2016/2017


 

 W związku z długotrwałą chorobą uczennicy naszej szkoły - Dominiki Olejniczak


                   prosimy o dobrowolne wsparcie akcji

                      "Pomoc dla Dominiki zamiast kwiatka"

                                                                        Rada Rodziców i Grono Pedagogiczne

         Zainteresowanych prosimy o wpłaty do wychowawców lub do puszki

                        podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

Dzień Rodziny klasy IIa –„RODZINA TO NAJLEPSZA DRUŻYNA”

12 czerwca uczniowie z klasy IIa wspólnie z rodzicami wyjechali na wycieczkę do Redcza Krukowego. Celem wjazdu było: zwiedzanie Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego oraz piknik z okazji Święta Rodziny. Rodzice wspólnie z dziećmi wspaniale się bawili. W czasie konkurencji humor dopisywał nie tylko dzieciom, ale i rodzicom. Serdecznie dziękujemy rodzicom za tak mile i przyjemnie spędzony wspólnie czas.

redecz

Organizator Aleksandra Kolad

Foto: Aleksandra Kolad

WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ….

Można zwiedzać odległe kraje, podziwiać egzotyczne wyspy, ale nie można nie znać swojej stolicy. Dlatego też uczniowie klas czwartych i piątych wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Program był bardzo napięty, ponieważ chcieliśmy zobaczyć możliwie najwięcej. Spacer po Parku Łazienkowskim czy Starówce, przy tak pięknej pogodzie, jaką akurat mieliśmy, dostarczył wielu estetycznych wrażeń. Podziwialiśmy także odbudowany wysiłkiem całego narodu Zamek Królewski. Największe emocje wzbudziło jednak zwiedzanie Stadionu Narodowego. Pani przewodnik oprowadzała nas po strefie piłkarza. Można było obejrzeć szatnie i koszulki znanych piłkarzy, a nawet zrobić sobie tam zdjęcia, z czego wielu uczniów skorzystało.

Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

warszawa

Opiekunowie

PIKNIK  INTEGRACYJNY  SZKOLNYCH  KÓŁ  PCK

13 czerwca sześcioro najbardziej aktywnych członków Szkolnego Koła PCK, wraz z opiekunem - Lidią Wąsikowską, wzięło udział w pikniku integracyjnym Szkolnych Kół PCK powiatu radziejowskiego, który odbył się przy Szkole Podstawowej im. Władysława Łokietka w Płowcach.

Ananasy

Na zdjęciu od lewej: Tymoteusz Grudzień, Miłosz Żeglicz, Patryk Kowalski, opiekun - Lidia Wąsikowska, Maciej Jeziórski, Mateusz Bukowski, Łukasz Jankowski.

Opiekun SK PCK - Lidia Wąsikowska

DZIEŃ DZIECKA – DZIEŃ SPORTU

dzdziecka 17 5Dzień Dziecka w naszej szkole był dniem pełnym atrakcji. Na początku uczniowie klas 0-VI ćwiczyli aerobik pod kierunkiem pani Anny Kalinowskiej. Była to doskonała rozgrzewka przed późniejszymi zawodami sportowymi.

Rozgrywki sportowe były okazją do zaprezentowania umiejętności współpracy w drużynie. Uczniowie pokonywali tor przeszkód, skakali w workach, „jeździli” na nartach oraz wzięli udział w przeciąganiu liny.

Później bawili się na dyskotece przy dźwiękach zespołu muzycznego sponsorowanego przez Radę Rodziców.

Ostatnim punktem czwartkowego spotkania był egzamin na kartę rowerową dla uczniów klas IV-VI. Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu czuwali: policjant – st. sierżant Radosław Urbaniak i nauczyciel - Andrzej Szwedek.

Rada Rodziców zapewniła wszystkim uczestnikom śniadanie i słodki upominek, za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy też Paniom: Annie Kalinowskiej i Iwonie Waszak za pomoc w organizacji święta.

Uczniowie byli zadowoleni i szczęśliwi, więc z pewnością miło będą wspominać tegoroczny Dzień Dziecka.

Tekst: Emilia Kacprzak
Foto: Anna Orłowska

ROZTAŃCZONY DZIEŃ DZIECKA W PŁOWCACH

W dniu 1 czerwca 2017 w Płowcach odbył się V Radziejowski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych. Celem przeglądu była integracja i animacja środowiska tanecznego, popularyzacja zespołowych form tanecznych i ich walorów artystycznych, przybliżenie dzieciom i młodzieży różnych form tańca, wymiana pomysłów i doświadczeń. Wszystkie występujące grupy otrzymały pamiątkowe statuetki z rąk organizatorów: Wójta Gminy Radziejów i Gminnego Ośrodka Kultury w Czołowie. Grupa taneczna Biedronki ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika reprezentowała naszą szkołę i gminę. Zaprezentowaliśmy trzy utwory taneczne w tym jeden z balonami, które zostały podarowane widowni. Mimo chłodnej pogody panowała radosna atmosfera. Po darmowej kiełbasce z grilla dzieci korzystały z wielu przygotowanych atrakcji, po czym wróciliśmy do szkoły na dyskotekę z okazji Dnia Dziecka.

Dziękujemy sponsorowi balonów, Pani Dyrektor KDBS-u w Topólce, dziękujemy rodzicom za pomoc podczas wyjazdu.

Grażyna Błaszczyk

PODWÓJNY SUKCES MILENY

  milenaMilena Rybacka uczennica kl. IVa Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce odniosła podwójny sukces biorąc udział w konkursach matematycznych. W Ogólnopolskim Konkursie „Alfik Matematyczny” oraz w Ogólnopolskim Interaktywnym Konkursie „Maks Matematyczny” uzyskała wynik dobry. Rozwiązując zadania niestandardowe w „Alfiku”, wykazała się umiejętnością twórczego, logicznego myślenia. O sukcesie w „Maksie” zdecydowała znajomość technologii informatycznej oraz umiejętność szybkiego liczenia podczas rozwiązywania zadań w formie internetowych gier matematycznych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Maria Olszewska
Nauczyciel matematyki

„KANGUR MATEMATYCZNY 2017”

     W tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur” uczestniczyło 38 uczniów klas II-VI naszej szkoły. Uczniowie rozwiązywali zadania w trzech kategoriach: „Żaczek”, „Maluch” i „Beniamin”. Sukcesem zakończył się udział w konkursie dla uczniów klas II i III. Wynik bardzo dobry uzyskali: Sylwester Mętlewicz z kl. IIa i Hanna Derela z kl. IIb. Wyróżnienie zdobyli: Jakub Mikołajczak z kl. IIc oraz Kacper Gąsiorowski z kl. IIIa. Wynik uzyskany przez Sylwka był najwyższy w regionie włocławskim, w kategorii „Żaczek”. Organizatorem i fundatorem nagród w konkursie był Wydział Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu oraz Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Do konkursu uczniów przygotowały panie: Aleksandra Kolad, Barbara Kordylak, Marianna Zielińska i Mirosława Nieznańska. 6 czerwca zdobywcy wyniku bardzo dobrego, Sylwek i Hania wraz z opiekunami, Aleksandrą Kolad i Barbarą Kordylak uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu konkursu, które odbyło się we Włocławku i odebrali nagrodę z rąk koordynatora regionalnego. Gratulujemy młodym matematykom i ich opiekunom.

Szkolny koordynator konkursu
Maria Olszewska

ŚWIĘTO RODZINY W REDCZU KRUKOWYM

W dniu 31 maja uczniowie klasy IIb wraz z rodzicami i wychowawczynią udali się na wycieczkę do Redcza Krukowego. Celem wjazdu było:  zwiedzanie Muzeum Oręża i Techniki oraz piknik z okazji Święta Rodziny. Dzieci z niespożytą energią korzystały z placu zabaw i atrakcji sportowych. Spotkanie przebiegało w ciepłej  atmosferze przy wspólnym grillowaniu i miłych pogawędkach. Dopisała nam pogoda, a co najważniejsze dobre humory.

redecz1

redecz3

Organizator: Barbara Kordylak
Foto: B. Kordylak

WYCIECZKA DO ZOO

26 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych wyruszyły do Płockiego Zoo. Zwiedzając ogród zoologiczny przedszkolaki spotkały wiele ciekawych i wspaniałych zwierząt. Na zajęciu pokazowym, dzieci bardzo spontanicznie reagowały od radości i zachwytu do zdziwienia i niepewności kiedy miały okazję dotykać egzotyczne zwierzęta. Na zakończenie wycieczki dzieci odwiedziły Happy Park, gdzie brały udział w wielu zabawach i konkurencjach prowadzonych przez animatorów.

zoo 17 1 zoo 17 2

  1. Danielewicz, M. Smolarek

WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA

W dniach 18 – 19 maja uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę krajoznawczą do Trójmiasta. W ciągu pierwszego dnia udało się nam zobaczyć Stare Miasto w Gdańsku, Muzeum Bursztynu, wysłuchać koncertu organowego w Archikatedrze w Gdańsku – Oliwie oraz podziwiać zwierzęta żyjące w zoo w Oliwie. Drugiego dnia spędziliśmy czas w Centrum Nauk Experyment w Gdyni, zwiedziliśmy Dar Pomorza oraz odpoczęliśmy na molo w Sopocie. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

trojmiasto01

Organizatorzy

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

10 maja 2017r. w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, grupy z oddziałów przedszkolnych oraz klasy I-III wraz z wychowawcami zostały zaproszone na spotkanie z Elżbietą Bednarczyk, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury. Autorka książek dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a także zawodowa tancerka, która od prawie 30 lat mieszka w Australii, omówiła zalety czytania książek oraz wraz z dziećmi przedstawiła etapy powstawania książki. Zaprezentowany został także fragment książeczki dla dzieci pt. "kłótnia w tornistrze". Poza tym Pani Elżbieta podczas rozmów z dzieci przekazała wiele cennych wartości i nakłaniała do tego, aby szanować drugiego człowieka, swoich kolegów, nauczycieli, czytać dużo książek, które nas wzbogacają i poszerzają naszą wiedzę o świecie. Opowiadała również o tym jak żyje się ludziom w Australii, ilustrując to pokazem multimedialnym. Mówiła o tym jak wygląda szkoła i nauka w Australii, jak mieszkańcy spędzają najczęściej swój wolny czas. Na zakończenie spotkania miała jeszcze dla widowni niespodziankę. Odkryła przed zgromadzoną publicznością, swój kolejny talent tym razem aktorski, wykonując cygański taniec.

bednarczyk1  bednarczyk2

            Po spotkaniu z Elżbietą Bednarczyk dzieci miały możliwość nabycia książki „Kłótnia w tornistrze" wraz z imienną dedykacją i autografem.

Tekst i foto: K. Górniak

CHOTOMSKA WIERSZEM

chotomskaJuż po raz trzeci uczniowie klas I-III reprezentowali naszą szkoła na III Międzyszkolnym Konkursie recytatorskim, który odbył się w Szkole Podstawowej w Sarnowie. Wśród uczestników byli uczniowie z Lubrańca, Izbicy, Zgłowiączki i Sarnowa. Z naszej szkoły swoje recytatorskie talenty prezentowali:

Oliwia Redzimska kl. I

Sylwester Mętlewicz kl. IIa

Tatiana Olejniczak kl. IIc

Alicja Biernacka kl. IIIa

Hanna Kordylak kl. IIIa

Hanna Jakubowska kl. IIIb

Mimo dużej konkurencji udało się nam uzyskać bardzo dobre wyniki. W kategorii klas 0-I

  • I miejsce – Oliwia Redzimska kl. I

W kategorii klas II- III:

  • III miejsce – Alicja Biernacka kl. IIIa

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Renata Muraczewska
Mirosława Nieznańska

Foto: z archiwum szkoły

SUKCES  LITERACKI  OLIWII

Oliwia Zarębska - uczennica kl. VI a – zajęła I miejsce w powiatowym konkursie literackim: „Moja pierwsza wizyta u stomatologa”, organizowanym przez Oddział Rejonowy PCK w Radziejowie.

Opiekun SK PCK – Lidia Wąsikowska

Oliwia

  

 W SWIECIE BAJEK

              W ramach obchodów “Tygodnia Bibliotek”, 18 maja odbył się “Korowód postaci z bajek”, w którym udział wzięły dzieci z Punktu przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych. Przedszkolacy w kolorowych strojach przemaszerowały ulicami Topólki do Gminnego Ośrodka Kultury, wzbudzając zainteresowanie I podziw zgromadzonych widzów. Dzieci miały okazję, by choć przez chwilę poczuć się częścią bajkowego świata. Były tańce przy wesołej muzyce, słodki poczęstunek oraz dyplomy I nagrody za “najlepsze bajkowe przebranie”. Na koniec odbyło się roztrzygnięcie konkursu plastycznego “Mój ulubiony bohater bajkowy”, którego laureatami zostali Michał Dykon – 0b i Gabriela Pawlak – 0a.

korowod1 korowod2

zobacz więcej

Dziekujemy paniom z Gminnej Biblioteki za zorganizowanie uroczystości, a rodzicom za przygotowanie pięknych strojów.

  1. Danielewicz, M. Smolarek

"NIEZAPOMINAJKA"

16 maja został rozstrzygnięty konkurs plastyczny z okazji Święta Polskiej Muzyki i Plastyki. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Topólce. Uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną do utworu Miry Mirskiej, ściśle związanej z tekstem piosenki pt. "Niezapominajka".

Uczestnikami konkursu byli również uczniowie naszej szkoły, którzy uzyskali:

I miejsce – Oliwia Redzimska – klasa I

II miejsce – Weronika Adrian – klasa Iic

Wyróżnienie: Lena Kotlińska – klasa I

niezapominajka_17_2.jpg niezapominajka_17_3.jpg

wychowawczynie

  1. Muraczewska  i M. Zielińska

MISTRZ ORTOGRAFII 2017

Uczniowie klas IV- VI Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce wzięli udział w dwuetapowym konkursie ortograficznym.

Do pierwszego etapu 6 kwietnia 2017 r. przystąpili wszyscy uczniowie i pisali dyktando z różnymi trudnościami.

27 kwietnia 2017 r. odbył się finał ortograficznych potyczek, w którym rywalizowało 15 uczniów, rozwiązując test w ciągu 60 minut.

Mistrzem ortografii została Agata Rakowska z klasy Vb. Drugie miejsce zajęła Paulina Wieczorek z klasy VIa. Trzecie miejsce przypadło Paulinie Śniegowskiej z klasy Vb.

Uczniowie zostali nagrodzeni. Gratulujemy najlepszym uczestnikom!

Nauczyciele języka polskiego

„GORĄCZKA  ZŁOTA  2017”

Od lutego do maja br. Szkolne Koło PCK przeprowadzało w naszej placówce ogólnopolską akcję PCK: „GORĄCZKA ZŁOTA 2017”, która polegała na zbiórce monet groszowych (1, 2 i 5 gr.). Zebrane monety o wadze 18 kg przekazano Oddziałowi Rejonowemu PCK w Radziejowie, gdzie wśród szkół powiatu radziejowskiego wezmą udział w konkursie na największą ilość zebranych monet. Pieniądze te zostaną przeznaczone na pomoc socjalną dla najuboższych uczniów szkół naszego powiatu oraz promocję zdrowia.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły  oraz  rodzicom,  za wsparcie naszej akcji z tak szczytnym celem.

Opiekun SK PCK – Lidia Wąsikowska

 P1140146

 PUBLICZNA  ZBIÓRKA  DO  PUSZEK  W MIESIĄCU  MAJU

Przedstawiciele Szkolnego Koła PCK, wraz z opiekunem Lidią Wąsikowską, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji publicznej zbiórki do puszek w miesiącu maju, którą przeprowadzili na terenie Topólki w dniu 9 maja. Zebrane środki w wysokości 344.88 zł. zostały przekazane Oddziałowi Rejonowemu PCK w Radziejowie, gdzie zostaną przeznaczone na realizację zadań statutowych PCK wśród dzieci i młodzieży (pomoc socjalną dla uczniów, konkursy, pikniki, itp.).

Serdecznie dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli – naszym darczyńcom – za okazane zrozumienie i ofiarność.

Szkolne Koło PCK

Wójt Stasiu 2 

P1140151 P1140150 

P1140149 P1140152

POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI I PLASTYCZNY W RADZIEJOWIE

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Radziejowie była organizatorem konkursu plastycznego i recytotarskiego pt. "Wierszyki łamiące języki". Naszą gminę reprezentowały dzieci z oddziałów przedszkolnych, którzy odnieśli sukcesy:

W konkursie recytatorskim:
II miejsce – Aurelia Wiśniewska – grupa 0b

W konkursie plastycznym:
I miejsca: Marcjanna Kozińska –  0b
               Szymon Jagodziński –  0b

III miejsce: Sandra Kołtuniuk – 0a

IV miesjce: Alicja Głowacka – 0b

Wyróżnienie: Gabriela Pawlak – 0a

Cieszymy się z osiągnięć naszych przedszkolaków.

  1. Danielewicz, M. Smolarek

wierszyki1  wierszyki2 

TYDZIEŃ Z PATRONEM SZKOŁY

W dniach 8 - 12 maja realizowaliśmy w naszej szkole szereg działań pod hasłem Tydzień z Patronem Szkoły.patron

Uczniowie wszystkich klas odwiedzili „mobilne” planetarium, które gościło u nas 8 i 9 maja. Była to niepowtarzalna szansa na podziwianie kosmosu na terenie szkoły.

Uczniowie klas IV – VI brali udział w konkursie wiedzy o życiu i działalności Mikołaja Kopernika. Przez trzy kolejne dni wykonywali różne zadania związane z Patronem. Najlepiej poradziły sobie uczennice klas V: Agata Rakowska z klasy V b, Paulina Śniegowska z klasy V b i Natalia Roszak z klasy V a.

Na zajęciach plastyki uczniowie uczestniczyli w konkursie na najpiękniejszy portret Mikołaja Kopernika. Wyróżnienia otrzymali:

w kategorii klas IV: Oliwia Orłowska, Miłosz Żeglicz i Julia Dykon ,

w kategorii klas V: Róża Chachulska, Igor Szymczak i Agata Rakowska,

w kategorii klas VI: Natalia Tejman, Krzysztof Tejman i Karolina Czarnecka.

Mikołaj Kopernik był człowiekiem niezwykle utalentowanym. Podczas obchodów Tygodnia z Patronem Szkoły swoje talenty aktorskie zaprezentowali uczniowie klas VI b i V a – członkowie koła teatralnego „Abrakadabra” pod kierownictwem pani Anny Orłowskiej. Sztuka „Czerwony Kapturek” przeniosła uczniów w bajkowy świat, jednocześnie była pouczającą lekcją:

„Ta historia jest nauczką,

Że nie z każdym mówić można,

A więc córko, siostro, wnuczko,

Lepiej zawsze bądź ostrożna!”

Piątek 12 maja był w naszej szkole Dniem Piernika. Członkowie Samorządu Uczniowskiego sprzedawali pierniki i słodkie ciasteczka. Zebrane pieniądze przeznaczono na pomoc dla Dominiki.

W ten właśnie sposób zakończyliśmy Tydzień z Patronem Szkoły.

zobacz zdjęcia

zobacz więcej

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

Opiekun koła teatralnego

"ZAJĄCZEK DLA DOMINIKI"

Mały Samorząd Uczniowski już po raz drugi przeprowadził akcję charytatywną dla chorej koleżanki pod hasłem "Zajączek dla Dominiki". Akcja polegała na sprzedaży gadżetów wielkanocnych oraz pysznych babeczek i ciastek wykonanych przez rodziców i nauczycieli. Zebrane pieniądze zostały przekazane Radzie Rodziców.

Dziękujemy za duże zaangażowanie dzieciom, rodzicom i nauczycielom.

Opiekunowie Małego Samorządu

  1. Muraczewska, M. Nieznańska

doma1  doma2

WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI

Gminna Biblioteka w Topólce zorganizowała konkurs recytatorski pt. "wierszyki łamiące języki". W konkursie wzięły udział dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych i oddziału przedszkolnego w Paniewie. Eliminacje na szczeblu gminnym odbyły się 28 kwietnia 2017r. Czworo dzieci: Zofia Roszak, Michał Dykon, Aurelia Wiśniewska i Dominik Białek reprezentować będą naszą gminę w konkursie recytatorskim.

k piosenki 3k piosenki 4

  1. Danielewicz, M. Smolarek

"MY KUJAWIACY"

26 kwietnia 2017r. W Lubranieckim Domu Kultury odbył się konkurs piosenki ludowej "My Kujawiacy". Nasze oddziały przedszkolne reprezentowała grupa w składzie: Alicja Głowacka, Zofia Parecka, Zofia Roszak, Aurelia Wiśniewska, Sandra Kołtuniuk, Gabriela Pawlak. Dziewczynki zaprezentowały utwory pt. "Kujawskie dziewuszki" oraz "W moim ogródecku. W pięknych strojach ludowych zaprezentowały się zarówno wokalnie jak i tanecznie. Za swój występ otrzymały wyróznienie oraz nagrody rzeczowe.

k piosenki 1k piosenki 2

  1. Danielewicz, M. Smolarek

SPOTKANIE Z LEŚNIKAMI I MYŚLIWYM

„ Dzień Leśnika” to doskonała okazja do refleksji na temat znaczenia lasów w naszym życiu i docenienia pracy ludzi, którzy troszczą się i pielęgnują go na co dzień. W dniu 5 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem leśniczym Damianem Górskim oraz myśliwymi z Koła Łowieckiego „ Cyraneczka” w Orlu. Zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie pt. „ Leśne Opowieści” w wykonaniu uczniów klasy IIb. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści pana leśniczego i myśliwych. Poznały tajniki pracy leśnika oraz tradycje myśliwskie.

organizator

Barbara Kordylak

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

22kwietnia - Dzień Ziemi -to coroczne wydarzenie mające na celu pogłębianie świadomości i postaw ekologicznych. Nasza szkoła też czynnie bierze udział w tej akcji. W tym roku zorganizowaliśmy szkolny konkurs na najlepszego ekologa. W ramach eliminacji wyłoniliśmy trzech najlepszych uczniów. Są to:

  1. Maciej Jeziórski- kl. VIa
  2. Igor Szymczak- kl. Va
  3. Wiktor Nowak- kl. Vb

Uczniowie klas IV- VI udekorowali korytarz szkolny własnoręcznie wykonanymi plakatami promującymi właściwe postawy ekologiczne i zachęcające do życia w zgodzie z naturą.

KONKURS SŁOWNIKOWY

23 marca 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce został zorganizowany konkurs słownikowy pod hasłem: „Mistrz wyścigów słownikowych języka angielskiego i języka niemieckiego.” Chęć wspólnej rywalizacji zadeklarowało wielu uczniów, to też konkurs został poprzedzony eliminacjami. Ostatecznie w konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas IV- VI. Każdą klasę reprezentowały dwie osoby. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i niesamowitą prędkością szukali prawidłowego znaczenia słów.

Pierwsze miejsce i zarazem tytuł mistrza wyścigów słownikowych przypadł Amelii Kuźmińskiej z klasy VI b, drugie miejsce zajęła Karolina Czarnecka, uczennica klasy VI b, natomiast trzecie miejsce zajął Igor Szymczak z klasy Va. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Z pewnością nasi uczniowie nie dopuszczą do sytuacji, by słowniki w szkolnej bibliotece stały zakurzone.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców – sponsorowi nagród.

angniem 17

Tekst:
Katarzyna Smól
Aneta Dybowska

„PUDEŁKO ŻYCIA”

       W kwietniu, w ramach obchodów „MIESIACA KULTURY ZDROWOTNEJ”, Szkolne Koło PCK przy współpracy z Oddziałem Rejonowym PCK w Radziejowie, przeprowadziło w naszej placówce akcję: „PUDEŁKO ŻYCIA”. Jest to projekt współfinansowany ze środków Województwa Kujawsko - Pomorskiego skierowany do osób starszych i samotnych, w celu wsparcia służb medycznych poprzez zebranie niezbędnych danych na temat stanu ich zdrowia do umieszczonego w domowej lodówce plastikowego pudełka.

    Członkowie SK PCK wraz z opiekunem, dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów naszej szkoły oraz pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Topólce, rozprowadzili 50 takich pudełek, które trafiły do osób zainteresowanych.

   Opiekun Szkolnego Koła PCK składa szczególne podziękowania dwóm uczniom naszej szkoły: Łukaszowi Jankowskiemu i Maciejowi Jeziórskiemu z kl. VIa, za duże zaangażowanie w przeprowadzenie powyższej akcji. 

Opiekun SK PCK – Lidia Wąsikowska

P1140114 

  

OLIMPIADA  PROMOCJI  ZDROWEGO  STYLU  ŻYCIA

20 kwietnia br. w Radziejowie odbyła się XI edycja OLIMPIADY PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA, organizowana na szczeblu rejonowym przez Oddział PCK w Radziejowie.

Z sukcesem wzięli w niej udział dwaj uczniowie naszej szkoły zdobywając:

- Antoni Żórawski - kl. VIa - I miejsce

- Łukasz Jankowski - kl. VIa - wyróżnienie

Gratulujemy serdecznie uczniom sukcesu i życzymy kolejnych! J

  

P1140078 P1140079

P1140084

Opiekun SK PCK:

Lidia Wąsikowska

Zdrowych, spokojnych, radosnych Świąt Wielkanocnych,

 wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny

oraz samych ciepłych chwil spędzonych w gronie najbliższych - 

Wszystkim odwiedzającym naszą stronę -

życzą Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce   

Przerwa wiosenna trwa od13.0.2017r.  do 18.04.2017r.

Do szkoły wracamy 19 kwietnia 2017r.

11 kwietnia 2017 r.

Dziś, w związku z kwietniowymi obchodami MIESIĄCA KULTURY ZDROWOTNEJ, gościliśmy w naszej szkole Instruktora Terenowego PCK w Radziejowie – Panią Janinę Kowalską, która przeprowadziła dla uczniów klas IV – VI szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  W pierwszej części szkolenia uczniowie nabywali wiedzę teoretyczną, a w drugiej wykorzystywali ją w sposób praktyczny, z zaangażowaniem ćwicząc na fantomach resuscytację krążeniowo – oddechową.

Na koniec, bukietem kwiatów oraz gromkimi brawami, uczniowie podziękowali Pani instruktor za przeprowadzenie szkolenia.

Opiekun SK PCK:

Lidia Wąsikowska

1 2

3 4

5 6

7 8

9 10

7 kwietnia 2017 r.

DZIEŃ PRACOWNIKA SŁUŻBY ZDROWIA

W dniu dzisiejszym przedstawiciele SK PCK udali się wraz z opiekunem - Lidią Wąsikowską - do NZOZ SALUBER w Topólce, aby w imieniu całej społeczności szkolnej złożyć wszystkim pracownikom serdeczne życzenia z okazji ich święta oraz wyrazić swoją wdzięczność za ofiarną służbę na rzecz drugiego człowieka i współpracę z naszą szkołą. 

Dzień Służby Zdrowia

Pamiątkowe zdjęcie delegatów naszej szkoły z Panią dr Sławą Daszkiewicz-Żórawską oraz pielęgniarkami - Panią Elżbietą Rakowską i Panią Jadwigą Ulanowską.

 Opiekun SK PCK - Lidia Wąsikowska

WIOSNĘ WITAMY, DO NAS ZAPRASZAMY!

Takim okrzykiem witaliśmy wiosnę w naszej szkole 21 marca. W szkolnej sali gimnastycznej zgromadzili się wszyscy uczniowie. W czasie I spotkania bawiły się dzieci z przedszkola i klas I-III, w II spotkaniu uczestniczyli starsi uczniowie.

Uroczystość prowadzała Milena Mikołajczak z klasy V a.

Pani Wiosna – Amelia Kuźmińska z klasy Vi b obserwowała działania uczniów, by ocenić, czy są gotowi na jej przyjście.

W czasie spotkania przedstawiciele klas zaprezentowali piękne stroje wiosenne. Uczniowie rozwiązywali wiosenne zagadki, uzupełniali przysłowia, mieli także okazję, by wykazać się wiedzą na temat naszej szkoły. Podczas uroczystości swoje umiejętności wokalne zaprezentowali uczniowie klasy III b: Alicja Danielewska, Zuzanna Matusiak o Julian Kołowski. Zadbaliśmy także o sylwetkę i kondycję naszych uczniów, dlatego można było poskakać ma skakance, poćwiczyć z obręczą lub próbować utrzymać w powietrzu ptasie piórko.

Pani Wiosna była bardzo zadowolona.

wiosna

Samorząd Uczniowski

Pierwszy marca obchodzony jest jako NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.

W tym dniu pamiętamy o Polakach, którzy po II wojnie światowej walczyli z siłą narzuconą władzą komunistyczną. Uczniowie naszej szkoły złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze przy pomniku Armii Krajowej w Znaniewie. W ten sposób uczciliśmy pamięć Polaków, którzy byli gotowi oddać życie za wolność ojczyny.

Nauczyciel historii – Sylwia Kręcicka - Derela
Teskt i foto: Sylwia Kręcicka - Derela

ZABAWA KARNAWAŁOWA

W „tłusty czwartek” odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. W tym roku przebiegała pod hasłem „ W krainie śniegu i lodu”. W dyskotekowy nastrój wprowadził nas pokaz grup tanecznych: „Biedronek” i „Iskier”. W nastrojowej scenerii, przy różnorodnej muzyce dzieci bawiły się wspaniale. Najmłodsi nie zawiedli w swej pomysłowości, dzięki czemu na parkiecie nie zabrakło księżniczek, , Spidermanów, czarodziejek, cyganek, bohaterów dziecięcych powieści.   W trakcie trwania zabawy Rada Rodziców zorganizowała kiermasz ciast. Dochód z ich sprzedaży przeznaczono dla chorej uczennicy naszej szkoły, Dominiki.

Eliza Ospalska-Grudzień i Robert Siwiński

Foto: Anna Michalak

Rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny „Zima w obiektywie”. Spośród nadesłanych prac komisja wybrała cztery najlepsze.

I miejsce – Martyna Lisiecka

II miejsce – Tymoteusz Grudzień

III miejsce – Agata Rakowska i Mateusz Bukowski

Koło Młodych Przyrodników

W Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym na kartkę świąteczną zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 14 w Włocławku III miejsce zajęła Natalia Więtczak uczennica klasy III b, wykonując oryginalną pracę kolorowym piaskiem.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

konkurs linertWychowawczyni Mariola Linert

PIOTR GOŁĘBIEWSKI

 MISTRZEM SZKOŁY W TURNIEJU WARCABOWYM 

Piotr 1

Od grudnia do lutego w świetlicy szkolnej trwały rozgrywki w warcaby o tytuł Mistrza Szkoły. W wyniku eliminacji klasowych, a następnie szkolnych, został wyłoniony najlepszy gracz -

Piotr Gołębiewski z kl. Vb.

Gratulujemy Piotrowi i już dziś zapraszamy wszystkich uczniów klas IV - VI na kolejną edycją turnieju warcabowego za rok!

Dziękujemy Radzie Rodziców - sponsorowi nagrody dla zwycięzcy.

Lidia Wąsikowska 

__________________________________________________________________________ 

ZABAWY JĘZYKIEM POLSKIM

21 lutego obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego. Jego celem jest promowanie języka polskiego i podkreślenie konieczności ochrony dziedzictwa językowego. W tym roku obchodziliśmy go również w naszej szkole. Tego dnia zaprosiliśmy uczniów do wspólnej zabawy językiem polskim. Młodsi i starsi uczniowie mogli sprawdzić swą znajomość ortografii, przysłów, rozwiązać rebusy i odczytać łamańce językowe. Ćwiczenia te pokazały bogactwo i różnorodność naszego języka.

Nauczyciele języka polskiego

ZEBRALI 32 TYSIĄCE, BY POMÓC CHORYM KOLEGOM

caritas

17 lutego w teatrze „Baj Pomorski” w Toruniu, odbył się po raz 9-ty, finał akcji „Warto być bohaterem”. Na sukces tegorocznej akcji zapracowali uczniowie z 55 szkół (również z naszej szkoły), zebrali oni 32 tys. zł na pomoc potrzebującym. Przedstawiciele szkolnych kół „Caritas” wręczyli czworgu chorym i niepełnosprawnym dzieciom symboliczne czeki pieniężne na leczenie i rehabilitację.

Podczas wszystkich edycji akcji uczniom (55 szkół) udało się zebrać blisko 250 tys. zł.

Dziękujemy Wszystkim za wspieranie uczniów naszej szkoły w przeprowadzanych akcjach charytatywnych.

Opiekunowie SK „Caritas”:

Jolanta Grabowska

Grażyna Błaszczyk

SPOTKANIE Z „PATRONEM SZKOŁY”

Niecodzienną lekcję z Patronem przeżyli uczniowie klasy pierwszej. Do klasy przybyli uczniowie klas VI wraz z wychowawcą p. Sylwią Kręcicką - Derelą i przybliżyli dzieciom postać patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika. Następnie pierwszoklasiści rozwiązywali zagadki, obejrzeli film   o Mikołaju Koperniku i namalowali jego postać. Na zakończenie dzieci otrzymały toruńskie pierniki. Dziękujemy za ciekawe spotkanie.

patron_17_1.JPG  patron_17_2.JPG

wych. klasy I - Renata Muraczewska

14 lutego obchodziliśmy dzień zakochanych. Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkolę pocztę, za pośrednictwem której uczniowie przesyłali walentynki. Było to okazja do okazania sobie sympatii i życzliwości. 

   walentynki_17_2.JPG  walentynki_17_3.JPG

WALENTYNKOWE SERCE DLA DOMINIKI

Pod takim hasłem Mały Samorząd Uczniowski z opiekunami przygotował akcję pomocy dla chorej koleżanki. Członkowie Małego Samorządu Uczniowskiego sprzedawali kartki walentynkowe i inne gadżety wykonane własnoręcznie przez nauczycieli. Do akcji włączyli się rodzice uczniów klasy 3 ,którzy przygotowali smaczne domowe wypieki. Zebrane pieniądze zostaną przekazane poprzez Radę Rodziców rodzicom chorej dziewczynki. Opiekunowie serdecznie dziękują za duże zaangażowanie rodzicom, nauczycielom i uczniom.

serce_17_4.JPG  serce_17_3.JPG

opiekunowie: M. Nieznańska i R. Muraczewska

Drodzy Rodzice !

   Pragniemy Państwa poinformować, iż w związku z chorobą Dominiki Olejniczak – uczennicy klasy III naszej szkoły – społeczność szkolna organizuje pomoc finansową na wsparcie jej leczenia.

   Pierwsza zbiórka funduszy odbędzie się w środę 25 stycznia podczas wywiadówki szkolnej. Wychowawcy wraz z przedstawicielami Rady Rodziców przeprowadzą ją w swoich klasach.

   Druga zbiórka będzie miała miejsce podczas szkolnego balu karnawałowego, który odbędzie się w Tłusty Czwartek 23 lutego.

W imieniu Dominiki, oraz jej Rodziców,

z góry dziękujemy za każde, nawet najdrobniejsze, wsparcie.

Rada Rodziców, Rada Pedagogiczna,

Pracownicy Szkoły i Uczniowie

DOMINIKA na stronę szkoły

Dominika Olejniczak

KLASOWY OMNIBUS

W styczniu uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w konkursie wiedzy ogólnej - „Klasowy Omnibus”. Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszej pisemnej części wzięli udział wszyscy chętni uczniowie.Do drugiego ustnego etapu zakwalifikowało się 5 osób. Do finału przeszły trzy uczennice z jednakową ilością punktów:omnibus

- Oliwia Redzimska,

- Alicja Gąsiorowska,

- Liwia Trzaskowska.

W nagrodę dziewczynki otrzymały książki i pamiątkowe dyplomy.

Zwycięzcom gratuluję i życzę powodzenia w dalszej edukacji.

Wychowawczyni Renata Muraczewska

„KOCHAMY WAS"

Pod takim  hasłem 20.01. 2017 r. w klasie III b odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą uczniowie zaprosili swoich ukochanych dziadków. Program artystyczny zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta nie tylko osiągają wspaniałe wyniki w nauce, ale również posiadają zdolności muzyczne oraz aktorskie. Wiele radości i humoru przyniosła inscenizacja pt.” Familiada”. Dzieci wcielając się w role dziadków walczyły o zwycięstwo. Rywalizacja zakończyła się remisem, a zdobyta nagroda, czyli serca wykonane przez wnuczęta zostały wręczone dziadkom. Uroczystość zakończyła się  słodkim poczęstunkiem i herbatą. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

Wychowawczyni dziękuje rodzicom za wypieki i za pomoc w organizacji uroczystości.

Mariola Linert

OGÓLNOPOLSKI KONKURS „ALFIK MATEMATYCZNY 2016”

alfik 16

W listopadzie 25. uczniów klas IV-VI uczestniczyło w Ogólnopolskim Konkursie „Alfik Matematyczny”. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego „Łowimy Talenty”, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Na wyniki konkursu czekaliśmy do połowy stycznia. Milena Rybacka z kl. IVa uzyskała wynik dobry. Milena powtórzyła swój sukces z ubiegłego roku. Gratulujemy.

Udział uczniów w konkursie został sfinansowany przez Radę Rodziców.

Maria Olszewska

NASZA SZKOŁA W 25. FIANALE WOŚP

w GMINNYM OŚRODKU KULTURY w TOPÓLCE

 

15 stycznia br. przedstawiciele naszej szkoły - uczniowie, nauczyciele i Pan dyrektor - wzięli udział w 25. FINALE  WOŚP na terenie naszej gminy, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Topólce.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tego szczytnego wydarzenia.

1

Grupa taneczna: „BIEDRONKI”, działająca przy naszej szkole pod kierunkiem Pani Grażyny Błaszczyk.

2

Grupa taneczna „ISKRY”, działająca przy GOK w Topólce, w której tańczą także uczennice naszej szkoły.

3

Lidia Wąsikowska - nauczycielka naszej szkoły pełniąca rolę konferansjerki i prowadzącej licytacje WOŚP.

4

Oliwia Redzimska - uczennica klasy I - podczas występu.

5

Pan dyrektor po licytacji poduszki serduszka.

6

Pani Aleksandra Kolad po licytacji.

 7

Zuzanna Matusiak - uczennica klasy III b – podczas występu.

9

 Wiktor Szczepaniak - uczeń klasy „0”.

 10

Hanna Derela -  uczennica klasy II.

11

Grupa taneczna „BIEDRONKI” podczas pokazów tanecznych.

12

Tort na licytacje WOŚP przygotowany przez nauczycielkę naszej szkoły – Panią Aleksandrę Kolad.

TO JUŻ PIĄTY KONCERT...

            Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, związany z tradycjami i obrzędami rodzinnymi. Śpiewanie kolęd i pastorałek wprowadza nas w nastrój przepełniony dobrocią i ciepłem świąt.

            21.12.2016r. w naszej szkole odbył się V Koncert kolęd i pastorałek "Wesoło śpiewajmy, chwałę Panu dajmy!"koncert

Uroczystość zaszczycili obecnością przybyli goście: przedstawiciel Wójta Gminy Topólka -sekretarz gminy p. Joanna Kosińska, proboszcz Parafii Topólka ksiądz kanonik Antoni Wojciechowski, kierownik posterunku policji p. Artur Kmiecikowski oraz kierownik GZEAS p. Maria Olszewska.

            Koncert kolęd poprowadzili: Milena Mikołajczak z kl. Va i Łukasz Jankowski z klasy VIa. Uczniowie kl. 0 - VI pod kierunkiem wychowawców przygotowali kolędy i pastorałki. Grupy dzieci z 0a i 0b zaprezentowały pastorałkę „Gore gwiazda Jezusowi” wraz z mamami. Usłyszeliśmy także kolędy : „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem” i wiele innych. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali kolędę „Bóg się rodzi”.

            Dyrektor szkoły Grzegorz Pierucki złożył wszystkim życzenia radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia i obfitości w Nowym Roku.

Słowa podziękowania kierujemy do Wójta Gminy Topólka Pana Marka Dybowskiego za świąteczne życzenia i ufundowane słodycze, które przekazała nam p. Joanna Kosińska – sekretarz gminy.

 Jolanta Grabowska
Eliza Ospalska-Grudzień
Elżbieta Dziakiewicz

AKCJA „SERCE ZA SERCE”

serce

W dniach 12-15 grudnia w naszej szkole została przeprowadzona akcja „Serce za serce” W ramach akcji sprzedawaliśmy pierniczki, ozdoby choinkowe i karty bożonarodzeniowe. Naszym celem było zebranie pieniędzy na paczki świąteczne dla uczniów naszej szkoły. Akcja zorganizowana przez Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło „Caritas” została wsparta przez Szkolne Koło PCK.

Wszystkim, którzy włączyli się do  podejmowanych przez nas działań serdecznie dziękujemy.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego, Szkolnego Koła „Caritas” i  Szkolnego Koła PCK

 

SUKCESY NASZYCH PŁYWAKÓW

Dnia 21 grudnia 2016r. w Radziejowie odbyły się Powiatowe Zawody Pływackie Szkół Podstawowych. Nasza szkoła reprezentowana była przez trzy osoby, tj. Nikolę Wędrowską, Natalię Tejman i Patryka Kowalskiego. Zawodnicy ci zdobyli zastępujące miejsca: Natalia Tejman – I miejsce w stylu klasycznym, Nikola Wędrowska – I miejsce kraulem, Patryk Kowalski  IV miejsce w kraulu oraz IV miejsce w stylu grzbietowym.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst i foto: Robert Siwiński

LEKCJA DWUJĘZYCZNA

Czy odżywiamy się zdrowo? Dlaczego? W jakim celu? Te trudne pytania postawiłyśmy podczas lekcji dwujęzycznej w klasie 5b. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat fast-food’ów, które porównywali z domowymi posiłkami. Zadania, jakie dla nich przygotowałyśmy, miały na celu uporządkowanie poznanego już  słownictwa i poszerzenie go o nowy materiał leksykalny z zakresu jedzenia. Prezentacja nowych słów odbyła się w dwóch językach: angielskim i niemieckim. Dzięki temu uczniowie zapoznali się z ich pisownią i wymową, a następnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami, segregując je. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że prawidłowe odżywianie jest źródłem zdrowia i dobrego samopoczucia. Zajęcia dostarczyły wszystkim wiele radości, a przygotowane specjalnie na tę okazję materiały  urozmaiciły lekcję.

IMIENINY PATRONA SZKOŁY

            6 grudnia, Sklepik Uczniowski był współorganizatorem obchodów Imienin Patrona Szkoły Mikołaja Kopernika. W tym roku świętowaliśmy pod hasłem:imieniny 16

„Mikołaj Kopernik – matematyk”. Z tej okazji przygotowaliśmy dla uczniów klas II-VI konkurs matematyczny, który polegał na rozwiązaniu „mikołajkowych zadań matematycznych”. Uczniowie, którzy poprawnie rozwiązali przynajmniej jedno z sześciu zadań wzięli udział w losowaniu nagród. Nagrody otrzymali: Sylwia Jankowska IIa, Wiktoria Kowalewska IIa, Sylwester Mętlewicz IIa, Ewelina Budzyńska IVa, Nikola Grabowska IVa, Marika Mazurek IVa, Weronika Wieczorek IVa, Miłosz Żeglicz IVa, Klaudia Urbańska Va, Oliwia Krych VIa, Łukasz Jankowski VIa, Paweł Topolski VIa, Grzegorz Siekacz VIb.

Sklepik Uczniowski był również fundatorem słodyczy, które zostały rozdane uczniom przez Mikołaja.

Maria Olszewska

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY 2016.

W tradycję naszej szkoły wpisały się mikołajki na sportowo dla klas młodszych. Przesłaniem turnieju była zdrowa rywalizacja, dobra zabawa i radość jaką daje nam sport. Dzieci uczestniczyły w różnych konkurencjach sprawnościowych. Pokonywały mikołajkowy tor przeszkód, grały w "Dwa ognie". Rozgrywkom towarzyszyły ogromne emocje. Odwiedził nas również Mikołaj. Serdecznie dziękuję  Radzie Rodziców za ufundowanie słodkich upominków, wychowawczyniom klas za pomoc w przeprowadzeniu turnieju.

Organizator: Barbara Kordylak

PRZYGODA Z SIENKIEWICZEM

         sienkiewicz 16

   W związku z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza braliśmy udział w Powiatowym Konkursie "Przygoda z Sienkiewiczem" zorganizowanym przez Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Ziemi Kujawskiej w Przemystce przy wsparciu Starostwa Powiatowego i MiPBP w Radziejowie.

            Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Odbywał się w trzech kategoriach: praca literacka, plastyczna i prezentacja mulimedialna. Celem  konkursu było zainteresowanie młodzieży twórczością autora Trylogii, odkrywanie uniwersalnych wartości utworów noblisty, zachęcanie do czytania,rozwijania wrażliwości, wyobraźni i inwencji twórczej.

            Na konkurs napłynęły 124 prace. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 30 listopada 2016r. Przyznano 35 nagród i wyróżnień.

Prezentacja multimedialna "Czytamy Sienkiewicza" przyniosła Łukaszowi Jankowskiemu uczniowi klasy VIa I miejsce. Praca naszego ucznia była najlepsza spośród 14, które wpłynęły na konkurs w tej kategorii.

Elżbieta Dziakiewicz

PODSUMOWANIE KONKURSÓW

strazak

9 listopada 2016r. poznaliśmy wyniki etapu gminnego Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”.

W grupie I (przedszkola) I miejsce  zajął Szymon Jagodziński, a II miejsce – Alicja Głowacka oboje z grupy Ob.

W grupie II (szkoła podstawowa kl. I-III)  III miejscu przypadło  Weronice  Adrian  z kl. IIc, natomiast w grupie III (szkoła podstawowa kl. IV-VI) I miejsce zajęła Natalia Tejman z klasy VIb.

Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Gminę Topólka, a ich prace będą brały udział w kolejnym etapie konkursu.

makulatura

5 grudnia 2016r. podczas apelu podsumowaliśmy zbiórkę makulatury w październiku i listopadzie. Spośród wszystkich uczniów, którzy włączyli się do naszej akcji, wylosowane zostały trzy osoby (po jednej w każdej grupie wiekowej), które zostały nagrodzone przez Radę Rodziców. Są to:  Dominik Białek z grupy 0a, Gabriela Kralska z kl. IIIa i Kacper Wastowski z kl. VIb. Nagrodzonym gratulujemy i przypominamy, że kolejne losowanie już za  dwa miesiące.

ZAJĘCIA PŁYWACKIE II TURY,, UMIEM PŁYWAĆ''

Od września do grudnia 2016r. w Radziejowie na basenie ,,Plusk'' odbywały się zajęcia powszechnej nauki pływania. W lekcjach pływackich pod nadzorem instruktorów, brali udział uczniowie klas drugich. Dzieci nabyły podstawowe umiejętności  pływania. Korzystanie z basenu sprawiało im dużo radości oraz zabawy. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach pływackich.

„ŚNIADANIE DAJE MOC”

Po raz kolejny uczniowie klasy  młodszych ze Szkoły Podstawowej  im. Mikołaja Kopernika w Topólce   przystąpili do programu „Śniadanie daje moc”

 8 listopada dzieci z klas młodszych przygotowywały  zdrowe śniadanie.  Następnie wspólnie konsumowały przygotowane wcześniej zdrowe dania.  W  zorganizowaniu akcji,  podobnie  jak w roku ubiegłym, wsparli  nas  rodzice  naszych uczniów. Dzięki nim na naszych szkolnych stolikach śniadaniowych znalazły się kolorowe kanapki, przeróżne sałatki warzywno- owocowe i wiele gatunków pieczywa. Po tej wspaniałej akcji już wszyscy uczniowie wiedzą iż trzeba spożywać zdrowe posiłki, które dają nam moc, energię i zdrowie. W ramach tej akcji  uczniowie przypomnieli sobie 12 zasad zdrowego żywienia. Klasy częstowały się nawzajem i dzieliły swoimi daniami. Wszystkie te działania z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów, ale również wzmocniły integrację szkolnej społeczności.

Wychowawczynie klas  I-III

IGOR SZYMCZAK -  MISTRZEM  SZKOŁY  W  TURNIEJU  BILARDOWYM

Od września do końca listopada w świetlicy szkolnej trwały rozgrywki w bilard o tytuł Mistrza Szkoły. W wyniku eliminacji klasowych, a następnie szkolnych, wyłoniliśmy najlepszego gracza, którym okazał się Igor Szymczak z klasy V a

Sponsorem nagrody dla zwycięzcy była Rada Rodziców.

Gratulujemy serdecznie, a chętnych już dziś zapraszamy na kolejne rozgrywki w przyszłym roku szkolnym J

IGOR

Igorzdyr

Poniżej przedstawiamy Mistrzów bilardowych poszczególnych klas:

    IV a - Patryk Kowalski 

    IV b - Alicja Śmiałek

    V a - Igor Szymczak

    V b - Nikola Więtczak

    VI a - Łukasz Jankowski

    VI b - Adam Zaliwczak 

Lidia Wąsikowska            

OBCHODY 95 – LECIA SZKOLNYCH KÓŁ PCK W RADZIEJOWIE

    30 listopada br. trzy uczennice naszej szkoły, wraz z opiekunem SK PCK Lidią Wąsikowską, wzięły udział w obchodach 95 – lecia Szkolnych Kół PCK, które odbyły się w auli Zespołu Szkół Mechanicznych w Radziejowie.

   W trakcie jubileuszowych uroczystości miała również miejsce gala laureatów powiatowych konkursów plastycznych, zorganizowanych przez Oddział PCK w Radziejowie, podczas której nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie odebrali nagrody i dyplomy.

    Miło nam poinformować, iż trzy uczennice naszej szkoły, biorące udział w konkursie plastycznym:„Razem możemy wszystko”, zajęły miejsca na wszystkich szczeblach podium zdobywając:

- Róża Chachulska z kl. V b – I miejsce

(opiekun - Lidia Wąsikowska)

- Zuzanna Palmowska z kl. V b – II miejsce

(opiekun - Lidia Wąsikowska)

- i Adrianna Kacprzak z kl. III b – III miejsce

(opiekun - Anna Antczak)

Gratulujemy laureatkom tak znacznego sukcesu.

tekst i foto –

Lidia Wąsikowska

WARTO BYĆ BOHATEREM 2016

Po raz kolejny uczniowie Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce wzięli udział w uroczystej Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w Toruniu. Na Lodowisku Tor-Tor pojechała 18-osobowa delegacja z naszej szkoły. Przed gmachem lodowiska ,,przywitał'' nas milusiński renifer Rudolf. Uczniowie przekazali zebrane w naszej szkole zabawki dla dzieci z domów dziecka. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom paczki oraz program artystyczny. Punktem kulminacyjnym był oczywiście przyjazd Mikołaja w asyście śnieżynek, które zapaliły symboliczną świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2016. Zostało również przedstawione podsumowanie pierwszego etapu akcji ,, Warto być bohaterem''. Nasza szkoła przekazała na konto akcji kwotę 424zł 95gr. Wszystkim uczniom i darczyńcom serdecznie dziękujemy. To dzięki Waszemu wsparciu nasza szkoła otrzymała kolejny już certyfikat szkoły budującej wrażliwość społeczną.

Grażyna Błaszczyk

ANDRZEJKI

Andrzeju, Andrzeju, nasz dobrodzieju, dobrą wróżbę daj!

Andrzejki to tradycyjny czas wróżb. W naszej szkole 24 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa. Wszyscy uczniowie wspaniale się bawili w rytm ulubionych melodii. Oczywiście nie zabrakło wróżb. Każdy mógł dowiedzieć się, co go czeka w najbliższej przyszłości. Uczniowie wróżyli z kart, kolorów, kostek do gry, były także przepowiednie związane z datą urodzenia.

Panie z Rady Rodziców sprzedawały pyszne ciasteczka, za co bardzo dziękujemy.

Humory wszystkim dopisywały, a to najważniejsze.

ANDRZEJKI  W  ŚWIETLICY  SZKOLNEJ

    W ramach kultywowania wśród młodego pokolenia tradycji ludowych, w świetlicy szkolnej zostały przeprowadzone zajęcia dla dzieci pt.: „Zwyczaje i obrzędy andrzejkowe”. Zajęcia były kontynuacją poprzedzającej je szkolnej zabawy andrzejkowej i składały się z dwóch części:

- W pierwszej, na podstawie tekstu: „Stare czy nowe obyczaje”, uczniowie poznali historię tradycji andrzejkowych w Polsce, wspólnie wypracowali wyjaśnienie terminu: „tradycje ludowe”, zapoznali się z przysłowiami związanymi z andrzejkami, podejmowali próby wyśpiewania ich na ludową nutę, oraz zostali poinformowani, iż wróżby andrzejkowe należy traktować jak zabawę, z tzw. „przymrużeniem oka”.

- W drugiej części, uczestników zajęć pochłonęły wróżby i zabawy andrzejkowe, które trwały przez pozostałą część dnia pracy świetlicy. Do najbardziej lubianych przez dzieci wróżb zaliczyć można: „wróżbę z butami”, „poznaj imię swojego wybranka”, „co mówią gwiazdy o Twojej przyszłości?” oraz tradycyjne lanie wosku.

Zajęcia zakończyły się rozdaniem każdemu dziecku gałązki wiśni z informacją, iż po powrocie do domu włożona do wody, gdy zakwitnie do Wigilii Bożego Narodzenia, da nadzieję na spełnienie wróżb andrzejkowych.

Lidia Wąsikowska

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbyło się IV szkolne śpiewanie pieśni patriotycznych. Uczniowie wspólnie z nauczycielami śpiewali takie utwory jak „Rota”; „Marsz I Brygady”; „Pierwsza kadrowa”; „Przybyli ułani pod okienko”; „Wojenko, wojenko” i inne. Nie zabrakło utworów w wykonaniu solowym, Oliwia Zarębska zaśpiewała pieśń „Taki kraj”, natomiast Patrycja Bladoszewska „Ojczyzno ma”. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wprowadziło nas w podniosły nastrój Święta Niepodległości.

Podsumowaliśmy również konkursy jakie odbyły się ostatnio w naszej szkole. Pierwszy z nich to konkurs plastyczny dla klas IV-VI pod hasłem :„Patriota, dla którego ojczyzna była dobrem najwyższym”. Pierwsze miejsce zajęła Amelia Kuźmińska z klasy VI b, drugie – Paulina Wieczorek z klasy VI a, trzecie Natalia Rakowska z klasy VI b. Wyróżnione zostały prace Karoliny Czarneckiej i Natalii Tejman z klasy VI b. Kolejnym konkursem, który rozstrzygnięto podczas uroczystości był konkurs biblioteczny na najładniejszą zakładkę do książki. Pierwsze miejsce zajęły: Oliwia Redzimska z kl. I, Alicja Orszulak z kl. IIc, Hanna Kordylak z kl. IIIa, oraz Agata Rakowska z kl. Vb, drugie miejsce zajęły następujące osoby: Lena Kotlińska z kl. I, Kinga Wysocka z kl. IIb, Ania Grabowska z kl. Iii oraz Róża Chachulska z kl. Vb. Trzecie miejsce zajęły: Hanna Derela z kl. IIb, Alicja Biernacka z kl. IIIa, oraz Klaudia Urbańska z kl. Va. Zwycięzcom gratulujemy! Radzie Rodziców, Zespołowi Szkół Mechanicznych w Radziejowie oraz p. Arkadiuszowi Jąkalskiemu dziękujemy za ufundowanie nagród.

Anna Orłowska
Eliza Ospalska – Grudzień
Sylwia Kręcicka - Derela

W ramach obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole zorganizowano wystawę militariów. Uczniowie mogli podziwiać zbiór amunicji i sprzętu wojskowego udostępniony przez ich kolegę – Jana Derelę z klasy VI a. Była to dla wszystkich ciekawa lekcja historii.

Z muzyką przez świat

Dnia 7 listopada gościliśmy w naszej szkole muzyka- pana Macieja Malca grającego na puzonie. W czasie koncertu uczniowie naszej szkoły rozpoznawali najpiękniejsze melodie z filmów Disneya oraz przeboje europejskiej muzyki tanecznej. Artysta przedstawił informacje na temat instrumentów dętych blaszanych. Zaprosił chętnych uczniów do wspólnego muzykowania. Gorące brawa były nagrodą dla artysty i podziękowaniem za wizytę w naszej szkole.

KONKURS  NA  NAJŁADNIEJSZY  RÓŻANIEC ROZSTRZYGNIĘTY

Dnia 28 października 2016 r.  odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu, zorganizowanego przez Panią katechetkę Jolantę Grabowską, na najładniejszy różaniec. Na podsumowanie konkursu przybył do naszej szkoły proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Topólce ks. kanonik Antoni Wojciechowski, który pełnił rolę przewodniczącego komisji, oraz był sponsorem nagród.

Wyłonienie zwycięzców okazało się nie lada problemem, gdyż wszystkie różańce były równie oryginalne, pomysłowe i piękne. Ostatecznie komisja w składzie:

- ks. Proboszcz - Antoni Wojciechowski,

- wicedyrektor - Anna Michalak,

- nauczyciel sztuki - Eliza Ospalska – Grudzień

- wychowawca świetlicy szkolnej - Lidia Wąsikowska,

wytypowała następujących laureatów:

Kategoria: klasy „O”

Wszystkie dzieci w tej kategorii zostały wyróżnione.

Kategoria: klasy I – III

I miejsce – Gąsiorowska Alicja – kl. I

II miejsce – Natalia Więtczak – kl. III b

III miejsce – Oliwia Redzimska – kl. I

Wyróżnienie – Eryk Olejniczak – kl. II c

Kategoria: klasy IV – VI

I miejsce – Patrycja Bladoszewska – kl. IV b

II miejsce – Tymoteusz Grudzień – kl. IV a

III miejsce – Natalia Tejman – kl. VI b

Wyróżnienie – Eliasz Majchrzak – kl. IV b

Wręczenie nagród i dyplomów nastąpiło 9 listopada podczas uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i już dziś zapraszamy na kolejny za rok.

Lidia Wąsikowska

Z okazji 95 – lecia Szkolnych Kół PCK, Oddział Rejonowy PCK w Radziejowie ogłosił konkurs plastyczny dla szkół powiatu radziejowskiego ph. : “RAZEM MOŻEMY WSZYSTKO”.

Prezentujemy trzy prace wysłane na konkurs, wykonane techniką wydzieranki, których autorkami są uczennice naszej szkoły. Czekamy na werdykt jury w Radziejowie.

Lidia Wąsikowska

Anna Antczak

Adrianna Kacprzak kl. III b

Zuzanna Palmowska kl. Vb

Róża Chachulska kl. Vb

Ślubowanie

slubowanie16

28 października w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Topólce 11 pierwszoklasistów w rytmie Poloneza wkroczyło w poczet uczniów szkoły podstawowej. Pierwszoklasiści przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i artystyczne. Wykazali się również wiedzą dotyczącą Ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej, następnie złożyli ślubowanie na Szandar Szkoły. Pasowania na uczniów dokonał Pan Dyrektor Grzegorz Pierucki. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców.

Wyjazd do teatru

12 października dzieci z Oddziałów przedszkolnych i klasy I wraz z opiekunami uczestniczyły w przedstawieniu pt. "Bajki Dalekiego Wschodu" w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku.
Po zakończeniu przedstawienia udały się do Sali Zabaw "KUBUŚ". Wyjazd dostarczył dzieciom wiele pozytywnych wrażeń.

Opiekunowie grup

W tym samym dniu uczniowie klas VI i V wraz z opiekunami udali się doTeatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego na sztukę „Szatan z VII klasy” zrealizowaną na podstawie książki Kornela Makuszyńskiego. Spektakl dostarczył młodym widzom ciekawych wrażeń i wzbogacił wiedzę o teatrze.

Nauczyciele języka polskiego

teatr16 1teatr16 2

 “Pasowanie na Przedszkolaka”

Jak co roku w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste “Pasowanie na Przedszkolaka”. W spotkaniu brali udział zaproszeni goście oraz rodzice. Był to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola. Dzieci zaprezentowały część artystyczną pt. “Wczoraj maluchem,dzisiaj przedszkolakiem”. Po występach odbyła się ceremonia pasowania na przedszkolaka symbolicznym ołówkiem oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów.

pasowanie16-1pasowanie16-2

„NAUCZYCIELOM ZA ICH TRUD”

 Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

 W czwartek 13 października br. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej pod hasłem: „NAUCZYCIELOM ZA ICH TRUD”, którą przygotowali  uczniowie klas trzecich pod kierunkiem swoich wychowawczyń - Pani Marioli Linert i Pani Mirosławy Nieznańskiej. W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna: Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie, Rada Rodziców, oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Topólka – Pan Marek Dybowski, Przewodniczący Rady Gminy – Pan Stanisław Borkowski, radna gminy – Pani Anna Migdalska, Proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Topólce – ks.kanonik Antoni Wojciechowski, Kierownik Posterunku Policji w Topólce – asp.szt. Pan Artur Kmiecikowski, oraz emerytowani nauczyciele.

Uczniowie w przygotowanej inscenizacji, na którą złożyły się także piosenki i tańce, podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za ich trud i wkład włożony w nauczanie, wychowanie i sprawowaną opiekę.

Tekst i foto:

Lidia Wąsikowska

Bawimy się razem

Dnia 6 października odbyła się w naszej szkole dyskoteka połączona z prezentacją Władz Samorządu Uczniowskiego. W skład „małego samorządu” weszły:

  1. Alicja Biernacka.
  2. Julia Sadowska.
  3. Marika Jóźwiak.
  4. Zuzanna Matusiak.

Wspólnie z uczniami pracować będą panie Mirosława Nieznańska i Renata Muraczewska.

Zarząd Samorządu Uczniowskiego w klasach IV-VI tworzą:

  1. Amelia Kuźmińska – przewodnicząca.
  2. Mateusz Jasiński – zastępca przewodniczącego.
  3. Agata Rakowska – sekretarz.

Przewodnicząca przedstawiła również nowych opiekunów Samorządu Uczniowskiego, którzy będą pracowali z uczniami przez 2 lata. Są to: pani Anna Sypniewska, pani Sylwia Kręcicka-Derela, pani Emilia Kacprzak i pan Robert Siwiński. Przewodnicząca samorządu podziękowała dotychczasowym opiekunom: paniom Elizie Ospalskiej – Grudzień i Katarzynie Drzewieckiej za pracę w Samorządzie Uczniowskim

Najważniejsza jednak tego dnia była wspólna zabawa!

VI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

            30 września nasza szkoła po raz drugi włączyła się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Organizatorem Głównym tego święta było Wydawnictwo WKM „Rachmistrz”. Organizatorem Lokalnym była nasza szkoła. Tego dnia w szkole pracowały dwie Komisje Egzaminacyjne. Egzaminatorzy wspierani przez asystentów przepytywali również dorosłych, którzy wyrazili chęć udziału w egzaminie z tabliczki mnożenia. Każdy losował karteczkę z pytaniami i udzielał odpowiedzi. Osoba, która w tym dniu zdała egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia uzyskała tytuł i odznakę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. W dniach poprzedzających akcję uczniowie pilnie ćwiczyli tabliczkę mnożenia. Dzień Tabliczki Mnożenia miał na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Dorośli mieli okazję zaprezentować przed dziećmi doskonałą znajomość trudnych przypadków mnożenia. Udział w akcji pokazał wszystkim, że matematyką można się wspaniale bawić. Za udział w akcji szkoła otrzymała okolicznościowy Certyfikat Uczestnictwa. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich do udziału w akcji za rok.

Maria Olszewska

WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W KŁODAWIE

Dnia 27.09.2016r. uczniowie klas II wraz z wychowawczyniami wyjechali na wycieczkę do Kłodawy. Najpierw udaliśmy się do kopalni soli. Oprowadzało nas po niej dwóch miłych przewodników. Zjeżdżaliśmy 600 m pod ziemię z prędkością 6 m na sekundę. Widzieliśmy przepiękną Kaplicę św. Kingi, a w niej tablicę zmarłych górników, figurkę patronki wykonaną z soli. Obejrzeliśmy również w wykuwanej przez dwa lata komorze solnej scenę, na której pobito rekord Guinesa w koncercie, który miał miejsce najniżej pod ziemią.

Podczas wędrówki tunelami mogliśmy pomyśleć , życzenie i ucałować  postać górnika. Pod koniec zwiedziliśmy Grotę Drakuli. Znajdowały się tam nietoperze, wielki pająk i oczywiście, sam Drakula. Dzieci z wycieczki wróciły bardzo zadowolone i szczęśliwe.

Wychowawczynie klas II

Wycieczka do Górzna

gorzno

26 września uczniowie klas trzecich uczestniczyły w zajęciach ekologicznych organizowanych przez Ośrodek Edukacji „Wilga”  w  Górznie. Celem tych zajęć było przybliżenie dzieciom środowiska przyrodniczego. Główną atrakcją wycieczki było zwiedzanie Rezerwatu Przyrody „Szumny Zdrój”. Idąc z p. przewodnikiem szlakiem turystycznym wiodącym przez las, wśród wąwozów i jezior, uczniowie uczyli się rozpoznawać gatunki drzew i roślin. Słuchały ciekawych opowieści o życiu zwierząt w rezerwacie. Po wyczerpującym marszu, liczącym około 6 km, czekał na dzieci w ośrodku ciepły posiłek.

Zarówno ośrodek jak i okolica wszystkim się bardzo podobały. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

  1. Nieznańska i M. Linert

Europejski Dzień Języków Obcych

26września to data, pod którą od 2001roku wpisany jest Europejski Dzień Języków Obcych. Uczniowie klas IV-VI naszej szkoły sprawdzili wiedzę swoich kolegów i koleżanek z języka angielskiego i niemieckiego. Przygotowane przez nauczycieli pytania dla jednych były proste, inni zaś potrzebowali więcej czasu na ich rozwiązanie. Nie ulega jednak wątpliwości, iż wszyscy mieli jednakowe szanse i mogli wykazać się, współpracując w grupie. Rezultatem ich działań było poprawne rozwiązanie zadań. Na podstawie obserwacji dokonanych  w klasach stwierdzamy, że znajomość języków obcych w naszej szkole jest na wysokim poziomie, co nas – nauczycieli – cieszy i motywuje do dalszej pracy. Nagrodą dla wszystkich uczniów w tym Dniu były słodkości ufundowane przez Dyrekcję Szkoły.

dzienobcy1dzienobcy2

Nauczyciele Języków Obcych:

Anna Sypniewska, Katarzyna Smól

Wycieczka do Biskupina

Dnia 22 września uczniowie klas IV – VI naszej szkoły uczestniczyli w festynie archeologicznym w Biskupinie. Obserwowali pracę bartnika, garncarza, wikliniarza i rzeźbiarza. Podziwiali pokaz mody wczesnośredniowiecznej, poznali historię tkaniny drukowanej. Dziewczęta były zainteresowane dawną biżuterią i strojami, chłopcy pokazami walk i łucznictwem. Dla wszystkich była to niezapomniana lekcja historii w plenerze.

Sprzątanie Świata -Polska 2016

W piątek 16 września uczniowie naszej szkoły czynnie włączyli się do akcji. Porządkowanie terenu wokół szkoły było wspólną lekcją poszanowania środowiska.

DSC01765DSC01760

Tegoroczna 23 edycja przebiegała pod hasłem "Podaj dalej ... drugie życie odpadów". W związku ztym urządzono wystawę samodzielnie wykonanych przedmiotów z odpadów, które zazwyczaj trafiają do kosza. Uczniowiemogli popisać się swoją wyobraźnią promując efektywną segregację oraz ograniczenie ilości odpadów podczas codziennych czynności.

DSC01780

Narodowe Czytanie „Quo vadis”

            W sobotę, 3 września, w całej Polsce odbyło się Narodowe czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Akcja zapoczątkowana w 2012 roku popularyzuje czytelnictwo wśród Polaków.

            W naszej szkole czytanie fragmentu powieści odbyło się 5 września. Uczniowie klasy IV – VI i nauczyciele obejrzeli prezentację na temat życia i twórczości autora – noblisty.

            Wiktor Nowak z klasy V b przedstawił najważniejsze informacje dotyczące powieści. „ Quo vadis” to powieść historyczna, która ukazała się w 1896  roku. Książka, cieszy się wyjątkową popularnością, o czym świadczą liczne przekłady i ekranizacja.

            Tytuł książki to łaciński zwrot oznaczający „Dokąd idziesz”.

            Akcja powieści rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas końcowych sześciu lat panowania Nerona w latach 63-69.

Głównym wątkiem powieści jest miłość Winicjusza i Ligii. Należą oni do dwóch światów. Winicjusz jest zamożny, Ligia to zakładniczka pochodząca z barbarzyńskiego plemienia Ligów, a także chrześcijanka. Wątek ich miłości obejmuje : ucieczkę Ligii, jej poszukiwanie przez Winicjusza, przyjęcie przez niego chrztu, uwięzienie Ligii i jej cudowne ocalenie na arenie.

            Wątek historyczny skupia się na osobie cesarza Nerona oraz na prześladowaniach i szerzeniu się wiary chrześcijańskiej.

            Czytanie fragmentu „ Winicjusz, Ligia – odcienie miłości” w wykonaniu dyrektora szkoły, nauczycieli i uczniów zainteresowało słuchaczy.

Nauczyciele języka polskiego