są zainteresowani przysłaniem tego dnia dziecka na zajęcia, prosimy o przekazanie informacji wychowawcy lub do sekretariatu szkoły - do środy włącznie.

Przypominam, że Kalendarz Roku Szkolnego i inne ważne informacje znajdują się w ogłoszeniach w e-dzienniku.

Proszę wychowawców  o przekazanie informacji uczniom.

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły

 


 

OGŁOSZENIE DLA RODZICÓW

7 października (czwartek) o godz. 17:00 odbędzie się zebranie klasowych przedstawicieli Rad Rodziców. Prosimy o obecność przynajmniej jednego przedstawiciela z każdej klasy oddelegowanego do Rady Rodziców.


Dyrektor Szkoły i Zarząd Rady Rodziców



ZEBRANIE KLASOWYCH RAD RODZICÓW

WSZYSTKICH KLAS I ODDZIAŁÓW

 

Dyrektor Szkoły i Zarząd Rady Rodziców zapraszają Klasowe Rady Rodziców (od wychowania przedszkolnego do klas VIII) na zebranie, które odbędzie się w czwartek 30 września 2021 r. o godz. 17:00 w hali sportowej.

 

Dyrektor Szkoły
i Zarząd Rady Rodziców



Drodzy Rodzice

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce informuje, iż ubezpieczenie dzieci w roku szkolnym 2021/2022 jest dobrowolne, jednakże Rada Rodziców daje możliwość ubezpieczenia dzieci w firmie InterRisk, która ubezpieczała dzieci w dwóch ubiegłych latach. Nie otrzymaliśmy skarg na tego ubezpieczyciela, dlatego postanowiliśmy kontynuować współpracę. Składka na ubezpieczenie wynosi 35 zł, a wpłatę należy dokonać na konto bankowe do dnia 01.10.2021 roku. W tytule przelewu prosimy wpisać: „ubezpieczenie”, podać imię i nazwisko dziecka oraz klasę, do której uczęszcza.

Numer konta do wpłat: 29 9550 0003 2004 0062 3498 0001

IMG 20210916 124648


Z poważaniem
Rada Rodziców


300 PLAKAT


 
WAŻNA INFORMACJA!

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie

W związku ze zgłaszanymi prośbami dotyczącymi generowania nowych haseł do dziennika elektronicznego przypominamy, że w przypadku utraty hasła można skorzystać z opcji „PRZYPOMNIJ HASŁO”, która jest dostępna pod polem do wpisania hasła. Więcej informacji znajduje się w linku: https://synergia.librus.pl/faq 

W przypadku dodatkowych problemów prosimy o kontakt telefoniczny do sekretariatu szkoły pod nr tel. 542869099.

 

Z upoważnienia
Dyrektora Szkoły
Agnieszka Simińska



HARMONOGRAM ZEBRAŃ Z RODZICAMI


czwartek 2 września rodzice uczniów klas:
- VIIa - sala nr 15
- VIIb - sala nr 7
- VIIc - sala nr 9

piątek 3 września rodzice uczniów klas:
- VIIIa - sala nr 7
- VIIIb - sala nr 9

poniedziałek 6 września rodzice uczniów klas:
- VI - sala nr 7
- Va - sala nr 9
- Vb - sala nr 15

wtorek 7 września rodzice uczniów klas:
- IVa - sala nr 7
- IVb - sala nr 9
- IIIa - sala nr 15
- IIIb - sala nr 13

środa 8 września rodzice uczniów klas:
- IIa - sala nr 7
- IIb - sala nr 9
- oddział przedszkolny w szkole - grupa A - wych p. Marlena Smolarek - sala nr 13
- oddział przedszkolny w szkole - grupa B - wych p. Marzanna Danielewicz - sala nr 15

czwartek 9 września rodzice dzieci z Punktu Przedszkolnego - zebranie w Szkole Podstawowej:
- grupa 1 - dzieci trzyletnie - wych. p. Katarzyna Wujkiewicz - sala nr 7
- grupa 2 - dzieci czteroletnie - wych. p. Anna Dykon - sala nr 9
- grupa 3 - dzieci pięcioletnie - wych. p. Anna Głowacka - sala nr 15

piątek 10 września rodzice uczniów klas:
- Ia - sala nr 7 - wych. w zastępstwie p. Anna Grabowska
- Ib - sala nr 9 - wych. w zastępstwie p. Lila Wajer

Wszystkie spotkania wychowawców z rodzicami odbędą się w Szkole Podstawowej od godz. 16.00.
Bardzo proszę o udział w zebraniu. Przypominam o obowiązku zachowania środków bezpieczeństwa związanych z epidemią.
Proszę każdego dnia sprawdzać wiadomości i ogłoszenia w e - dzienniku

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły


 

UWAGA !

Zapraszamy do zapisów na obiady w stołówce szkolnej dzwoniąc pod nr 54 2869099 lub zgłaszając się osobiście do sekretariatu szkoły. Ruszamy od 6 września 2021 r. Cena jednego obiadu wynosi:

 4,00 zł

 

Liczba dni żywieniowych we wrześniu : 19 x 4,00 zł = 76,00 zł.

Wpłat za obiady dokonujemy do 8-go dnia każdego miesiąca w sekretariacie szkoły w czasie zajęć lekcyjnych.

Bardzo prosimy o przestrzeganie terminu wpłaty!

STAWKA MOŻE  ULEC ZMIANIE  ZE WZGLĘDU NA WZROST CEN ŻYWNOŚCI.

                                                                                        Życzymy smacznego!


Bezpieczny powrót do szkoły rodzice   Bezpieczny powrót do szkoły uczniowie 


Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022

dnia 1 września 2021 roku

 

 O godzinie 800 rozpoczęcie dla:

  • - dzieci z oddziałów przedszkolnych,
  • - uczniów klas I, II i III,
  • - dzieci 3, 4 i 5 - letnich wraz z rodzicami w Punkcie Przedszkolnym – spotkanie przed wejściem do budynku przedszkola.

 

O godzinie 900 rozpoczęcie dla:

  • uczniów klas IV, V, VI, VII oraz VIII.

 

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbędzie się przed szkołą. Uczniowie spotykają się z wychowawcami i uczestniczą w  krótkiej uroczystości. Następnie z wychowawcami przechodzą do wyznaczonych sal.

      

Kursy autobusów szkolnych 1 września 2021 r. wg harmonogramu zamieszczonego w zakładce KURSY AUTOBUSÓW.

Proszę o zapoznanie się z przydziałem sal lekcyjnych dla poszczególnych klas oraz zmianą na trasie autobusu nr 3.

Przypominam o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz zachowaniu bezpiecznej odległości.

Z uwagi na bezpieczeństwo rodzice, którzy przywieźli dziecko, zostają przed szkołą.

                                                                                                                                                              Dyrektor Szkoły

         Grzegorz Pierucki


 

Informacja dla uczniów klas I – VIII  


Przydział sal i wychowawcy oddziałów klasowych
w roku szkolnym 2021/2022

  • klasa Ia - p. Aleksandra Kolad (w zastępstwie p. Anna Grabowska) – sala nr 30
  • klasa Ib - p. Barbara Kordylak (w zastępstwie p. Lila Wajer) – sala nr 13
  • klasa IIa - p. Mirosława Nieznańska – sala nr 28
  • klasa IIb - p. Mariola Linert – sala nr 27
  • klasa IIIa - p. Marianna Zielińska  sala nr 12
  • klasa IIIb - p. Renata Muraczewska  sala nr 26
  • klasa IVa - p. Eliza Ospalska – Grudzień – sala nr 20 (nad halą)
  • klasa IVb - p. Maria Olszewska – sala nr 19
  • klasa Va - p. Katarzyna Drzewiecka – sala nr 11
  • klasa Vb - p. Agnieszka Kordylak – sala nr 15
  • klasa VI - p. Magdalena Kurzawa – sala nr 16
  • klasa VIIa - p. Maria Danielewska – sala nr 17
  • klasa VIIb - p. Małgorzata Jaskulska – sala nr 7
  • klasa VIIc - p. Katarzyna Smól – sala nr 9
  • klasa VIIIa - p. Beata Jankowska – sala nr 18
  • klasa VIIIb - p. Anna Michalak – sala nr 8
  •  

Oddziały przedszkolne w szkole:

  • 0a - p. Marlena Smolarek – sala 24
  • 0b - p. Marzanna Danielewicz – sala nr 23



Informacja prasowa ZUS.


Komu przysługuje świadczenie Dobry start 300+?

Świadczenie przysługuje na dzieci uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub w przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole – do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Zamieszkałym w Polsce: rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, osobom sprawującym pieczę zastępczą nieinstytucjonalną (rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka), osobom sprawującym pieczę zastępczą instytucjonalną,  tj. dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, osobom uczącym się (w tym usamodzielnianym).

Od 1 lipca 2021 r. wniosek  o świadczenie Dobry Start 300+ dla ucznia możesz złożyć tylko elektronicznie:

■ na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS: www.zus.pl

■ przez bankowość elektroniczną

■ na portalu empatia.mpips.gov.pl


Jeśli nie masz profilu PUE przyjdź do ZUS z:

  • - dowodem osobistym,
  • - adresem mailowym,
  • - numerem telefonu komórkowego,
  • - numerem rachunku bankowego,
  • - nazwami i adresami szkół,
  • - peselami dzieci

 

Masz pytania – zadzwoń 22 290 22 02

Czekamy na Ciebie.

Pracownik ZUS pomoże Ci w rejestracji i złożeniu wniosku o 300+.

Spotkanie z ekspertem ZUS w ramach realizacji programu rządowego Dobry Start 300+ dla ucznia odbędzie się 30.08.2021 r. w Urzędzie Gminy Topólka od godziny 9:00 do 12:00.

 


 

Wyprawka przedszkolaka dla 3-, 4-, 5-latków
w roku szkolnym 2021/2022

 

- kredki: ołówkowe (grube), świecowe, pastelowe

- pisaki

- farby plakatowe + fartuszek ochronny

- ołówek, gumka, temperówka

- nożyczki

- plastelina

- klej w sztyfcie

- papier ksero biały (ryza)

- blok rysunkowy kolorowy (A4)

- blok techniczny: 2x kolorowy, 2x biały (A4)

- bibuła (4 dowolne kolory)

- teczka z gumką A4

- pojemnik na przybory

- chusteczki higieniczne w pudełku

- wygodne obuwie na zmianę

- ubranie do ćwiczeń w woreczku (spodenki, koszulka, skarpetki)

- zapasowe ubranie na zmianę.

Wszystkie materiały i przybory należy czytelnie podpisać

imieniem i nazwiskiem dziecka!

 

Podręczniki do religii:

Dla dzieci 3-letnich: „Radosne dzieci Boże” Wydawnictwo Jedność

Dla dzieci 4-letnich: „Świat dziecka Bożego” Wydawnictwo Jedność

Dla dzieci 5-letnich: „Spotkania dzieci Bożych” Wydawnictwo Jedność

Podręczniki można zamówić na stronie internetowej : www.jednosc.com.pl


 

Wyprawka dla uczniów klas pierwszych

- kredki,

- klej w sztyfcie,

- farby plakatowe,

- zeszyt w 3-linie,

- zeszyt w kratkę,

- nożyczki,

- blok: kolorowy, techniczny,

- papier ksero biały (1 ryza),

- teczka z gumką- 2 szt.

- strój na w-f (spodenki+ biała koszulka)

Zebranie z rodzicami odbędzie się w poniedziałek 30.08.2021r. o godz. 1600


 

Wyprawka dla pięciolatka/sześciolatka z oddziałów przedszkolnych 
w roku szkolnym 2021/2022

- karty pracy: „Kolekcja sześciolatka” wydawnictwo Nowa Era,

- farby plakatowe,

- pędzle: cienki i gruby,

- kredki grube i świecowe (typu bambino),

- nożyce,

- temperówka,

- ołówek,

- gumka,

- wycinanki,

- klej,

- flamastry lub pisaki,

- plastelina,

- 3 bibuły (dowolne kolory),

- długopis,

- kolorowe patyczki,

- 3 teczki tekturowe,

- 2 kolorowanki,

- 2 zeszyty cienkie: w kratkę i 2 zeszyty w 3-linie (kolorowe),

- notesik lub zeszyt (na informacje/korespondencję),

- bloki: białe-rysunkowy i techniczny,

- bloki: kolorowe-rysunkowy i techniczny,

- strój gimnastyczny w woreczku,

- papcie w woreczku,

- pojemnik na przybory,

- 2 maseczki ochronne,

- chusteczki higieniczne.

Prosimy o podpisanie dzieciom wyposażenia wyprawki!



PONIŻEJ

ROK SZKOLNY 2020/2021



INFORMACJA  O PÓŁKOLONIACH

W okresie od 2 do 13 sierpnia br. będą organizowane półkolonie dla dzieci i młodzieży w Szkole Podstawowej w Topólce. W godzinach od 9:00 do 14:00 można będzie skorzystać z boiska, hali sportowej lub świetlicy. Rodzice, których dzieci zechcą skorzystać z tych półkolonii, proszeni są o wypełnienie deklaracji i dostarczenie jej do sekretariatu szkoły. Dzieci należy dowieźć osobiście do szkoły i również stamtąd je odebrać. Liczba chętnych ograniczona do 30 osób.

Deklaracja dostępna w linku poniżej oraz w sekretariacie szkoły.

Termin złożenia deklaracji: do 2.08.2021 r.

 

Deklaracja uczestnictwa w półkoloniach

 



Komunikat Dyrektora Szkoły

25 czerwca 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce odbędzie się uroczystość  zakończenia roku szk. 2020/2021.

Poniżej przedstawiam organizację tego dnia.

Przyjazdy / przyjście dzieci i uczniów do szkoły/ przedszkola:

1. Dzieci z Punktu Przedszkolnego są przyprowadzane /odbierane zgodnie z harmonogramem znanym rodzicom na godz. 8:00 i są pozostawiane przez rodziców w przedszkolu.

Odbiór dzieci z PP przez rodziców - zgodny z rozkładem dnia lub po wcześniejszym ustaleniu z wychowawcą. Rodzice nie wchodzą do przedszkola.


2. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego i uczniowie z klas I - III przyjeżdżają /przychodzą do szkoły na godz. 8:00. Przy sprzyjającej pogodzie (bez deszczu) o godz. 8:00 spotkanie przed szkołą. Następnie przejście do klas i spotkania z wychowawcami.

Odjazdy dzieci  i  uczniów kl. I - III  lub odbiór przez rodziców o godz. 9:10.

 

W czasie spotkań przed szkołą, z uwagi na małe odległości, uczniowie  przebywają w maseczkach.


Prośba, aby rodzice nie wchodzili do szkoły i ,,nie mieszali” się z dziećmi. Mogą czekać przed szkołą.


3. Uczniowie klas IV - VI przyjeżdżają /przychodzą do szkoły na godz. 8:55. Po przyjeździe  oczekują przy swoich salach. O godz. 8:55 wchodzą do klas z wychowawcami.

Godzina 9:15 - (po odjeździe kl. I - III) wszyscy schodzą przed szkołę.  Po zejściu - spotkanie przed szkołą. Po zakończeniu - przejście do klas i kontynuacja spotkań z wychowawcami.

Odjazdy uczniów kl. IV - VI  lub odbiór przez rodziców o godz. 10:10. O tej godzinie wychodzą ze spotkań z wychowawcami.

 

W czasie spotkań przed szkołą, z uwagi na małe odległości, uczniowie  przebywają w maseczkach.


Prośba, aby rodzice nie wchodzili do szkoły i ,,nie mieszali” się z dziećmi. Mogą czekać przed szkołą.


4. Uczniowie klas VII - VIII przyjeżdżają /przychodzą do szkoły na godz. 10:00 – ,,uroczystość zakończenia roku szkolnego”.  Kursy autobusów przesunięte o godzinę od planowanych na przystankach na 8:55. W przypadku opóźnienia należy czekać na autobus. Po przyjeździe do szkoły uczniowie zajmują miejsca w wyznaczonych sektorach, które będą wydzielone dla każdej klasy (w hali sportowej).

Wszyscy obecni w hali sportowej i w częściach wspólnych powinni mieć założone maseczki.  

Na uroczystość zaproszeni są rodzice uczniów klas VIII. Z uwagi na ograniczenia – jeden rodzic od każdego ucznia.

Rozdanie świadectw i nagród dla klas VIII odbędzie się na hali sportowej.

Klasy VII po uroczystości przechodzą do swoich sal i na spotkaniach z wychowawcami otrzymują  świadectwa i nagrody. 

Odjazdy autobusami absolwentów i uczniów kl. VII  po zakończonej uroczystości i rozdaniu świadectw uczniom klas VII.


Uczniowie klas IV - VIII przewidziani do stypendium otrzymują dyplom od Dyrektora Szkoły
. Stypendium uczniowie odbierają w sekretariacie szkoły.

Dla uczniów klas I - VII,  dzieci OP i PP – wszystkie świadectwa, nagrody, dyplomy (poza dyplomami o przyznaniu stypendium) wręczają wychowawcy na spotkaniach w salach lekcyjnych.

Pozdrawiam


Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły


 list01


 

Komunikat Dyrektora Szkoły

 

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

z uwagi na wysokie temperatury i wynikające z tego zagrożenie dla bezpieczeństwa zarządzam skrócenie zajęć lekcyjnych począwszy od 6 godz. lekcyjnej.

Skrócony czas zajęć będzie obowiązywał od wtorku 22.06. do czwartku 24.06.2021 r. Skrócony plan zajęć na 3 dni:

- 6 godz. zakończy się o godz. 13:05

przerwa od godziny 13:05 do 13:10

- 7 godz. lekcyjna zakończy się o godz. 13:30

przerwa od godziny 13:30 do 13:35

- 8 godz. lekcyjna zakończy się o godz. 14:05.

Na odjazdy autobusów uczniowie czekają na terenie szkoły w zacienionych miejscach pod opieką pracownika szkoły. Proszę o zabieranie z sobą nakrycia głowy i wody do picia. Odwozy/przyjście dzieci do domu z uwagi na wcześniejsze zakończenie zajęć ulegną przyśpieszeniu.

Mając na uwadze warunki atmosferyczne rodzice mogą zwolnić dziecko z zajęć i szybciej odebrać je osobiście ze szkoły.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych kończą zajęcia w te dni o godz. 12:30.

Świetlica będzie funkcjonowała zgodnie z planem do momentu odbioru dzieci przez rodziców.

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły


 

Komunikat Dyrektora Szkoły

 

Dzień dobry,

w związku z powrotem wszystkich dzieci do nauki stacjonarnej i innymi zauważonymi przez Państwa problemami zapraszam zainteresowanych rodziców do udziału w indywidualnych konsultacjach z pracownikami Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Radziejowie.

Konsultacje zaplanowane są na piątek 18 czerwca od godziny 8:30 w formie stacjonarnej na terenie szkoły, w gabinecie pedagoga szkolnego. Przed spotkaniem,  do czwartku 17.06, należy zgłosić chęć udziału w konsultacjach do pedagoga szkolnego i ustalić godzinę konsultacji. 

Przypominam  kontakt z  pedagogiem  szkolnym panią Elżbieta Pestą - Wojtysiak:

- nr telefonu: 54 2869099 w dniach:

- poniedziałek: 8.00 – 10.00 oraz  13.30 – 16.00;

- wtorek: 14.20 – 15.10;

- środa: 8.00 – 10.30 oraz  14.20 – 15.10;

- czwartek: 8.00 – 12.10;

- piątek: 9.45 – 11.00

oraz poprzez :

- pocztę elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (z podaniem numeru telefonu do kontaktu)

- wiadomości w e-dzienniku - kierowane do Elżbiety Pesty Wojtysiak (z podaniem numeru telefonu).

Prośbę o kontakt rodzica z pedagogiem można przekazać także do szkoły - tel.:  54 2869099 – w godz. od 7.15 do 15.00.

Dodatkowo przypominam również Państwu o możliwości konsultacji telefonicznej dla zainteresowanych rodziców ze szkolnym logopedą panią Elżbietą Dziakiewicz - nr tel. 781782566:

- poniedziałek: 8.45 - 9.40;

- środa; 10.45 - 11.30.

Można również napisać wiadomość poprzez e- dziennik do pani Elżbiety Dziakiewicz  lub poprosić o kontakt dzwoniąc do  sekretariatu szkoły.

 

Pozdrawiam,

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły

 


Szanowni Państwo,

,,W związku z podpisaniem porozumieniem w zakresie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dla uczniów w dentobusie pomiędzy Gminą Topólka a Ekodent, Sp. z o. o. informuję, że w dniach od 15 do 16 czerwca dzieci  przedszkolne oraz uczniowie klas I - VIII będą mogły być objęte przeglądem stomatologicznym oraz zabiegiem fluorkowania.

Dentobus w tych dniach będzie znajdował się na terenie szkoły.

Jeżeli są  Państwo zainteresowani tym bezpłatnym świadczeniem proszę o zapoznanie się z informacją koordynatora projektu i  wypełnieniem oświadczeń nr 1 i nr 2. Wraz z dziećmi mogą być obecni rodzice. W przypadku nieobecności rodziców / rodzica koniecznie należy wypełnić zgodę na przegląd-oświadczenie nr 2.

Wydrukowane oświadczenia nr 1 - dla dentobusu i oświadczenie nr 2 otrzymają wszystkie dzieci  11. 06. lub 14.06. Będą one dostępne również w sekretariacie szkoły.               
W dniu przeglądu dziecko musi  mieć wymagane oświadczenia.

Proszę o uzupełnienie dokumentów drukowanymi literami i podpisanie we wszystkich wskazanych miejscach, po czym dostarczenie najpóźniej w dniu przyjazdu dentobusu do szkoły. W przypadku braku któregokolwiek podpisu uczeń zostanie poproszony o obecność w innym terminie stacjonowania dentobusu.

W załączeniu przesyłam:

1. Oświadczenie nr 1 podmiotu wykonującego działalność w dentobusie - do wypełnienia dla rodziców, którzy zgadzają się  na przegląd stomatologiczny oraz fluorkowanie.
2.Oświadczenie nr 2- do wypełnienia przez rodziców, którzy zgadzają się  na przegląd stomatologiczny oraz fluorkowanie bez ich obecności.
3.Skan porozumienia świadczenia opieki zdrowotnej (całość - str. 3-6).
4. Dodatkowe informacje

Brak oświadczeń oznacza Państwa rezygnację z proponowanego przeglądu stomatologicznego.

Otrzymałem informację od organizatora przeglądu stomatologicznego, że na adres podany w oświadczeniu zostaną przesłane pocztą wyniki przeglądu do każdego rodzica oraz wskazane będą miejsca do ewentualnego dalszego bezpłatnego leczenie stomatologicznego ( pełne informacje w załączniku nr 1).

Uzgodniony  z organizatorem harmonogram przeglądu stomatologicznego dla dzieci i uczniów, które będą miały podpisane przez rodziców oświadczenia nr 1 i nr 2:

- 15.06 (wtorek) od godziny 8.40 - dzieci przedszkolne z Punktu i Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie klas I- III. Na początku zaproszeni są rodzice, którzy  będą z dziećmi, następnie dzieci bez rodziców z oświadczeniami - pod opieką wychowawców;

- 16.06. (środa) od godziny 8.40 - uczniowie klas 4- 8. Na początku rodzice , którzy  będą z dziećmi, następnie uczniowie  bez rodziców z oświadczeniami pod opieka nauczycieli.

W trakcie oczekiwania na przegląd proszę o zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Pozdrawiam,

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły

zał._nr_1___Oswiadczenie_dla_dentobusu_i_informacja_o_przeglądzie

zał._nr_2___Oświadczenie_o_wyrażeniu_zgody_na_przegląd_stomatol._bez_obecności_rodzica

zał._nr_3___Porozumienie_świadczenia_opieki_zdrowotnej

zał._nr_4___Dodatkowe_informacje__od_koordynatora__projektu

 


Szanowni Państwo,

w związku z powrotem wszystkich dzieci do nauki stacjonarnej zapraszam zainteresowanych rodziców do udziału w spotkaniu (w warsztatach edukacyjnych) z pracownikami Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Radziejowie.

Temat zajęć związany jest  z powrotem uczniów do szkoły i występującymi problemami u dzieci po długim okresie nauki zdalnej.  

Celem spotkania będzie  wsparcie rodziców  w rozpoznawaniu ewentualnych problemów wynikających z powrotu dzieci do szkoły oraz wskazanie wsparcia, które mogą udzielić dorośli .

Zajęcia zostaną przeprowadzone, podobnie jak wywiadówki poprzez szkolny Microsoft Teams i wykorzystanie loginów i haseł Państwa dzieci. Dlatego należy zalogować się poprzez login i przypisane do niego hasło Państwa dzieci. Dzieci z pewnością pomogą przy logowaniu, gdyby występowały problemy.

Ważne:
Spotkanie zostało zaplanowane w komunikatorze Microsoft Teams w zespole - ,,Społeczność szkolna”, w którym są przypisani wszyscy uczniowie.

Termin spotkania - 9. 06. godz. 14.00.

Niestety nie było możliwe zorganizowanie spotkania w godzinach późniejszych.

W przypadku Państwa udziału w spotkaniu proszę o informację telefoniczną do sekretariatu szkoły w celu potwierdzenia udziału w zajęciach.

Dodatkowo w  załączniku przedstawiam wskazówki dla  rodziców i wychowawców, które zestawiła pani pedagog Elżbieta Pesta - Wojtysiak

Przypominam również, że pedagog szkolny jest do Państwa dyspozycji w sytuacji, gdy będzie potrzeba wsparcia ze strony  szkoły.

Kontakt z  pedagogiem  szkolnym:

- nr telefonu: 542869099 w dniach:

- poniedziałek: 8.00 - 10.00; 13.30 - 16.00;

- wtorek: 14.20 - 15.10;

- środa: 8.00 - 10.30; 14.20 - 15.10;

- czwartek: 8.00 - 12.10;

- piątek: 9.45 - 11.00 

oraz poprzez:

- pocztę elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

-  wiadomości w e- dzienniku- kierowane do Elżbiety Pesty Wojtysiak.


Prośbę o kontakt rodzica z pedagogiem można przekazać także do szkoły-  tel.:  54 2869099 - w godz. od 7.15 do 15.00.

Dodatkowo - konsultacje telefoniczne dla zainteresowanych rodziców  ze szkolnym logopedą panią Elżbietą Dziakiewicz - nr tel. 781782566:
- poniedziałek: 8.45 - 9.40;
- środa; 10.45 - 11.30.
Można również napisać wiadomość poprzez e- dziennik do pani Elżbiety Dziakiewicz  lub poprosić o kontakt dzwoniąc do  sekretariatu szkoły.
 
Możecie Państwo zwracać się również do wychowawców, wicedyrektora lub dyrektora szkoły.

 

Dyrektor Szkoły
Grzegorz Pierucki


Wsparcie dziecka w powrocie do szkoły po pandemii
- wskazówki dla rodziców.

1. Zadbaj o właściwą motywację.  Dobra motywacja to czynnik, który eliminuje niechęć przed powrotem do szkoły.

  • Wspieraj pozytywne myślenie,
  • Wskazuj korzyści wynikające z obecnej sytuacji,
  • Postaraj się, aby uwaga dziecka była skupiona na pozytywnych aspektach powrotu do szkoły,
  • Zwróć uwagę na zalety nauki stacjonarnej,
  • Stawiaj cele możliwe do realizacji, nagradzaj postępy,
  • Wzmacniaj pozytywne zachowania, stosuj pochwały,
  • Pozwalaj dziecku na chwile przyjemności, spędzanie czasu z kolegami

 

2. Zadbaj o emocje dziecka

  • Akceptuj emocje dziecka, zlokalizuj ich przyczynę, pozwalaj na ich wyrażanie, nazywanie, obserwuj reakcje.
  • Gdy pojawiają się stany lękowe staraj się zlokalizować ich przyczynę. Wspieraj dziecko poprzez wspólne wypracowanie sposobów radzenia sobie w sytuacjach lękotwórczych.
  • Nie ignoruj lęków dziecka, zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa.
  • Postaraj się wysłuchać dziecka i zrozumieć jego obawy.
  • Naucz dziecko sposobów komunikowania swoich lęków i radzenia sobie z nimi.
  • Rozmawiaj z dzieckiem po powrocie ze szkoły o samopoczuciu, nie o ocenach, kartkówkach, sprawdzianach.
  • Nie pytaj ,, Jak było w szkole ?”lecz ,,Czego się nauczyłeś ?”. Odpowiedzi - to nie tylko wiedza, umiejętności lecz również postawy/zachowanie.
  • Oferuj dziecku pomoc, gdy wydarzy się coś trudnego.


Powrót do szkoły
Problemy, które mogą się pojawić

niższe oceny – zmiana trybu nauki wymaga ponownego dostosowania się dziecka do nowego systemu, to może skutkować pogorszeniem ocen,

obniżenie koncentracji, spadek uwagi
– nowe formy pracy, inna organizacja zajęć mogą prowadzić obniżenia poziomu koncentracji na zajęciach,

  • wzrost napięcia emocjonalnego – będzie związany z pojawieniem się nowych dla dziecka sytuacji. Właściwa formą ich rozładowania będzie aktywność fizyczna – rower, gra w piłkę, spacery, dowolna forma relaksu,

  • kłopoty ze snem – dopilnujmy stałych godzin snu, zadbajmy o wietrzenie w pokoju, unikajmy ekranów przynajmniej dwie godziny przed pójściem spać, postawmy na relaks, wyciszenie,

  • niechęć powrotu do szkoły – niwelujmy obawy dziecka,

 

Jak pomóc dziecku po ciężkim dniu w szkole?

  • Zadbaj o aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
  • Relaksacja – ćwiczenia mięśni, oddechowe.
  • Masaż relaksacyjny.
  • Bajki relaksacyjne.

 

Opracowała:
Elżbieta Pesta - Wojtysiak

Opracowanie na podstawie: Jak wspierać dziecko w powrocie do szkoły po pandemii? Poradnik dla rodziców. Fundacja Jim

Kontakt z  Pedagogiem  szkolnym:

- Nr telefonu: 54 2869099 w dniach:

Poniedziałek: 8.00 – 10.00; 13.30 – 16.00

Wtorek: 14.20 – 15.10

Środa: 8.00 – 10.30;  14.20 – 15.10

Czwartek: 8.00 – 12.10

Piątek: 9.45 – 11.00

oraz:

- Poczta elektroniczna: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- kontakt przez wiadomości w e- dzienniku- kierowane do Elżbiety Pesty Wojtysiak.

Prośbę o kontakt rodzica z pedagogiem można przekazać również do pisząc wiadomość lub poprzez telefon do szkoły:  54 2869099 – w godz. od 7.15 do 15.00.



Komunikat Dyrektora Szkoły


Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

przedstawiam informację o nauczaniu hybrydowym  od  17 do 24 maja w klasach 4-8 oraz uwagi związane z  przebywaniem uczniów w szkole i przypominam ważne terminy.

Do szkoły przychodzą jedynie dzieci zdrowe, bez oznak chorobowych. Dzieci chore lub przebywające w  kwarantannie muszą zostać w domu. W sytuacji wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych rodzice są zobowiązani odebrać dziecko ze szkoły, zgodnie z obowiązującym regulaminem w okresie epidemii. Do  szkoły wchodzą jedynie uczniowie i pracownicy szkoły. Za zgodą dyrektora szkoły, w szczególnych przypadkach, może wejść osoba z zewnątrz. 

Uczniowie z klas wymienionych  poniżej uczą się w szkole. Klasy nie wymienione pozostają w domu i uczą się jak dotychczas zdalnie poprzez Microsoft Teams.

Harmonogram nauki w szkole dla klas IV-VIII wygląda następująco:

  • 17.05. w poniedziałek w szkole uczą się klasy: 8a, 8b, 7b, 6a, 5;
  • 18.05. we wtorek w szkole uczą się klasy: 7a, 6b, 6c, 5, 4a;
  • 19.05. w środę w szkole uczą się klasy: 8a, 8b, 6a, 6b, 4b;
  • 20.05. w czwartek w szkole uczą się klasy: 7a, 6b, 6c , 4a;
  • 21.05. w piątek w szkole uczą się klasy: 8a, 8b, 7b, 4b;
  • 24.05. w poniedziałek w szkole uczą się klasy: 7a, 7b, 6a, 6c.

Powyższy system nazywany hybrydowym będzie obowiązywał w naszej szkole od 17 do 24 maja
Ze 163 uczniów klas 4-8 w szkole może uczyć się połowa z tej liczby. Dlatego został wykonany podział na klasy uczące się w szkole i w domu.

Przedstawiam poniżej kilka uwag w związku z organizacją pracy i bezpieczeństwem:

Zajęcia prowadzone będą zgodnie z planem lekcji. Klasa na wszystkich zajęciach, w tym na informatyce przebywa w wyznaczonej jednej sali, która jest wskazana w planie lekcji. Wychowanie fizyczne w zależności od pogody, będzie prowadzone w hali lub za zewnątrz szkoły.

W okresie nauczania hybrydowego klasa V wszystkie zajęcia ma w sali nr 17, natomiast klasy IVab w sali nr 11. Informatyka w szkole  nie będzie w sali nr 17 lecz w wyznaczonej dla danej klasy stałej sali. Tym samym  uczniowie nie będą zmieniać pomieszczenia.

Nauczyciele od 17 maja będą prowadzić zajęcia stacjonarne w szkole z klasami, które są wymienione w harmonogramie. Z pozostałymi uczniami z klas nie wymienionych nauczyciele będą prowadzili, jak dotychczas, nauczanie zdalne poprzez Microsoft Teams.

W związku z powyższym uczniowie, którzy będą mieć nauczanie zdalne, muszą cierpliwie czekać na nauczyciela, który po zakończonych zajęciach i dyżurze na przerwie będzie musiał przejść do innej sali i dopiero wtedy połączy się z kolejną klasą.

W szkole obowiązuje dezynfekcja, dystans i maseczka. Przebywanie w maseczce dotyczy w szczególności części wspólnych (np. korytarze przed i po lekcjach, przy oczekiwaniu na autobus, gdzie nie można zachować wymaganego odstępu - uczniowie muszą mieć założoną maseczkę).

Nie wymagamy zmiany obuwia po przyjściu do szkoły. Obowiązuje natomiast strój i obuwie sportowe na zajęcia wychowania fizycznego. Stroju i obuwia nie pozostawiamy w  szatniach.

Na przerwach uczniowie przebywają w jednym miejscu przy klasie. W sytuacji, gdy będzie ładna pogoda wychodzą z nauczycielem na zewnątrz.

Po zakończonej przerwie uczniowie, którzy będą w szkole zobowiązani są czekać za nauczycielem  przed salą lekcyjną.  Na zajęciach lekcyjnych uczniowie zajmują w sali zawsze jedno przypisane dla siebie miejsce. Nie wolno zmieniać tego miejsca. Pamiętać należy również o tym, aby korzystać tylko ze swoich przyborów szkolnych i podręczników.

W szkole funkcjonuje stołówka i świetlica szkolna.

Zajęcia w przedszkolu i w klasach I - III odbywają się, jak dotychczas.

Od 17.05.  autobusy będą wjeżdżały nowym wjazdem na teren szkoły. Dlatego po przyjeździe do szkoły autobusem uczniowie mają obowiązek przejść bezpośrednio do szkoły.

Uczniowie oczekując na autobus, po zakończonych lekcjach, są zobowiązani przebywać na terenie szkoły. Odjazd autobusem będzie również z terenu szkoły.

W związku z wykonaniem wjazdu i wyjazdu dla autobusów szkolnych proszę nie wjeżdżać samochodami na teren szkoły.

Przypominam jeszcze raz, że:

od 25 do 27 maja - trwać będzie egzamin klas 8. Pozostali uczniowie zostają w domu lub w szczególnych przypadkach, w terminie do 18 maja, rodzice zgłaszają do sekretariatu potrzebę zorganizowania zajęć opiekuńczych dla dziecka (termin ten dotyczy również pozostałych dni wolnych).

- 28.05. – jest dniem wolnym – rodzice mogą zgłosić do sekretariatu potrzebę zorganizowania dla dziecka zajęć opiekuńczych w tym  dniu;

- od 31.05. – wszyscy uczniowie przychodzą do szkoły  i uczą się stacjonarnie;

1.06. – Dzień  Dziecka w szkole;

- 2.06. – dzień wolny – rodzice mogą zgłosić do sekretariatu potrzebę zorganizowania dla dziecka zajęć opiekuńczych w tym dniu;

- 3.06. – Boże Ciało;

- 4.06. – dzień wolny – rodzice mogą zgłosić do sekretariatu potrzebę zorganizowania dla dziecka zajęć opiekuńczych w tym dniu. Dni wolne wynikają z kalendarza roku szkolnego.


Pozdrawiam

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły



Topólka, 1 maja 2021 r.

Komunikat Dyrektora Szkoły


Powrót uczniów do stacjonarnej nauki
w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce


Na podstawie komunikatu MEiN przedstawiam poniżej harmonogram powrotu uczniów do nauki stacjonarnej oraz funkcjonowanie szkoły i przedszkola od 4 maja br.

W reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa możemy wrócić do nauki stacjonarnej.

Dzięki decyzji rządu stopniowo, przez cały maj, do stacjonarnej nauki będą wracały poszczególne klasy naszej szkoły.


Ogólne zasady, czyli kto i kiedy wraca do nauki stacjonarnej:

1. Od 4 maja br. uczniowie klas I-III wracają  do nauki stacjonarnej w szkole.
2. Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym. Część klas będzie uczyła się stacjonarnie w szkole, pozostałe klasy, jak dotychczas – zdalnie.  
3. Od 31 maja br. wszyscy uczniowie będą  uczyli  się już stacjonarnie.

Funkcjonowanie  Szkoły Podstawowej oraz  Oddziału i  Punktu Przedszkolnego od 4 maja 2021 r.

1. Od 4 maja br. uczniowie klas 1-3 wracają do stacjonarnej nauki w szkole, zgodnie z planem lekcji. W szkole działają, jak dotychczas, świetlica i stołówka szkolna.
2. Dzieci z Oddziału i Punktu Przedszkolnego mają zajęcia stacjonarne w Szkole i w Punkcie Przedszkolnym.
3. Dowóz i odwóz dzieci przedszkolnych i uczniów klas I - III będzie się odbywał trzema autobusami, wg dotychczasowego harmonogramu.
4. Od 4 do 14. 05. uczniowie klas IV-VIII mają, jak dotychczas, zajęcia zdalne z wykorzystaniem komunikatora Microsoft Teams.
5. W dalszym ciągu dla uczniów klas IV-VIII, którzy z uwagi na  rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, są  zorganizowane zajęcia zdalne na terenie szkoły.  
Obowiązuje zgłoszenie dziecka przez sekretariat szkoły. Zgłoszenie można również przedstawić wychowawcy klasy. W przypadku nieobecności  ucznia na takich zajęciach rodzice mają obowiązek poinformować o tym pracownika sekretariatu lub pedagoga szkolnego.
6. Od 17 maja klasy IV-VIII przejdą na naukę w tzw. ,,systemie hybrydowym”. Oznacza to, że część uczniów będzie uczyła się w szkole, druga cześć zdalnie w domu. Podział klas na naukę w szkole i naukę zdalną zostanie przedstawiony przed 14 maja.
7. Od poniedziałku 31 maja dla wszystkich uczniów klas I-VIII są zaplanowane w szkole zajęcia stacjonarne.
8. Nauczyciele przedmiotów egzaminacyjnych i uczniowie klas ósmych, w związku z egzaminem ósmoklasisty, mogą ustalać od 4 maja terminy  indywidualnych lub grupowych konsultacji na terenie szkoły.
 
Egzamin ósmoklasisty: od 25.05. (wtorek) do 27.05 br. (czwartek)

W tych dniach w szkole, poza pracownikami i osobami związanymi z przeprowadzeniem egzaminu (nauczyciele i osoby z zewnątrz), będą tylko uczniowie klas ósmych.  Pozostali uczniowie klas I-VII i dzieci oddziału przedszkolnego muszą pozostać w domu. Są to dla nich dodatkowe dni wolne od zajęć edukacyjnych. W szczególnych przypadkach, jeżeli dla dzieci i uczniów rodzice potrzebują zorganizowania zajęć opiekuńczych, proszę o kontakt z sekretariatem szkoły lub wychowawcą w terminie do 17 maja.

Należy zapoznać się z zaktualizowanym kalendarzem roku szkolnego i zwrócić uwagę na dni 28 maja oraz 2 i 4 czerwca, które są również dniami wolnymi dla wszystkich uczniów i dzieci. W przypadku potrzeby zorganizowania w tych dniach zajęć opiekuńczych dla dzieci / uczniów, w związku z organizacją pracy, proszę również  o kontakt z sekretariatem szkoły lub wychowawcą w terminie do 17 maja.


Terminy związane z klasyfikacją roczną i końcową

  1. Do 18.05.2021 r. – informacja w e-dzienniku o przewidywanych ocenach z zajęć edukacyjnych i zachowania.
  2. Do 15.06.2021 r. informacja w e-dzienniku o wystawionych rocznych/końcowych ocenach z zajęć edukacyjnych i zachowania.
  3. 18.06.2021 r. zebranie klasyfikacyjne Rady Pedagogicznej.

 

Źródło rozwiązań organizacyjnych:
Informacja MEiN:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/harmonogram-powrotu-uczniow-do-stacjonarnej-nauki-w-szkolach-i-placowkach

 

- kalendarz roku szkolnego na stronie szkoły:  
http://www.sptopolka.pl/images/2020/Uaktualniony_kalendarz_r._szk._2020-2021.jpg


Pozdrawiam
Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły


 

Topólka,  23.04. 2021 r.

Komunikat Dyrektora Szkoły

Zasady pracy Szkoły Podstawowej i wychowania przedszkolnego (Punkt i Oddział Przedszkolny) od 26 kwietnia br.:

1. Od 26 kwietnia wprowadzona zostaje nauka hybrydowa dla uczniów klas I-III.
2. Uczniowie z pozostałych klas IV-VIII będą uczyć się zdalnie tak, jak dotychczas.
3. Nie będzie również u nas zasadniczych zmian w  funkcjonowaniu wychowania przedszkolnego w Punkcie i Oddziale Przedszkolnym.

Jest to plan na tydzień od 26 IV do 2 V.  Decyzje, jak będzie wyglądała nauka od 4 V, MEiN przedstawi pod koniec kwietnia.

           
Nauka hybrydowa klas I-III w Szkole Podstawowej:


1. Od poniedziałku, 26 kwietnia lekcje w systemie hybrydowym będą mieli uczniowie w klasach I-III. Harmonogram zajęć nauki hybrydowej na najbliższy tydzień od poniedziałku 26 IV do piątku 30 IV, uwzględniając nadchodzący okres szczepień, przedstawiam poniżej:
poniedz.: naukę w szkole będą mieć uczniowie klas: 1a, 1b i 3a;
wtorek: naukę w szkole będą mieć uczniowie  klas: 2a, 2b i 3a;
środa: naukę w szkole będą mieć uczniowie klas: 1a, 1b i 2a;
czwartek: naukę w szkole będą mieć uczniowie klas: 2b i 3b;
piątek: naukę w szkole będą mieć uczniowie klasy 3b.
2. Klasy niewymienione w danym dniu będą mieć, jak     dotychczas, naukę zdalną poprzez Microsoft Teams.
3. W szkole, dla wyżej wymienionych klas w harmonogramie,     będą odbywać się wszystkie zajęcia, zgodnie z planem lekcji.

Dowóz i odwóz dzieci:

  • przywrócone zostają trzy autobusy nr 1, 2, 3. Przywożą one dzieci na godz. 8:00 i 8:55, w zależności od planu lekcji danej klasy. Odwóz będzie po zakończonych zajęciach;
  • dzieci z Oddziału Przedszkolnego przyjeżdżają, jak dotychczas na godz. 8:00 i odjeżdżają po zakończonych zajęciach. Wyjątkiem dla dzieci Oddziału Przedszkolnego jest czwartek. W tym dniu zajęcia zakończą się o godz. 12:30. Dlatego rodzice zobowiązani są do odbioru dzieci po 12:30. Odwóz we wszystkich kierunkach w tym dniu będzie również po godz. 12:30.


Opieka świetlicowa

W szkole prowadzona będzie opieka świetlicowa dla uczniów, którzy uczą się stacjonarnie (są wymienieni w harmonogramie). W  związku z powyższym, zainteresowanych rodziców, którzy potrzebują opieki dla dzieci, proszę o zapisanie uczniów telefonicznie na zajęcia świetlicowe. Nr do sekretariatu szkoły: 542869099.
Kolejny tydzień nauki rozpoczniemy po weekendzie majowym od 4 maja we wtorek.
Źródło komunikatu:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zasady-pracy-szkol-i-placowek-od-26-kwietnia-br--nauka-hybrydowa-dla-najmlodszych-uczniow-z-11-wojewodztw

Życzę wszystkim zdrowia i ładnej pogody.

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły


 

Topólka,  22.04.2021 r.

Komunikat Dyrektora Szkoły

Szanowni Państwo,

przekazuję informacje o zaplanowanych zebraniach wychowawców z rodzicami:

              • 1. Wychowawcy zorganizują z rodzicami klas I-VIII zebrania, w czasie których przedstawią osiągnięcia uczniów, bieżącą sytuację dydaktyczno – wychowawczą oraz zwrócą uwagę na problemy związane m.in. z kształceniem zdalnym. Zebrania odbędą się w systemie zdalnym poprzez Microsoft Teams. Wychowawcy ustalą spotkania w zespołach klasowych, rodzice zaś dołączą do spotkania z kont swoich dzieci.

W czasie zebrań proszę również o Państwa uwagi/ pytania.

  • 2. Terminy zebrań wychowawców z rodzicami:

a) klasy VIIa, VIIb i VIIIa – 27.04.2021 r. – od godz. 17:00;

b) klasy I-III – 28.04.2021 r. – od godz. 17:00;

c) klasy IV-VI – 29.04.2021 r. – od godz. 17:00;

d) klasa VIIIb – 30.04.2021 r. – od godz. 17:00.

    

Zapraszam Wszystkich Państwa na spotkania on-line z Wychowawcami.

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły

 


 

INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI
Z PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO
ORAZ ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO


W związku z ponownym otwarciem żłobków i przedszkoli od 19 kwietnia 2021 r. przywrócony zostanie dowóz dzieci przedszkolnych do Szkoły i Punktu Przedszkolnego. Dowóz zapewniony będzie przez dwa autobusy: trasa nr 1 i trasa nr 2/3 (jest to połączenie tras autobusów nr 2 i 3). Przyjazd dzieci odbywał się będzie na godz. 8:00, a odjazd ze szkoły po zakończonych zajęciach.

 


 

KOMUNIKAT  DYREKTORA  SZKOŁY


                                                                         Topólka, 15. 04. 2021 r.

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

od 19 kwietnia dzieci z Punktu Przedszkolnego przy Szkole i  dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej wracają do zajęć stacjonarnych, zgodnie z planem zajęć.

W związku z powyższym przywrócony zostanie dowóz dzieci przedszkolnych do Szkoły i Punktu Przedszkolnego. Dowóz zapewniony będzie przez dwa autobusy: trasa nr 1 i trasa nr 2/3 (jest to połączenie tras autobusu nr 2 i 3). Przyjazd dzieci odbywał się będzie na godz. 8:00, a odjazd ze szkoły po zakończonych zajęciach.

Utrzymana zostaje na dotychczasowych zasadach nauka zdalna dla uczniów klas I - VIII.                                

Pomoc organizowana dla uczniów na terenie szkoły, określona w Komunikacie Dyrektora Szkoły z dnia 26.03.2021 r., pozostaje bez zmian.

Pozdrawiam Wszystkich

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły

 


 

Komunikat Dyrektora Szkoły

 Topólka, 10. 04. 2021 r.

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

 

Szkoła Podstawowa i przedszkole (Oddział Przedszkolny w Szkole i Punkt Przedszkolny przy Szkole Podstawowej) od 12 kwietnia nadal pracują zdalnie.

 

,,Do 18 kwietnia br. zostały przedłużone wszystkie obowiązujące dotychczas zasady ograniczonego funkcjonowania szkół i placówek. Z uwagi na nadal utrzymujący się wysoki poziom zachorowalności w kraju i konieczność zahamowania pandemii niezbędne jest przedłużenie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych”.

Czytamy w komunikacie MEiN

W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika  w Topólce oraz w Oddziale Przedszkolnym i w Punkcie Przedszkolnym obowiązują dotychczasowe zasady  nauki zdalnej. Zgodnie  z rozporządzeniem MEiN ograniczenia obowiązują do 18 kwietnia.

Utrzymana zostaje na dotychczasowych zasadach nauka zdalna i pomoc określona w Komunikacie Dyrektora Szkoły z dnia 26. 03. 2021 r. Pomoc organizowana na terenie Szkoły skierowana jest dla:

  • - dzieci i uczniów, którzy ze względu na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania;

  • - dzieci rodziców zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,  a także innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19;

  • - uczniów, którzy mają problemy uniemożliwiające naukę zdalną w miejscu zamieszkania.

Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szkoly-i-placowki-nadal-pracuja-zdalnie--przedluzenie-obowiazujacych-obostrzen-do-18-kwietnia


Pozdrawiam Wszystkich

Grzegorz Pierucki

Dyrektor Szkoły


Schowek2021

 


kolorowe stołówki

Szanowni Rodzice!

 

W związku ze zgłoszeniem naszej szkoły do akcji Kolorowe Stołówki Amica zachęcam do wzięcia w niej udziału.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo pod linkiem: https://kolorowestolowki.amica.pl/o-akcji.

Akcja ma na celu pomóc zmienić stołówkę szkolną w  miejsce iskrzące kolorami, w których wszystko wygląda i smakuje kolorowo.

Liczy się każdy głos (oddając głos zostaniemy poproszeni o rejestrację i potwierdzenie poprzez link przesłany na adres e-mail osoby głosującej).

 

Dyrektor Szkoły

Grzegorz Pierucki

 



Topólka, 26 marca 2021 r.

 

Komunikat Dyrektora Szkoły

Zawieszenie zajęć stacjonarnych w Oddziale Przedszkolnym w Szkole Podstawowej - grupy 0ab  i w Punkcie Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej do 11 kwietnia 2021r.


Szanowni Państwo,

zgodnie z rozporządzeniem MEiN przekazuję Państwu informacje związane z zawieszeniem zajęć stacjonarnych w Oddziale  i w Punkcie Przedszkolnym  oraz  wsparciem organizowanym przez Szkołę Podstawową:

  1. Do 11 kwietnia ograniczona zostaje praca stacjonarna oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej i w Punkcie Przedszkolnym. Ograniczenie to będzie polegało na prowadzeniu zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których szczegóły przekażą wychowawcy.
  2. W Oddziale i w Punkcie Przedszkolnym będą mogły być prowadzone zajęcia stacjonarne dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, a także innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Szczegółowy wykaz osób, których dzieci mogą skorzystać z zajęć stacjonarnych znajduje się w rozporządzeniu w  § 2. 4.
  3. Warunkiem udziału w takich zajęciach jest wniosek rodziców złożony do dyrektora szkoły poprzez sekretariat tel. 542869099. W przypadku złożenia wniosku rodzice zobowiązują się przywieźć i odebrać dziecko po zakończonych zajęciach.
  4. Wsparcie uzyskają rodziny, w których przynajmniej jeden z rodziców jest zatrudniony w podmiocie leczniczym lub świadczy usługi na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii, zgodnie z wykazem zamieszczonym w rozporządzeniu.

Informacje dla rodziców uczniów klas I- VIII:

  1. Szkoła organizuje nauczanie zdalne lub stacjonarne na terenie szkoły dla uczniów, którzy ze względu na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu
  2. Warunkiem udziału w takich zajęciach jest wniosek rodziców złożony do dyrektora szkoły poprzez sekretariat tel. 542869099. W przypadku złożenia wniosku rodzice zobowiązują się przywieźć i odebrać dziecko po zakończonych zajęciach.
  3. W innych wypadkach dyrektor szkoły może umożliwić naukę zdalną na terenie szkoły uczniom, którzy mają problemy uniemożliwiające  naukę zdalną w miejscu zamieszkania.  Również w tym wypadku należy wcześniej skontaktować się telefonicznie ze szkołą, uzgodnić to z wychowawcą/ szkolnym pedagogiem. Rodzice zobowiązują się przywieźć i odebrać dziecko po zakończonych zajęciach.
  4. Ponadto w okresie od 29 marca do 11 kwietnia ( z wyjątkiem przerwy świątecznej) , dla dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła organizuje opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców, który można  przekazać telefonicznie do  sekretariatu szkoły. Szczegóły wskazujące, dla kogo dyrektor szkoły organizuje opiekę i naukę zdalną na terenie szkoły znajdują się w 5. 1 rozporządzenia. Rodzice zobowiązują się przywieźć i odebrać dziecko po zakończonych zajęciach.
  5. Dla uczniów klas ósmych mogą być nadal organizowane konsultacje indywidualne lub w małych grupach.
  6. Wszelkie pytania i wnioski możecie Państwo kierować również poprzez wiadomości w e- dzienniku do dyrektora szkoły lub na maila szkoły Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Polecam jednak przede wszystkim kontakt z wychowawcami również poprzez e – dziennik.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Przypominam, że wiosenna przerwa świąteczna jest od 1 do 6 kwietnia.

Pozdrawiam Wszystkich  i życzę z okazji  Świąt Wielkiej Nocy przede wszystkim zdrowia i radości w rodzinnej atmosferze.

 

Grzegorz Pierucki

Dyrektor Szkoły

 



Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

wracamy czasowo do nauki zdalnej w klasach I – III oraz kontynuujemy nauczanie zdalne w pozostałych klasach Szkoły Podstawowej. 

Nowe zmiany obowiązują od 22 marca do 11 kwietnia 2021 roku.

W  tym czasie  przewidziana jest wiosenna przerwa świąteczna od 1 do 6 kwietnia oraz zdalne rekolekcje wielkopostne od 22 do 24 marca, o których powiadomię w osobnym komunikacie.

Do 11 kwietnia uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej będą uczyli się zdalnie – to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu szkół wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej.

Ponadto w tym okresie, dla dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła organizuje opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców, który można  przekazać telefonicznie do  sekretariatu szkoły.

Co pozostaje bez zmian do 11 kwietnia?

Dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Oddziale Przedszkolnym w Szkole Podstawowej - ,,0ab” oraz w Punkcie Przedszkolnym kontynuują zajęcia stacjonarne, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego, zgodnie z regulaminami funkcjonowania Szkoły i Punktu Przedszkolnego  w okresie epidemii, które są zamieszczone na stronie szkoły  w zakładce ,,Dokumenty”.

Dzieci dowożone będą dwoma autobusami nr 1 i nr 2/3, podobnie jak w poprzednim okresie, gdy dowożone były tylko dzieci przedszkolne. Informacja znajduje się na stronie szkoły w zakładce ,,Kursy autobusów” oraz została zamieszczona na facebooku szkoły.

Szkoła  nadal organizuje  nauczanie zdalne lub stacjonarne na terenie szkoły ze względu na rodzaj niepełnosprawności ucznia lub ze względu na inne przyczyny uniemożliwiające uczniowi naukę zdalną w domu. Należy wcześniej skontaktować się telefonicznie ze szkołą, uzgodnić to z wychowawcą/ szkolnym pedagogiem.

Dla uczniów klas ósmych mogą być organizowane konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Uczniom klas ósmych przypominam o śledzeniu na stronie szkoły, w zakładce egzamin i wybór szkoły, nowych  informacji związanych z ofertą szkół ponadpodstawowych. W zakładce tej zamieszczone są również linki do materiałów związanych z egzaminem ósmoklasisty.

Dyrektor Szkoły może udostępnić pomieszczenia w szkole do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wracamy-czasowo-do-nauki-zdalnej-w-szkolach

- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

 

Grzegorz Pierucki

Dyrektor Szkoły


Topólka, 18 marca 2021 roku

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

w bieżącym roku szkolnym rekolekcje wielkopostne zostaną przeprowadzone  przez Redakcję Audycji Katolickich TVP.

Dzieci (z oddziałów przedszkolnych i klas I- III)  oraz pozostali uczniowie naszej szkoły (z klas IV- VIII) mają możliwość uczestniczenia w rekolekcjach od 22 do 24 marca w wyznaczonych poniżej godzinach. W każdym dniu od poniedziałku do środy szkoła umożliwi we wskazanym czasie  udział w spotkaniach rekolekcyjnych emitowanych przez TVP3 dla dwóch grup wiekowych:

- dla dzieci (oddziały przedszkolne w szkole i klasy I – III) – od godziny 930;

- dla młodzieży (uczniowie klas IV- VIII) – od godziny 1230.

 

 Dodatkowo poza TVP3 rekolekcje będą dostępne w mediach społecznościowych:

- dla dzieci (0 – III): https://www.facebook.com/ziemianiebotvp/

- dla młodzieży (kl. IV- VIII): https://www.facebook.com/StudioRabanTVP/

 

Techniczne / organizacyjne rozwiązania:

- nauczyciele prowadzący zajęcia o godz. 930 w oddziale przedszkolnym i klasach I - III umożliwiają dzieciom obejrzenie programu w telewizji lub przez Internet. Będzie tutaj potrzebna w klasach I- III pomoc osób starszych, którzy opiekują się dziećmi. Proszę ponadto nauczycieli w imieniu księdza Antoniego Wojciechowskiego o udostępnienie poprzez Microsoft Teams programu rekolekcyjnego wskazanego w linku powyżej. Po zakończonym audycji telewizyjnej, która trwa około 25 minut można zaplanować przerwę w klasach O-III.

- nauczyciele kończący zajęcia o godz. 1230 (5 godz. lekcyjna) w klasach IV – VIII przypominają uczniom o rekolekcjach, poprzez telewizję, Internet (link powyżej) oraz udostępniają uczniom poprzez Microsoft Teams spotkanie rekolekcyjne poprzez wskazany link powyżej. Z uwagi na zaplanowaną przerwę obiadową od godziny 1230 do godziny 1245 przerwa w dniach rekolekcyjnych zostaje przesunięta na czas po zakończonych spotkaniach- do godziny 1335. Od godziny 1335  – odbywają się, jak dotychczas zaplanowane lekcje (7 i 8 godz. zajęć).

W tematach zajęć w czasie rekolekcji od 22.03. do 24.03 nauczyciele wpisują ,,Udział uczniów w spotkaniach rekolekcyjnych zorganizowanych przez Redakcję Audycji Katolickich TVP.”

Po zakończonych audycjach rekolekcyjnych pracujemy, zgodnie z planem lekcji.

Szczegóły związane ze spotkaniami rekolekcyjnymi przedstawione zostały w załączniku nr 1.

Po rekolekcjach wielkopostnych organizowanych przez Redakcję Audycji Katolickich TVP odbędą się w klasach IV-VIII od 25.03. do 26.03. 45 minutowe spotkania poprzez Microsoft Teams z księdzem Mateuszem Kamińskim, który pracuje w Parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Topólce. Zajęcia rozpoczyna nauczyciel, który ma zaplanowaną lekcję i przekazuje dalsze prowadzenie zajęć księdzu Mateuszowi. Ta cześć stanowi podsumowanie ,,spotkań telewizyjnych”.

Harmonogram spotkań przedstawiam poniżej.

 

Spotkania rekolekcyjne z księdzem Mateuszem Kamińskim dla klas IV – VIII - związane m.in. z obejrzanymi, od poniedziałku do środy,  programami rekolekcyjnymi (jako kontynuacja rekolekcji dla uczniów klas IV – VIII)  – poprzez Microsoft Teams :

czwartek – 25 marca 2021 r.

godz.

lekcyjna

czas

trwania

klasa

planowana

lekcja

nauczyciel

rozpoczynający lekcję

prowadzący rozważania

wielkopostne po sprawdzeniu

obecności przez nauczyciela

2.       

855 – 940

6a

informatyka

p. Małgorzata Jaskulska

ks. Mateusz Kamiński

3.       

945 - 1030

4b

plastyka

p. Eliza Ospalska - Grudzień

ks. Mateusz Kamiński

4.       

1045 - 1130

6c

muzyka

p. Eliza Ospalska - Grudzień

ks. Mateusz Kamiński

5.       

1145- 1230

4a

technika

p. Agnieszka Mańkowska

ks. Mateusz Kamiński

6.       

1245 - 1330

8b

religia

p. Aneta Tejman

ks. Mateusz Kamiński

7.       

1335 – 1420

5

religia

p. Aneta Tejman

ks. Mateusz Kamiński

8.       

1425 – 1510

7b

muzyka

p. Eliza Ospalska - Grudzień

ks. Mateusz Kamiński

 

piątek – 26 marca 2021 r.

 

godz.

lekcyjna

czas

trwania

klasa

planowana

lekcja

nauczyciel

rozpoczynający lekcję

prowadzący rozważania

wielkopostne

1.       

800 – 845

8a

j. niemiecki

p. Paulina Kontowicz

ks. Mateusz Kamiński

2.       

855 – 940

7a

muzyka

p. Eliza Ospalska - Grudzień

ks. Mateusz Kamiński

3.       

945 - 1130

 

------

--------------

-------------------------

------------------------------

4.       

1045 - 1130

6b

geografia

p. Maria Gołębiewska

ks. Mateusz Kamiński

 

W tematach zajęć nauczyciele wpisują -  ,,Udział uczniów w rekolekcjach wielkopostnych.”

Pozdrawiam i życzę zdrowia w nadchodzącym okresie oczekiwania na Święto Wielkiej Nocy.

Grzegorz Pierucki

Dyrektor Szkoły


 INFORMACJEINFORMACJE
Redakcji Audycji Katolickich TVP
dotyczące Rekolekcji wielkopostnych w TVP3


Redakcja Audycji Katolickich wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu wiernych, przygotowujecykl spotkań rekolekcyjnych wielkopostnych dla trzech grup: dla dzieci, młodzieży i dorosłych.Rekolekcje emitowane będą w TVP3 w następujących terminach i porach.

Rekolekcje dla dzieci 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3
W czasie pandemii, kiedy dzieci mają utrudniony kontakt nie tylko z rówieśnikami, alerównież mają trudności z uczestniczeniem w życiu Kościoła, szczególnie ważne dlanajmłodszych jest spotkanie z Panem Bogiem w telewizyjnych rekolekcjach wielkopostnych.Rekolekcje dla dzieci poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dlanajmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu „Ziarno”. Pojawi się w nich takżeCiocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęcidzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie.

Rekolekcje dla młodzieży 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3
Trudne sprawy dorastania, brak kontaktu z przyjaciółmi, często samotność i brak wsparcia –to tematy, które stały się szczególnie ważne dla młodzieży w okresie pandemii. Młodyczłowiek często nie wie, gdzie szukać wsparcia. Dlatego Redakcja katolicka przygotowujerekolekcje właśnie dla młodzieży. Cykl trzech spotkań wielkopostnych, opartych na czytaniachz Pisma Świętego, poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programumłodzieżowego „Studio Raban” – Pauliną Worożbit oraz Michałem „Paxem” Bukowskim.

Rekolekcje dla dorosłych 26-28 marca (piątek-niedziela), godz. 20:30, TVP3
Rekolekcje wielkopostne to szczególny czas, który pozwala lepiej i głębiej przygotować się doświąt Zmartwychwstania Pańskiego. To właśnie podczas rekolekcji zgłębiamy mękę Chrystusai uświadamiamy sobie prawdy, o których na co dzień często zapominamy, żyjąc w zamknięciui codziennych trudnościach. Dzisiejszy świat staje się coraz bardziej obojętny i nieczuły nabiedę, samotność i krzywdę innych. Człowiek zatroskany, człowiek znękany, samotny, częstoodpowiedź na dręczące go pytania, otrzymuje właśnie podczas rekolekcji. Męka, Śmierći Zmartwychwstanie Chrystusa dają nadzieję współczesnemu człowiekowi. Wychodzącnaprzeciw wielkiemu zapotrzebowaniu na Słowo Boże, Redakcja katolicka przygotowuje cykltrzech spotkań rekolekcyjnych, które poprowadzi ks. Wojciech Węgrzyniak.

Każda seria rekolekcji (dzieci, dorośli, młodzież) odbędzie się w cyklu 3 odcinków, każdyo czasie 23 minut.

Rekolekcje będą również dostępne na VOD (w odpowiednim czasie prześlemy link) orazw mediach społecznościowych:

Dla dorosłych – https://www.facebook.com/ziemianiebotvp/

Dla dzieci – https://www.facebook.com/ziarnotvp/

Dla młodzieży – https://www.facebook.com/StudioRabanTVP/

 

Ks. Maciej Makuła SDB
Kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP

Warszawa, dnia 10 lutego 2021 r.


Topólka,  26. 02. 2021 r.

Komunikat Dyrektora Szkoły


Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

informuję, że:

- uczniowie klas 1-3 i dzieci przedszkolne  kontynuują, jak dotychczas,  zajęcia  stacjonarne;

- przedłużona zostaje nauka zdalna dla uczniów klas 4-8.

Przypominam ponadto o wsparciu dla uczniów klas IV-VIII, w tym z niepełnosprawnością.

Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie mogą uczyć się zdalnie w domu (mają z tym duże problemy), szkoła może zorganizować zajęcia w szkole lub umożliwi uczniom realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły (czyli kształcenie zdalne z wykorzystaniem komputerów  na terenie szkoły).
W związku z powyższym prosimy o kontakt z sekretariatem, pedagogiem lub wychowawcą.

Przypominam, że do szkoły dzwonimy na jeden nr telefonu: 542869099. Z tego numeru możemy zostać połączeni przez pracownika sekretariatu z dyrektorem, wicedyrektorem lub szkolnym pedagogiem.

Informuję także, że kolejny próbny egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w szkole w dniach od 17. do 19.03. – codziennie o godzinie 9:00.

Ponawiam dla wszystkich życzenia  zdrowia, uczniom zaś dodatkowo życzę  sukcesów w nauce.

Grzegorz Pierucki

Dyrektor Szkoły


Topólka,  12.02.2021 r.

Komunikat Dyrektora Szkoły

 

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

informuję, że zgodnie z informacją MEiN nauka zdalna dla uczniów klas 4-8 zostaje przedłużona od 15.02.2021 r. do końca lutego 2021 r.

Uczniowie klas 1-3 i dzieci przedszkolne kontynuują, jak dotychczas, zajęcia stacjonarne.

Ponadto:

  • Przypominam jeszcze raz o bieżącym śledzeniu frekwencji i ocen uczniów poprzez e–dziennik Librus Synergia, do którego najprościej wejść poprzez wyszukiwarkę. Nie potrzebne jest używanie w tym celu jakiejkolwiek aplikacji. W ten sposób możecie Państwo usprawiedliwić nieobecność dzieci na zajęciach, w tym na zajęciach zdalnych. Wystarczy wysłać wiadomość poprzez e- dziennik do wychowawcy. Podobnie możecie kontaktować się Państwo z pozostałymi nauczycielami i dyrektorem szkoły.

  • Wychowawcy zorganizują z rodzicami klas I – VIII zebrania, w czasie których przedstawią osiągnięcia uczniów po I okresie nauki, bieżącą sytuację dydaktyczno – wychowawczą oraz zwrócą uwagę na problemy związane m.in. z kształceniem zdalnym. Zebrania odbędą się w systemie zdalnym poprzez Microsoft Teams. Wychowawcy ustalą spotkania w zespołach klasowych, rodzice zaś dołączą do spotkania z kont swoich dzieci. W czasie zebrań proszę również o Państwa uwagi/pytania związane z nauką zdalną/nauką stacjonarną pozostałych dzieci.

  • Terminy zebrań z rodzicami:
  1. klasy VII – VIII – 22. 02. 2021 r. – od godz. 17.00
  2. klasy IV – VI – 23. 02. 2021 r. – od godz. 17.00
  3. klasy I – III – 24. 02. 2021 r. – od godz. 17.00
  • Terminy spotkań wychowawców grup przedszkolnych w Oddziale Przedszkolnym i Punkcie Przedszkolnym ustalą wychowawcy grup i poinformują o tym Państwa.

W sytuacji wystąpienia  problemów związanych z połączeniem się za pomocą  Microsoft Teams proszę o kontakt z wychowawcą. Doskonale z łączeniem radzą sobie nasi uczniowi. Dlatego oni mogą okazać się pomocni w czasie zebrania. Przypominam również numer telefonu do szkoły 54 2869099.

Pozdrawiam i życzę wszystkim zdrowia, uczniom zaś dodatkowo sukcesów w nauce.

 

Grzegorz Pierucki

Dyrektor Szkoły

 


Komunikat dyrektora szkoły


Schowek01


Uwaga

>> Link do harmonogramu <<


 

INFORMACJA DYREKTORA SZKOŁY

Topólka, 15.01.2021 r.

 

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
w związku zakończeniem ferii zimowych, rozporządzeniem MEiN, w tym powrotem uczniów klas I – III do nauki stacjonarnej, przekazuję najważniejsze informacje związane z organizacją nauki i przebywaniem w Szkole Podstawowej i w Punkcie Przedszkolnym:


  • Od poniedziałku, 18 stycznia br. uczniowie klas I - III wracają do nauki stacjonarnej w ,,ścisłym reżimie sanitarnym” – zgodnie z regulaminem funkcjonowania szkoły i punktu przedszkolnego w okresie epidemii: regulamin dostępny na stronie szkoły w zakładce ,,Dokumenty”: http://www.sptopolka.pl/index.php/dokumenty  

Zajęcia dla uczniów klas I – III będą odbywać się w szkole zgodnie z obowiązującym planem lekcji.

Również dzieci z Punktu Przedszkolnego i Oddziału Przedszkolnego będą miały zajęcia stacjonarne, zgodnie z planem funkcjonującym od września.

Do szkoły wracają dzieci zdrowe, bez najmniejszych oznak chorobowych. W sytuacji wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych – rodzic/ opiekun ma obowiązek odebrać dziecko ze szkoły.

Na terenie szkoły/ przedszkola obowiązuje zachowanie dystansu, noszenie maseczki w częściach wspólnych (wszędzie – poza salami w których prowadzone są  zajęcia lekcyjne i stołówką). Obowiązuje także częsta dezynfekcja/mycie rąk. Wychowawcy/ nauczyciele i rodzice są  odpowiedzialni  za przypomnienie powyższych zasad.

Dowóz dzieci będzie zorganizowany zgodnie planem, który obowiązywał od początku roku szkolnego (trzy autobusy szkolne dla trzech tras) – harmonogram dowozu dostępny jest  na stronie internetowej szkoły w zakładce ,,kursy autobusów”: http://www.sptopolka.pl/index.php/kursy-autobusow  

Podobnie, jak klasy I - III, dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej będą dowożone trzema autobusami (trzy autobusy szkolne dla trzech tras).

Do szkoły uczniowie przychodzą w maseczkach. W maseczkach przebywają również w autobusie i po wyjściu ze szkoły.

Dla uczniów są przygotowane osobne szatnie dla kasy I, II i III.

Osobna szatnia jest dla dzieci oddziałów przedszkolnych.

Czas przerwy ustalają wychowawcy/nauczyciele, aby uniemożliwić kontakt dzieci z różnych klas.

Dla uczniów klas I – III świetlica będzie funkcjonowała w godzinach od 7:15 do 15:30.

Uczniowie mogą korzystać z obiadów wydawanych w stołówce szkolnej.

Rodzice nie wchodzą do szkoły. Doprowadzają dziecko do budynku szkoły. Przed odbiorem dziecka oczekują na nie przed szkołą.

Ze szkołą rodzice kontaktują się telefonicznie – 542869099, poprzez e-dziennik – panel wiadomości – do każdego nauczyciela i do sekretariatu. Również szkoła kontaktuje się z Państwem przez wiadomości w e-dzienniku, stronę  internetową i Facebook szkoły.

Przypominam, że usprawiedliwienia  nieobecności uczniów na zajęciach zdalnych i stacjonarnych należy przekazywać poprzez wiadomości w e-dzienniku do wychowawcy klasy. Również inna korespondencja z wychowawcą, nauczycielem, pedagogiem i dyrektorem szkoły może odbywać się w tej formie. Dlatego też proszę rodziców o kontrolowanie obecności dzieci  na zajęciach lekcyjnych i ich ocen w e-dzienniku.

W sytuacjach koniecznych jest możliwe wejście do szkoły, np. w celu odbioru dziecka ze szkoły lub  do sekretariatu.

W sytuacji wejścia do szkoły rodzica  lub odbioru dziecka zostaje dokonany wpis przez pracownika szkoły w tzw. księżce ewidencji.

MEiN, GIS i MZ opracowało wytyczne dla szkół.  Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa zarówno uczniów, jak i kadry pedagogicznej, a także rodziców. Wytyczne te w dużym stopniu opierają się na zapisach znanych już m.in. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły. W Szkole Podstawowej wytyczne te są zawarte w regulaminach funkcjonowania szkoły i przedszkola - na stronie szkoły w zakładce ,,Dokumenty”: http://www.sptopolka.pl/index.php/dokumenty 

Uczniowie klas IV-VIII nadal będą się uczyć zdalnie – do 31 stycznia, zgodnie z obowiązującym planem lekcji i przy wykorzystaniu Microsoft Teams.

Uczniowie klas IV - VIII, którzy  z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub z powodu innych ważnych przyczyn nie mogą uczyć się w domu, mogą realizować zajęcia zdalne w szkole. Należy to wcześniej zgłosić do sekretariatu szkoły i wychowawcy klasy.

W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych uczniowie klas ósmych mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach rozwijających i wyrównawczych z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i języka niemieckiego. Zajęcia te są prowadzone zdalnie w każdej klasie przez nauczycieli uczących tych przedmiotów. W sytuacji, gdy będzie taka potrzeba, szkoła umożliwi uczniom klas ósmych dodatkowe konsultacje indywidualne lub w małych grupach. Podobne zajęcia z języka polskiego i matematyki prowadzone są dla uczniów klas młodszych. Zajęcia rozwijające wykazane są w tygodniowym  planie zajęć klasy.

Podobnie jak przed feriami szkoła może udostępnić miejsce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

I półrocze obecnego roku szkolnego 2020/ 2021kończy się 31 stycznia 2021 roku.

Oceny za I półrocze będą wystawiane do 25 stycznia 2021 roku.

Rada klasyfikacyjna odbędzie się 29 stycznia. W kolejnym tygodniu podany zostanie harmonogram zebrań dla rodziców. Zebrania przeprowadzone zostaną w systemie zdalnym przy wykorzystaniu Microsoft Teams. Rodzice zalogują się na zebranie z kont swoich dzieci – na wcześniej ustalone spotkanie przez wychowawców.

Więcej informacji na stronie MEiN:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/organizacja-nauki-w-szkolach-i-placowkach-po-feriach
oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy:
https://kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/main.php?menu=1&item=500&page=9932

 

Pozdrawiam Wszystkich i życzę jeszcze raz zdrowia i normalności w 2021 roku. Dla uczniów zaś dodatkowo samych satysfakcjonujących ocen po I półroczu roku szkolnego 2020/ 2021.

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły

 


138079392 700332533963434 3031633946634202856 o


INFORMACJA nt. "FERII ZIMOWYCH Z TVP"

 

Na czas ferii zimowych Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi przygotował specjalny program dla dzieci i młodzieży:

,, Ferie z TVP 

Rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy sportowe i lifestylowe – to główne propozycje przygotowane przez Telewizję Polską. W ramach emitowanego codziennie cyklu dynamicznych, 20-minutowych programów edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy piłki nożnej, tańca czy też młody koneser sztuki. Propozycje te z powodzeniem zaangażują całe rodziny do wspólnego i niezwykle interesującego spędzania czasu! 

Więcej informacji https://www.gov.pl/web/edukacja/ferie-z-tvp-wyjatkowa-propozycja-dla-rodzin


Akcja „Ferie bez nudy” 

Wspólnie z nami pomysły na to, aby nie nudzić się w czasie ferii przygotowała także Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. „Ferie bez nudy” to zbiór ciekawych propozycji działań udostępnionych w interaktywnej formie na specjalnej platformie internetowej. Wśród nich mnóstwo interesujących eksperymentów, ćwiczenia gimnastyczne, gry, quizy oraz wiele innych aktywności, które rozbudzą kreatywność każdego ucznia! Już wkrótce przedstawimy szczegóły tej propozycji.  

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiła się specjalna zakładka dotycząca ferii. Będziemy w niej sukcesywnie zamieszczać propozycje na ferie. Informacje na ten temat znajdą się również na naszych profilach w mediach społecznościowych."

Szczegóły w linku:

Ferie po Królewsku online

 

 Pozdrawiam.

Dyrektor Szkoły
Grzegorz  Pierucki


 


ŻYCZENIA DYREKTORA


Uaktualniony kalendarz r. szk. 2020 2021



KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

 

Na podstawie informacji MEN przypominam, że zajęcia zdalne przedłużone zostają do 3 stycznia 2021 r. 

Ferie zimowe będą od 4 do 17 stycznia 2021 r.


Proszę o sprawdzanie w e-dzienniku przesyłanych wiadomości oraz zamieszczanych komunikatów w panelu "Ogłoszenia". W przypadku problemu z odczytywaniem wiadomości przez aplikację mobilną na telefonie należy wejść do e-dziennika poprzez wyszukiwarkę. Najpierw do portalu Librus, następnie zalogować się w Librus Synergia jako rodzic/uczeń. Proszę nie wybierać "Librus Rodzina".

Pozdrawiam.

Dyrektor Szkoły
Grzegorz Pierucki


nowy terminarz


 

KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

 

 

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

zgodnie z informacją MEN do 29 listopada br. przedłużone zostaje zawieszenie zajęć stacjonarnych. Uczniowie klas I-III przechodzą na naukę zdalną. Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużone jest zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej i Punkt Przedszkolny będą funkcjonowały bez zmian.

Oznacza to, że uczniowie klas I – VIII– do 29 listopada br. będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym.

Dla uczniów klas I- VIII, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły organizuje nauczanie zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole). Zainteresowanych powyższym wsparciem rodziców proszę o kontakt z wychowawcami lub z sekretariatem szkoły – tel. 54 2869099.

 

Świetlica szkolna i praca szkoły

Od poniedziałku, 9 listopada br. Szkoły Podstawowa w Topólce zapewnienia również funkcjonowanie świetlicy szkolnej dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. Nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły pracują w systemie zdalnym i stacjonarnym.

W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych uczniowie klas ósmych mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach rozwijających i wyrównawczych z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Zajęcia te są prowadzone zdalnie w każdej klasie przez nauczycieli uczących tych przedmiotów. W sytuacji, gdy będzie taka potrzeba, szkoła umożliwi uczniom klas ósmych dodatkowe konsultacje indywidualne lub w małych grupach. 

Dowóz uczniów

Z uwagi na ograniczenia w funkcjonowaniu szkoły zmieniony zostanie harmonogram dowozu dzieci przedszkolnych do Szkoły i Punktu Przedszkolnego. Dowóz zapewniony będzie przez dwa autobusy ( nr 1 i nr 2, który przejmie również trasę trzeciego autobusu i zostanie oznaczony  jako 2/3). Przyjazd dzieci odbywał się będzie na godz. 8.00, odjazdy ze szkoły – po zakończonych zajęciach. O zmianach zostaną poinformowani indywidualnie zainteresowani rodzice.

 

Olimpiady, turnieje i konkursy

W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych umożliwione zostało  przeprowadzenie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły. Tytuły laureata i finalisty olimpiady oraz turnieju, a także laureata konkursu nadają ich posiadaczom istotne uprawnienia, zarówno w systemie egzaminów zewnętrznych, jak i  w procesie rekrutacji.

W związku z powyższym na terenie Szkoły odbędą się zaplanowane wcześniej konkursy przedmiotowe Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty – etap szkolny. Każdy konkurs etapu szkolnego odbędzie się o godz. 10.00. Rodziców proszę o przywóz zgłoszonych wcześniej uczniów do szkoły i odbiór dzieci po zakończeniu konkursu, który będzie trwał 60 minut. W konkursie mogą uczestniczyć osoby zdrowe, bez objawów  infekcji i nieprzebywające w kwarantannie. Terminy konkursów podane zostają w osobnym załączniku.  W sytuacjach wątpliwych proszę o pozostanie w domu. Przypominam, że udział w konkursie to inna forma obecności ucznia na zajęciach lekcyjnych, której nie trzeba usprawiedliwiać.

Więcej na temat podanych powyżej informacji,  w tym pytania i odpowiedzi MEN w związku z kształceniem zdalnym można znaleźć na stronie internetowej MEN oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy:

https://www.gov.pl/web/edukacja/wiadomosci

https://kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/main.php

W związku z pytaniami o czas trwania zajęć w systemie zdalnym, przypominam stanowisko MEN:

,,W tym roku szkolnym czas trwania godziny lekcyjnej prowadzonej zdalnie będzie mógł wynosić od 30 do 60 minut. Wprowadzone przez MEN zmiany pozwalają dostosować czas zajęć edukacyjnych do indywidualnych potrzeb szkoły i charakteru zajęć edukacyjnych. Jednocześnie obowiązuje zasada, że podstawowym wymiarem czasu trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych jest 45 minut.”

W związku z powyższym nauczyciel prowadzący lekcję/zajęcia będzie miał możliwość zrealizowania zajęć/ lekcji w 35 minutach, w zależności od zaplanowanych treści. Czas po 35 minutach uczeń będzie mógł wykorzystać na ,,pracę własną” (np. odrabianie zadań w zeszycie przedmiotowym, pracę z podręcznikiem lub z inną formą drukowaną), konsultacje z nauczycielem lub inne formy pracy bez ,,komputera/innego urządzenia”. Jest to zgodne z zasadami dydaktyki i mieści się w tzw. podsumowaniu lekcji. Ostatecznie forma ostatnich 10 minut będzie zależna od realizowanych zajęć i nauczyciela, który uwzględni potrzeby i możliwości uczniów. Nie mniej czas lekcji trwa zawsze 45 minut. Nauczyciel zaś będzie w tym czasie do dyspozycji uczniów. W sytuacji sprawdzianów całogodzinnych - 45 minutowa lekcja  jest jak najbardziej wskazana. Nauczyciele mają również możliwość podczas lekcji urozmaicania formy przekazu poprzez komunikator Microsoft Teams treściami  dostępnymi dla uczniów w podręcznikach  i materiałami ćwiczeniowymi. 

Ponadto przypominam, że usprawiedliwienia  nieobecności uczniów na zajęciach zdalnych należy przekazywać poprzez wiadomości w e- dzienniku do wychowawcy klasy. Również inna korespondencja z wychowawcą, nauczycielem, pedagogiem i dyrektorem szkoły może odbywać się w tej formie. Dlatego też proszę rodziców o kontrolowanie obecności dzieci na zajęciach lekcyjnych w – dzienniku.

Szkoła do hymnu

Już po raz kolejny nasza szkoła w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewa „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku będzie to wtorek, 10 listopada. W ten sposób chcemy włączyć wszystkich uczniów, rodziców i ,,innych domowników” we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy.  Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii proponuję, aby uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i wszyscy inni przyjaciele naszej placówki zaśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego” w formie on-line w trakcie 4. godziny lekcyjnej o godz. 11:11. Dzieci i inne osoby przebywające w szkole odśpiewają Hymn Polski przy swoich miejscach pracy.

Zachęcam Wszystkich do śledzenia wiadomości w  naszym e – dzienniku – Librus Synergia, na stronie szkoły oraz na Facebooku. Przypominam, że szkoła ma jeden numer telefonu - 54 2869099, dzwoniąc pod ten numer można zostać połączonym z sekretariatem, dyrektorem i wicedyrektorem szkoły, pedagogiem lub osobą, która udzieli wsparcia w zakresie korzystania z komunikatora Microsoft Teams, który jest przez nas używany do prowadzenia nauki zdalnej.

Życzę wszystkim zdrowia i wytrwałości w tym ciężkim dla nas czasie.

Do zobaczenia w Szkole

Grzegorz Pierucki

Dyrektor Szkoły



KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie.

Przypominam, że dzień 2.11.2020 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W tym dniu Szkoła i Przedszkole organizują zajęcia opiekuńcze dla dzieci i uczniów. Tych z Państwa, którzy chcą skorzystać z zajęć dla swojego dziecka, proszę o informację do sekretariatu szkoły lub wychowawców do dnia 30.10.2020 r. (piątek).

Dyrektor Szkoły
Grzegorz Pierucki


 

KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

 

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
zgodnie z komunikatem MEN informuję, że do 8 listopada zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV - VIII. Uczniowie tych klas przechodzą od poniedziałku na naukę zdalną. W tym czasie nauczyciele będą prowadzili zajęcia z wykorzystaniem Microsoft Teams oraz dziennika elektronicznego, który zastępuje pocztę mailową. Wychowawcy przeprowadzają rozeznanie w swoich klasach na temat bieżącego dostępu do Internetu i sprzętu elektronicznego. Ewentualne potrzeby proszę zgłaszać telefonicznie do wychowawcy lub do sekretariatu szkoły.

Kształcenie na odległość będzie prowadzone zgodnie z obowiązującym planem lekcji od poniedziałku 26 października. Uczniowie klas IV - VIII przed planowaną lekcją powinni wcześniej włączyć sprzęt elektroniczny i zalogować się do Microsoft Teams oraz dołączyć do lekcji (spotkania) o godzinie, w której rozpoczynają się planowane zajęcia. Rozkład zajęć i przerw zostaje niezmieniony.

Natomiast nauka dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas I-III pozostaje bez zmian i będzie prowadzona stacjonarnie w Punkcie Przedszkolnym i Szkole Podstawowej. Uczniowie klas I - III oraz dzieci przedszkolne rozpoczynają i kończą zajęcia zgodnie z obowiązującym planem lekcji w szkole i planem zajęć w przedszkolu. Również dowóz i odwóz dzieci będzie odbywał się na dotychczasowych zasadach.

Wsparcie dla uczniów klas IV - VIII, w tym z niepełnosprawnością.

Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, zorganizujemy nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole). W związku z powyższym prosimy o kontakt z sekretariatem lub wychowawcą.

Informuję Państwa, że do szkoły dzwonimy na jeden nr telefonu: 542869099. Z tego numeru możemy zostać połączeni przez pracownika sekretariatu z dyrektorem, wicedyrektorem lub szkolnym pedagogiem.

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
początek nauki zdalnej może sprawiać problem z uwagi na wciąż jeszcze niską prędkość Internetu i niedobór sprzętu w domach, gdzie więcej niż jedno dziecko korzysta z laptopa/ komputera. Z naszej strony będziemy starali się ciągle usprawniać prowadzone zajęcia. Wszystkich rodziców i opiekunów proszę o wsparcie dzieci i dopilnowanie ich uczestnictwa w zajęciach.

Przypominam o sprawdzaniu wiadomości w e-dzienniku, w którym będą podawane bieżące informacje od dyrektora, wychowawców, nauczycieli i z sekretariatu.

 

Grzegorz Pierucki
Dyrektor Szkoły

 

Poniżej załączony zostaje rozkład zajęć i przerw śródlekcyjnych.

Rozkład lekcji i przerw śródlekcyjnych, który obowiązuje również podczas nauki zdalnej:


1    8:00 - 8:45
      8:45 - 8:55 - przerwa -10 min
2.   8:55 - 9:40
      9:40 - 9:45 - przerwa - 5 min
3.   9:45 - 10:30
    10:30 - 10:45 - przerwa - 15 min
4. 10:45 - 11:30
    11:30 - 11:45 - przerwa - 15 min
5. 11:45 -12:30
    12:30 - 12:45 - przerwa - 15 min
6. 12:45 - 13:30
    13:30 - 13:35 - przerwa - 5 min
7. 13:35 - 14:20
    14:20 - 14:25 - przerwa - 5 min
8. 14:25 - 15:10


 

LIST DYREKTORA SZKOŁY DO RODZICÓW I UCZNIÓW


Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie.

Mając na uwadze zbliżające się święto Dnia Edukacji Narodowej, dla nas pracowników Szkoły podziękowaniem jest Wasza wdzięczność i osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze. Dlatego niech dzień jutrzejszy i każdy kolejny będzie dniem uśmiechu i życzliwości.

Jednocześnie przypominam, że do szkoły przynosimy tylko rzeczy związane z lekcjami, własną wodę i śniadanie.

Drodzy Uczniowie pamiętajcie o częstej dezynfekcji rąk, noszeniu maseczek i dystansie.

Dyrektor Szkoły
Grzegorz Pierucki



Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!


Przypominam, że dzień 14.10.2020 r. (środa) jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych. W tym dniu Szkoła i Przedszkole organizuje zajęcia opiekuńcze dla dzieci i uczniów. Tych z Państwa, którzy chcą skorzystać z zajęć dla swojego dziecka proszę o informację do sekretariatu szkoły (tel. 54-2869099) lub wychowawców do dnia 12.10.2020 r. (poniedziałek).

Dyrektor szkoły
Grzegorz Pierucki



UWAGA!

Pismo Kierownika Centrum Usług Wspólnych w sprawie zmiany trasy autobusu nr 2 w dniach 24 i 25 września br.

autobus.info


 


 

Drodzy Rodzice!

 

W związku z zaistniałą sytuacją Rada Rodziców nie jest w stanie zorganizować spotkania z przedstawicielami klas, dlatego też informacje dotyczące ubezpieczenia uczniów, jak i składek na Radę Rodziców, podajemy na Fb i stronie internetowej szkoły.

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce postanowiła nie zmieniać firmy ubezpieczającej, gdyż w ciągu ostatniego roku szkolnego nie było żadnych skarg. Dlatego też firmą ubezpieczającą zostaje w dalszym ciągu firma InterRisk. Składka wynosi 30 zł od osoby. Szczegółowe dane dotyczące ubezpieczenia zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły w zakładce „Rada Rodziców”. Jednocześnie informujemy, że ubezpieczenie jest dobrowolne.

Pieniądze prosimy wpłacać na konto bankowe:

Rada Rodziców przy SP im. M. Kopernika w Topólce. Topólka 26

Numer konta: 29 9550 0003 2004 0062 3498 0001

W tytule przelewu prosimy wpisać imię i nazwisko ucznia oraz klasę, do której uczęszcza. Na wpłaty czekamy do 22.09.2020 r.

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce zwraca się również do Państwa z prośbą o dokonywanie wpłat na rzecz Rady Rodziców w kwocie 30 zł. Pieniądze te pośrednio lub bezpośrednio wracają do naszych dzieci, a ich dobro jest dla nas najważniejsze. Dzięki wpłatom możemy wspierać i nagradzać, a także zachęcać do większej aktywności uczniów naszej szkoły. Dofinansowujemy różnego rodzaju wydarzenia sportowe, kulturalne i naukowe, ale również nagrody itp. Każda wpłacona złotówka trafia do naszych dzieci pod różnymi postaciami.

Pieniądze można wpłacać na konto bankowe:

Rada Rodziców przy SP im. M. Kopernika w Topólce. Topólka 26

Numer konta: 29 9550 0003 2004 0062 3498 000

W tytule przelewu prosimy wpisać imię i nazwisko ucznia raz klasę, do której uczęszcza z dopiskiem Rada Rodziców.

 

OFERTA InterRisk 

Rada Rodziców

 


 

INFORMACJA WÓJTA GMINY TOPÓLKA

O ZMIANIE KURSU AUTOBUSU NA TRASIE NR 1

 


Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

Zgodnie z zapisami rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej:
• zmieniającymi rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
• w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz wydanymi w dniu dzisiejszym obostrzeniami przerwa w zajęciach prowadzonych w szkole przedłuża się do 10 kwietnia 2020 r. Od 25 marca 2020 r. nauka będzie obowiązkowo odbywać się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

W związku z powyższym informuję, że:

1) Proces edukacyjny będzie realizowany zdalnie.

2) Każdy uczeń zobowiązany jest do realizacji zajęć z poszczególnych przedmiotów w systemie zdalnym.

3) Zasady komunikacji z uczniami i rodzicami określi nauczyciel przedmiotu i wychowawca klasy.

4) W nauczaniu wykorzystana będzie przede wszystkim komunikacja przy pomocy poczty elektronicznej oraz komunikatorów internetowych, grup społecznościowych, platform edukacyjnych (m.in. Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej- https://epodreczniki.pl oraz Kujawsko – Pomorskiej Platformy Edukacyjnej- edupolis - https://edupolis.pl). Nauczyciele i uczniowie otrzymają do platform loginy i hasła.

 

5) Przygotowane przez nauczycieli materiały będą zawierać kolejne treści z podstawy programowej oraz będą:

a) zgodne z rozkładem materiału (możliwa jest jego zmiana przez nauczyciela) i liczbą godzin danego przedmiotu w tygodniu (np. 4 godziny matematyki w tygodniu – to 4 przygotowane i opracowane dla uczniów tematy przez nauczyciela na tydzień nauki);

b) poprzedzone tematem lekcji. Tematy lekcji będą kolejno numerowane;

c) dostosowane do możliwości uczniów z uwzględnieniem różnych potrzeb edukacyjnych, w tym niepełnosprawności;

d) przygotowane z zastosowaniem oprogramowania ogólnodostępnego.

6) Przygotowane przez nauczycieli materiały będą przesyłane uczniom na pocztę elektroniczną (mailową). W okresie okres od 25. do 27. 03. Materiały będą również zamieszczone na stronie szkoły w zakładce ,,Zadania dla uczniów”. Na kolejny tydzień nauki materiały trafią w załącznikach tylko na pocztę mailową ucznia lub rodzica. Proszę sprawdzać pocztę i informować nauczyciela o ewentualnych problemach.

7) Proponuję, aby uczniowie do każdego przedmiotu utworzyli osobny folder na swoim komputerze i tam przenosili materiały otrzymane od nauczycieli. Stąd będzie możliwość odesłania pracy w postaci załącznika do nauczyciela.

8) Zasady prowadzenia edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej (klasy I- III) określają nauczyciele z rodzicami.

9) Zdalne ocenianie wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów będzie się odbywać na podstawie uzgodnionych z nauczycielem form np. za prace przysłane nauczycielom na pocztę mailową.

10) Nie będzie możliwe planowane dostarczenie uczniom podręczników pozostawionych w szkole.

11) Codziennie rozpoczynamy naukę od godz. 9.00. Z uwagi na różny dostęp do sprzętu i Internetu nie określamy ścisłego planu lekcji. Pozostawiamy to nauczycielom. Uczniowie winni zrealizować tygodniowo taką ilość tematów z danego przedmiotu, jaka wynika z planu lekcji (np. język polski – 5 tematów, matematyka - 4 tematy, język angielski – 3 tematy itd. w zależności od klasy). Poza tym zachęcam do czytania, korzystania z programów edukacyjnych, ćwiczeń gimnastycznych w ramach wychowania fizycznego. Ósmoklasistom przypominam o egzaminie, który ma odbyć się w kwietniu.

12) W przypadku zmiany lub uszczegółowienia powyższych zasad informacje pojawią się na stronie szkoły.

 

Życzę wszystkim zdrowia, wytrwałości i wzajemnej życzliwości w nadchodzącym czasie.

Dyrektor Szkoły
Grzegorz Pierucki

 


 

UWAGA !!!

 

INFORMUJEMY, IŻ OD 23 MARCA BR. SEKRETARIAT SZKOŁY,

AŻ DO ODWOŁANIA,

NADAL BĘDZIE PRACOWAŁ

W SYSTEMIE PRACY ZDALNEJ

W GODZ. 8:00 – 16:00.

 

WSZELKIE SPRAWY ZAŁATWIANE BĘDĄ ZA POMOCĄ POCZTY ELEKTRONICZNEJ POD

ADRESEM: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

oraz pod numerem telefonu:

691 793 352

 


 

obrazek

   Na podstawie informacji MEN przekazujemy, że zostały zmienione przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19.  Szczegóły związane z kształceniem na odległość dzieci i uczniów pozostających w domu podane zostaną w przyszłym tygodniu na stronie szkoły.

Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r.

Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc--nowe-regulacje-prawne

Dyrektor Szkoły
Grzegorz Pierucki


 

INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH NA ZAJĘCIA

W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. M. KOPERNIKA W TOPÓLCE

 

Za zajęcia dodatkowe w przedszkolu można dokonywać wpłat przelewem na konto bankowe.

Dane do wpłaty:

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Topólce, Topólka 26, 87-875 Topólka

Nr konta bankowego: 23 9550 0003 2004 0061 6429 0001

Tytuł przelewu: za zajęcia dodatkowe + imię i nazwisko dziecka

Wszelkie informacje dotyczące wysokości wpłaty, zaległości, itp. można uzyskać pod nr telefonu: 542869003

Marcin Woźniak


Pasma edukacyjne TVP, TVP ABC i TVP Kultura

– propozycje dla uczniów i nauczycieli


 

>>> ZADANIA DLA UCZNIÓW <<<

 


 

UWAGA !!!

OD DNIA 17 DO 20 MARCA 2020 R.

W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. M. KOPERNIKA

W TOPÓLCE SEKRETARIAT  BĘDZIE PRACOWAŁ 

W SYSTEMIE PRACY ZDALNEJ W GODZINACH OD 800 - 1600.

WSZELKIE SPRAWY ZAŁATWIANE BĘDĄ  ZA POMOCĄ

POCZTY ELEKTRONICZNEJ

POD ADRESEM Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORAZ POD NUMEREM TELEFONU 691 793 352


 

Drodzy Ósmoklasiści !

Od poniedziałku 17 marca 2020 roku rusza Kujawsko–Pomorska e–Szkoła. Poniedziałkowe zajęcia rozpoczną się o godz. 9:00. Codziennie będą półgodzinne interaktywne lekcje on-line z przedmiotów egzaminacyjnych: języka polskiego, języka angielskiego i matematyki.

Transmisja on-line na stronie: https://edupolis.pl  (Kujawsko–Pomorska Platforma Edukacyjna).

Dyrektor Szkoły

Grzegorz Pierucki


   Z  uwagi na ”dynamiczny rozwój sytuacji” w kraju i na świecie, związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, proszę o bieżące śledzenie informacji dostępnych na stronach:

Gmina Topólka – www.topolka.pl

Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy – https://kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej - https://www.gov.pl/web/edukacja

Główny Inspektor Sanitarny - https://gis.gov.pl

Wszystkim uczniom, rodzicom, opiekunom, pracownikom i przyjaciołom szkoły życzę zdrowia i optymizmu oraz apeluję o kierowanie się wytycznymi pochodzącymi z wyżej wymienionych źródeł.

Wszystkich uczniów proszę o zastosowanie wskazań Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty Pana Marka Gralika, rodziców i opiekunów zaś o rozmowę z dziećmi na  temat niżej przedstawionego listu.

                                                                                                          Dyrektor Szkoły

Grzegorz Pierucki

 

List Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty do uczniów

,,Drodzy Uczniowie,

zanim przystąpicie do ostatnich zmagań o jak najlepsze wyniki Waszej pracy w szkole, zanim przystąpicie do egzaminów zewnętrznych, zostajecie poddani niezwykle ważnemu egzaminowi z odpowiedzialności za siebie i za innych. Tak bowiem należy traktować 14‑dniowy okres zawieszenia zajęć edukacyjnych. Choć dla wielu z Was jawi on się jako przyjemny czas odpoczynku od szkoły, i z pewnością taki też będzie, to warto zastanowić się, jak go wykorzystać z pożytkiem dla siebie i innych. Ci z Was, którzy z różnych powodów nie będą mogli uczestniczyć w kontaktach online ze swoimi nauczycielami, mają wiele możliwości, by nie zaprzestawać nauki  czy też samokształcenia.

Jednak najważniejszą sprawą jest Wasze zdrowie. Dbając o nie, zadbajcie też o zdrowie innych. Stąd mój gorący apel o unikanie większych skupisk ludzkich, typu centra handlowe. Miejcie na uwadze fakt, że możecie być nosicielami  koronawirusa,  który z Wami, młodymi i zdrowymi ludźmi, obejdzie się łagodnie, ale przekazany przez Was osobom starszym i  schorowanym może stać się przyczyną ich poważnej choroby, a nawet śmierci. Bądźcie roztropni w zagospodarowywaniu tego „wolnego czasu”. Niech Wasza odpowiedzialna postawa sprawi, że rozprzestrzenianie się koronawirusa zostanie powstrzymane.

Życzę Wam zdania tego egzaminu.

Marek Gralik

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty”

 Źródło: https://kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/


 

 UWAGA !

Schowek01

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej, wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, zawieszone zostają zajęcia w przedszkolach, szkołach, placówkach oświatowych na obszarze całego kraju od 12 - 25 marca 2020 r., z czego pierwsze dwa dni (czwartek 12 marca i piątek 13 marca) to okres przejściowy. W okresie przejściowym nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie zajęcia opiekuńcze. W okresie przejściowym dowóz dzieci na zajęcia we własnym zakresie.
Od poniedziałku, 16 marca br., zajęcia zostają zawieszone. Uczniowie nie przychodzą do przedszkola, szkoły, placówki oświatowej.

PROSIMY ŚLEDZIĆ NA BIEŻĄCO STRONĘ INTERNETOWĄ I FACEBOOKA SZKOŁY, GDZIE WSZELKIE INFORMACJE BĘDĄ PODAWANE NA BIEŻĄCO!

 

 


 

REKO informacja

 REKO harmonogram


Szanowni Rodzice i Opiekunowie

Powołując się na Rekomendacje MEN dotyczące profilaktyki zdrowotnej, w związku z pojawiającymi się w wielu krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa przypominam, aby:

dzieci przeziębione i chore pozostały w domu;

rozmawiać z dziećmi na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym m.in. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;

przypominać dzieciom instrukcję dotyczącą mycia rąk oraz inne zasady dotyczące higieny osobistej.

 

Ponadto:

osoby, które nie miały kontaktu z osobą chorą nie mają powodów do obaw;

jeśli dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, należy bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;

na bieżąco należy sprawdzać komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia;

w przypadku wątpliwości można kontaktować się pod nr infolinii 800 190 590 ( czynna całodobowo).

 

Dodatkowo informuję, iż rodzicowi (opiekunowi) dziecka do 8 roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust.1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U.z 2017 r. poz. 1368).

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Pierucki – dyrektor szkoły


 

PROGRAM DLA SZKÓŁ

Program dla szkół

 


POSTĘPOWANIE WOBEC ZAGROŻENIA WIRUSEM GRYPY

 Zapobieganie grypie w szkołach i placówkach oświatowych

CHROŃ PRZED GRYPĄ SIEBIE I INNYCH

Grypa - zalecenia dla szkół

Jak skutecznie myć ręce

 W przypadku wątpliwości proszę dzwonić na infolinię Ministerstwa Zdrowia: tel. 800-190-590 (czynny całodobowo).


SZANOWNI  RODZICE!

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Topólce

 ogłasza nabór dzieci na rok szkolny 2020/2021

Od 10 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja dzieci do punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego

w szkole podstawowej i klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2020/2021.

Do 21 lutego 2020 r. należy złożyć deklarację

o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w szkole podstawowej lub w punkcie przedszkolnym.

Do 21 lutego 2020 r. – zgłoszenie dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły do klasy pierwszej.

Od 24 lutego 2020 r. do 20 marca 2020 r. składanie wniosków

o przyjęcie do oddziału przedszkolnego w szkole

 lub punktu przedszkolnego

 i do klasy pierwszej szkoły podstawowej.

Dziecko urodzone w 2013 r. jako 7 latek rozpoczyna naukę

w klasie pierwszej.

Dziecko urodzone w 2014 r. jako 6 latek uczestniczy obowiązkowo w wychowaniu przedszkolnym.

 

Dzieci urodzone w 2015, 2016, 2017 mogą uczestniczyć

 w wychowaniu przedszkolnym.

ZAŁĄCZNIKI:

DEKLARACJA o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w punkcie przedszkolnym przy szkole

KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO KLASY PIERWSZEJ

REGULAMIN REKRUTACJI DO KLASY PIERWSZEJ 2020/21

REGULAMIN REKRUTACJI DO PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ

WNIOSEK O PRZYJĘCIE DO PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA, ODDZIAŁU PRZY SZKOLE

WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA - KL. I SPOZA OBWODU

 


ZAJĘCIA SPORTOWE W CZASIE FERII ZIMOWYCH

organizowane będą od 27 do 31 stycznia 2020 r.

 

Harmonogram zajęć zimowych

Zgoda rodziców

 


 

WAŻNA  INFORMACJA !

Wójt Gminy Topólka, pismem z dnia 22.01.2020 r. skierowanym do Dyrektora Szkoły w Topólce, informuje, że w drugim semestrze roku szkolnego 2019/2020 trasa linii nr 1 będzie przebiegała w następujący sposób:

Dowóz :
Topólka (szkoła) - Głuszynek - Znaniewo - Miłachówek - Czarnocice - Miałkie - Wyrobki - Orle - Topólka (szkoła).
Odwóz:
Topólka (szkoła) - Głuszynek - Znaniewo - Miłachówek - Czarnocice - Miałkie - Wyrobki - Orle - Topólka (szkoła).

Podany rozkład będzie obowiązywał od 10 lutego 2020 r.

 


 

Regulamin korzystania z szafek szkolnych

Załączniki nr 1 i 2

Załącznik nr 3

Załącznik nr 4

Załącznik nr 5

 


 

23 stycznia (czwartek), o godz. 16:00, w małej sali gimnastycznej odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów

klas I - VIII. Po zebraniu ogólnym rodzice spotkają się w salach lekcyjnych z wychowawcami klas.

Zapraszamy serdecznie!

 


 

 Wójt Gminy Topólka zaprasza rodziców dzieci dowożonych autobusem nr 1 na spotkanie w dniu 17.01.2020 r. (piątek) na godz. 12:00 do sali konferencyjnej Urzędu Gminy Topólka.
Trasa autobusowa nr 1:
Orle - Wyrobki - Miłachówek - Znaniewo - Głuszynek - Czrnocice.

 


 

Drodzy Rodzice!
Jeżeli istnieje potrzeba zapewnienia dzieciom i uczniom opieki w okresie międzyświątecznym, szkoła oferuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w Punkcie Przedszkolnym. Udział uczniów klas IV-VIII w zajęciach należy zgłosić do piątku w sekretariacie szkoły, a dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III wychowawcom poprzez zwrot rozdanych deklaracji.
Oferowane dni zajęć: 23-, 24-, 27-, 30-, 31 grudnia 2019 r. oraz 2 i 3 stycznia 2020 r. 

 


 

 W roku szkolnym 2019/2020 bieżące ogłoszenia będą zamieszczane

na profilu Facebooka Szkoły:

 

>> fb Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Topólce <<

 


 

Rozkład jazdy autobusów w roku szkolnym 2019/2020

UWAGA ZMIANA AUTOBUSU

Regulamin dowozu uczniów

 


  •  kalendarz

 

Informacja dotycząca opakowania zastępczego Mleka 1,5% UHT 250 ml

Informacja dotyczącą lektur dla czteroletniego liceum ogólnokształcącego i pięcioletniego technikum 

 

  List Minister Edukacji Narodowej do rodziców i opiekunów uczniów

 Zasady świadczenia - Dobry Start

 

Koła zainteresowań i organizacje uczniowskie w roku szkolnym 2018/2019

 

Ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna Państwowej Straży Pożarnej:

Ulotka 1

Ulotka 2

Bezpieczna szkoła - Procedury reagowania w przypadku wystąpienia zagrożeń w szkole

 


 

 Plan zajęć I semestr 2018/2019

 
 
 
  

 

Uczniowie wyróżnieni

 


 

KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

 

1. Przerwa majowa – od 1.05. do 5.05.2019 r. (od środy do niedzieli).
2. W czwartek 2.05. szkoła organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w Punkcie Przedszkolnym. Zapisy w sekretariacie.
3. Zbliża się koniec roku szkolnego w związku z tym:
- do 10.05. nauczyciele przedmiotów i wychowawcy podadzą przewidywane oceny końcoworoczne i końcowe w tym oceny zachowania;
- do 13.05. uczniowie otrzymają do przekazania rodzicom informacje o przewidywanych ocenach;
- do 7.06. – wystawianie ocen przez nauczycieli przedmiotów i wychowawców;
- 12.06.- zebranie klasyfikacyjne Rady Pedagogicznej.
4. 21.06. – Zakończenie roku szkolnego (20. 06. – czwartek – Boże Ciało- dzień wolny).


Uwaga! – poprawa ocen niedostatecznych z I półrocza. Ostateczny termin upływa 10.05.2019 r.

Inne terminy
- 30. 04. – wycieczka do Warszawy;
- od 7. 05 - 8. 05. – będzie w naszej szkole objazdowe planetarium;
- 9.05. – czwartek o godz. 900 spotykamy się na uroczystości XX - lecia nadania Szkole imienia . Uczniowie z kursu 3 przyjeżdżają kursem 2 na godz. 9:00. Po uroczystościach, które rozpoczną się w kościele Mszą Św. przychodzimy na lekcje. W tym dniu obowiązuje strój galowy;
- 13.05. – w szkole będzie fotograf
- od 15.05. do 17.05. 2019 r. – wycieczka do Niemiec. W programie wycieczki m.in. Berlin i Poczdam.
- 31. 05. 2019 r. – Dzień Dziecka w Szkole.

Dyrektor Szkoły
Grzegorz Pierucki

 
 

 

UWAGA RODZICE!

 

Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów na liście rezerwowej do wychowania przedszkolnego oraz do klasy pierwszej w roku szkolnym 2019/2020.

 

Rodzice kandydata składają potwierdzenie woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia w terminie do 8 kwietnia 2019 r. do godziny 15.

Druk potwierdzenia można pobrać, wypełnić i złożyć w sekretariacie szkoły.

Listy kandydatów wywieszono na tablicy ogłoszeń „INFORMACJE DLA RODZICÓW” w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Topólce.

 
 
 

 

SZANOWNI RODZICE!

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Topólce
ogłasza nabór dzieci na rok szkolny 2019/2020

Od 11 lutego 2019 r. rozpoczyna się rekrutacja dzieci do Punktu przedszkolnego, Oddziału przedszkolnego
w szkole podstawowej i Klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2019/2020.

Do 22 lutego 2019 r. należy złożyć deklarację
o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w szkole podstawowej lub w punkcie przedszkolnym.

Do 22 lutego 2019 r. – zgłoszenie dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły do klasy pierwszej.

Od 25 lutego 2019 r. do 22 marca 2019 r. składanie wniosków
o przyjęcie do oddziału przedszkolnego w szkole
lub punktu przedszkolnego
i do klasy pierwszej szkoły podstawowej.

 

Dziecko urodzone w 2012 r. jako 7 latek rozpoczyna naukę
w klasie pierwszej.

Dziecko urodzone w 2013 r. jako 6 latek uczestniczy obowiązkowo w wychowaniu przedszkolnym.

Dzieci urodzone w 2016,2015,2014 mogą uczestniczyć
w wychowaniu przedszkolnym.

 

Regulaminy i druki zgłoszenia, deklaracji oraz wniosków są do pobrania w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Topólce w zakładce "Rekrutacja".

 
 

 

Uwaga!! Zmiana planu lekcji od dnia 4.02.2019 r.

Z końcem pierwszego półrocza klasy:
VIIa i b, VIIIa i b oraz IIIABC zakończą zajęcia wychowania do życia w rodzinie,
a rozpoczną je klasy IVa, b i c, Va i b oraz VIa i b.

Wychowanie do życia w rodzinie (II półrocze):

kl. IVa – wtorek – 1340 – 1425
kl. IVb – środa – 1435 – 1520
kl. IVc – środa – 1340 – 1425
kl. Va – piątek – 1435 – 1520
kl. Vb – poniedziałek – 1340 – 1425
kl. VIa – wtorek – 1435 – 1520
kl. VIb – piątek – 1340 – 1425

Prosimy wychowawców klas o przekazanie tej informacji swoim wychowankom i naniesienie zmian w planie lekcji.

 


 

Uwaga Rodzice w zakładce "Egzamin i wybór szkoły" zamieszczono informację dotyczącą rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020.

 


 

Informujemy, iż wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego ulegnie zmianie system przerw śródlekcyjnych. Wszystkie przerwy będą odtąd trwały 10 minut, a dwie przerwy obiadowe po 15 minut – pierwsza: 11.30 - 11.45, druga: 12.30 - 12.45.

- Od nowego roku szkolnego ulegną również zmianie godziny odjazdów autobusów ze szkoły. Harmonogram odjazdów:
1) godz. 12.35
2) godz. 13.35
3) godz. 14.30
4) godz. 15.25.

 


  

ROZKŁAD ZAJĘĆ w nowym roku szkolnym 2018/2019

Pobierz wersję do wydrukowania

 

  1. 800 - 845

       845 – 855 - przerwa

  1. 855 - 940

         940 – 950 - przerwa

  1. 950 - 1035

       1035 – 1045 - przerwa

  1. 1045 - 1130

       1130 – 1145 -  przerwa obiadowa

  1. 1145 -1230

          1230 – 1245 – przerwa obiadowa

  1. 1245 - 1330

         1330 – 1340 – przerwa

  1. 1340 - 1425

         1425 – 1435 - przerwa

  1. 1435 - 1520

 

 


 

 ZADBAJ O SWÓJ KRĘGOSŁUP

Aby kręgosłup był zdowy i zadowolony wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:

czytaj wiecej...